Vysoká inflácia či vojna na Ukrajine? Firmy plánujú rozvoj, ukázal prieskum


			Vysoká inflácia či vojna na Ukrajine? Firmy plánujú rozvoj, ukázal prieskum

Až 91 percent slovenských firiem verí v rozvoj biznisu. Tvrdí to Arval Mobility Observatory - barometer skupiny Arval BNP Paribas, ktorého sa vôbec po prvýkrát zúčastnilo aj Slovensko.

 Z barometra vyplýva, že v najbližších troch rokoch plánuje viac ako 9 z 10 firiem rozvíjať alebo udržiavať svoje vozové parky a iba sedem percent firiem uvažuje o ich znížení.

„Tieto dáta hovoria jasnou rečou. Slovenské spoločnosti plánujú rozvoj biznisu a zatiaľ nemajú obavy ani z vysokej inflácie, ani z krízy COVID-19, či vojny na Ukrajine,“ potvrdil Marek Kramár, generálny riaditeľ Arval Slovakia.

Predpokladaný rast vozových parkov teda poháňa najmä rozvoj podnikania (58 percent), za ktorým nasledujú potreby ľudských zdrojov (36 percent).

Jazdíme na starších autách ako Európa

Ako ďalej ukázal barometer Arval Mobility Observatory – Slováci jazdia na starších autách ako Európa. Kým u nás je priemerný vek vozidiel až sedem rokov, v Európe je to len 5,6 roka.


Mohlo by vás zaujímať: Pokazí oslabená platobná morálna našu snahu o udržateľnosť?


„Až pod taký významný rozdiel sa mohla podpísať čipová kríza, ktorá vedie k predĺženiu čakacej doby na niektoré nové modely automobilov,“ objasňuje generálny riaditeľ s tým, že práve firmám, ktoré čakajú na nové auto, vyšla spoločnosť Arval Slovakia v ústrety. A to tak, že im predĺžila štandardné 4-ročné zmluvy a umožnila ponechať si vozidlá ešte ďalší rok či dva.

Potenciál na rozvoj

Z Arval Mobility Observatory vyplýva tiež to, že veľké spoločnosti na Slovensku obnovujú svoj park častejšie ako menšie firmy.

„A práve to pre nás predstavuje potenciál na rozvoj, keďže prenájom áut šetrí firmám i živnostníkom nielen peniaze, ale aj čas. Operatívny lízing je tiež spomedzi lízingových produktov jedným z najflexibilnejších, preto je vhodný takmer do každej situácie a podmienok na trhu. Klientom poskytuje väčší rozsah služieb a zároveň aj viac možností pri zmene kontraktu,“ upresňuje Marek Kramár.

Aktuálne na Slovensku využíva finančný lízing na kúpu vozidla až 36 percent firiem, pričom 25 percent uprednostňuje samonákup. 


Mohlo by vás zaujímať: NBS: Finančná stabilita zostáva vysoká, ale pribudli nové riziká


Operatívny lízing podľa Arval Mobility Observatory prichádza na 3. mieste a je hlavnou metódou financovania pre 17 percent firiem.

„Tu je potrebné poznamenať, že veľké spoločnosti používajú operatívny lízing viac ako menšie. Nazdávame sa, že na Slovensku existuje potenciál rastu operatívneho lízingu, keďže by 22 percent spoločností by mohlo zaviesť alebo zvýšiť jeho využitie v nasledujúcich troch rokoch,“ poznamenal generálny riaditeľ Arval Slovakia Marek Kramár.

Len na porovnanie – európske krajiny (s výnimkou Nemecka) plánujú operatívny lízing využívať ešte väčšmi, nakoľko až 34 percent podnikov ho chce zaviesť alebo zvýšiť. 

O barometri Arval Mobility Observatory:

Barometer mobility a vozových parkov pravidelne realizuje spoločnosť Arval BNP Paribas. V roku 2022 sa uskutočnil v 26 krajinách sveta a zúčastnilo sa ho vyše 7 500 spoločností, z toho 5 896 v Európe.

Len na Slovensku, ktoré sa do Arval Mobility Observatory zapojilo vôbec po prvý raz, barometer absolvovalo spolu až 258 firiem (mikropodniky, malé a stredne veľké firmy, ako aj veľké spoločnosti). Cieľom barometra Arval BNP Paribas je priniesť dôveryhodný pohľad na trh, aktuálnu situáciu firiem a ich očakávania v súvislosti s mobilitou.

Zdroj: Arval Slovakia

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články