Nemecké finančné startupy získali vlani rekordné investície


			Nemecké finančné startupy získali vlani rekordné investície

Nemecké finančné startupy, ktoré chcú pre spotrebiteľov zlepšiť a zjednodušiť investovanie alebo poistenie, dostali vlani rekordné investície.

Z údajov analytickej spoločnosti Barkow Consulting vyplýva, že mladé finančné firmy v roku 2019 nazbierali 1,7 miliardy eur. Z tejto sumy zhruba 442 miliónov eur získali poisťovacie startupy, čiže trojnásobne viac než v roku 2018.

Digitálna ponuka poisťovacích riešení narastá," povedal Peter Barkow. Napríklad digitálny poisťovateľ vozidiel Friday, ktorý stanovuje poistné na základe odjazdených kilometrov, dostal investície v rádoch stoviek miliónov eur. Veľkú sumu získal Wefox, ktorý s pomocou aplikácie v priebehu niekoľkých minút zabezpečí poistenie domácnosti a vozidla.

Priaznivý vývoj finančných startupov zaznamenala aj konzultačná spoločnosť PricewaterhouseCoopers (PwC). Vo svojej štúdii uvádza, že nemecké banky ešte nikdy neinvestovali tak výrazne do týchto firiem označovaných ako „fintechs".

Od januára do júla 2019 zaevidovala 36 priamych investícií bánk vo finančných startupov, čo je hodnota za celý rok 2018. Ani nemecké poisťovne nezaostali a do júla priamo zainvestovali do 20 finančných startupov. Okrem toho ich peniaze plynuli aj do sektorov mimo poisťovníctva, napríklad do firiem vyvíjajúcich drony, umelú inteligenciu alebo do sektora mobility.

Investície sú pre startupy životne dôležité, keďže spočiatku nemajú prakticky žiadne zisky. Najväčšími investormi sú anglosaské fondy, ktoré dúfajú, že startupy sa dokážu na trhu presadiť a neskôr im prinesú tučné zisky.

Nemecké finančné startupy v roku 2018 prvýkrát prekonali miliardovú hranicu rizikového kapitálu, išlo o sumu 1,17 miliardy eur. Fintechs ponúkajú napríklad mobilný banking, digitálnu správu aktív alebo porovnanie úrokov na bežných účtoch. Ich inovácie síce sčasti konkurujú  bankám, no zároveň s nimi aj spolupracujú.

Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články