Príroda vlani Rakúsko znovu tvrdo skúšala


			Príroda vlani Rakúsko znovu tvrdo skúšala
17.2.2023 Zahraničie

Sucho, búrky, krupobitie a záplavy trápili vlani opäť našich južných susedov a spôsobili v poľnohospodárstve celkovú škodu vo výške 170 miliónov EUR. 

Špecializovaná rakúska poisťovňa Hagelversicherung varuje pred stratou sebestačnosti v zásobovaní kvôli klimatickej zmene.

„Krúpy, búrky s lejakmi a víchrom a záplavy, predovšetkým však horúčavy s absenciou zrážok – to všetko boli javy, s ktorými sa vlani museli popasovať rakúski poľnohospodári,“ pozorujú zástupcovia špeciálnej poisťovne Österreichische Hagelversicherung VVaG späť na rok 2022.

Následkom všetkých týchto nepriaznivých podmienok je celková škoda v rakúskom poľnohospodárstve vo výške 170 miliónov EUR. Z toho 130 miliónov EUR ide na vrub suchu, najmä na kultúrach kukurice, slnečnice a sóje. Trpeli ale aj pasienky a lúky. Náročná klimatická zmena urobila z leta ročné obdobie s mnohými rizikami pre agrárny sektor viazaný na pôdu. 


Mohlo by vás zaujímať: Allianz venuje 6 miliónov eur na pomoc a obnovu po zemetrasení


Aj keď medziročne zaznamenalo Rakúsko pokles celkovej škody v poľnohospodárstve z klimatických javov (2021: 220 miliónov EUR), sucho si medziročne vybralo bezmála dvojnásobnú škodu (vlani 130 miliónov EUR).

Naopak miernejšie boli škody vzniknuté z krupobitia, mrazov, víchríc a veľkej vody (40 miliónov EUR). V poslednom desaťročí boli z hľadiska škôd rekordnými letopočtami 1016 a 2018, zhodne s celkovou škodou vždy 270 miliónov EUR. Zatiaľ čo v roku 2016 išlo takmer výhradne o dôsledky krupobitia, mrazu, búrok s lejakmi a víchricami, v roku 2018 už väčšinu pohromy priniesla sucha.

Meteorológovia hovoria o „príliš horúcich fázach“

Centrálny úrad pre meteorológiu a geodynamiku (ZAMG) v Rakúsku hodnotil rok 2022 ako rok „s príliš mnohými horúcimi fázami“. V rekordných štatistikách sa radil v mnohých ohľadoch k tým popredným, ako zaznelo pred Vianocami 2022 z predbežnej bilancie úradu.

Podľa všetkého bol letopočet 2022 v nížinách Rakúska minimálne tretím najteplejším v celkovej histórii meraní. Tá trvá už 256 rokov. „Rok 2022 doháňal ročník 2019, možno aj druhý najteplejší ročník 2014,“ odhadol zástupca ZAMG Alexander Orlik.


Mohlo by vás zaujímať: UNIQA opäť medzi elitou značiek Slovak Retail Superbrands  


Na horách bol rok 2022 v Rakúsku historicky druhým najteplejším v celej histórii, spoločne s rokom 2015. 

Ohrozená sebestačnosť

„Ak v boji proti klimatickej zmene nepotiahneme všetci za jeden povraz, bude sa leto 2022 za niekoľko málo desaťročí považovať za skôr chladnejšie,“ vyhlásil Kurt Weinberger, predseda predstavenstva Hagelversicherung.

„Kvôli absencii zrážok a stúpajúcim teplotám, ale aj kvôli zastavovaniu našich polí a lúk, je sebestačnosť Rakúska v samozásobovaní plodinami a domácimi potravinami do budúcnosti významne ohrozená,“ dodal na záver varovanie Weinberger. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články