Slováci trpia ekonomickou situáciou. Najviac šetria na luxuse, najmenej na finančných produktoch


			Slováci trpia ekonomickou situáciou. Najviac šetria na luxuse, najmenej na finančných produktoch
10.3.2023 Spektrum

Vysoké ceny a aktuálna ťažšia ekonomická situácia vrátane rastúcich úrokov hypoték a cien bývania Slovákov výrazne zasiahli. 

Takmer dve tretiny hodnotia svoju finančnú situáciu ako horšiu než pred rokom.

Väčšina z nich pritom plánuje šetriť aj na finančných produktoch a od finančných sprostredkovateľov očakáva odbornú radu. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre OVB Allfinanz Slovensko zrealizovala agentúra 2muse na vzorke 500 respondentov v decembri 2022.

Šetrenie na finančných produktoch neláka

Až 93 percent Slovákov hovorí, že sa ich finančná situácia v porovnaní s minulým rokom nezlepšila. Celkovo až 63 percent Slovákov priamo hodnotí svoju finančnú situáciu ako medziročne horšiu. Tieto výsledky jasne ukazujú zásadný negatívny dopad súčasnej situácie na obyvateľov.

Ľudia na súčasnú sťaženú situáciu reagujú snahou šetriť. Podľa prieskumu plánuje najväčšia časť obyvateľov (51 %) v najbližších troch mesiacoch šetriť na luxusných produktoch a službách.

Celkovo 44 percent obyvateľov chce menej míňať na voľnočasové aktivity a 39 percent považuje za potrebné šetriť na tovaroch a službách každodennej spotreby. Len každý tretí oslovený rozmýšľa nad redukciou finančných služieb a produktov a, naopak, 55 percent výdavky na finančné produkty nechce meniť a dokonca 7 percent ich bude zvyšovať.

„Je pozitívnym zistením, že na finančných produktoch plánuje šetriť len necelá tretina obyvateľov a viac ako polovica výdavky na finančné služby neplánuje meniť vôbec. Mnohí Slováci si počas pandémie uvedomili, že kvalitné poistenie je nevyhnutnosť a v praxi stále vidíme zvýšený dopyt po rizikovom životnom poistení.

Zároveň si ľudia výrazne viac uvedomujú, že potrebujú kvalitne nastavený finančný plán s pravidelným investovaním. Aj tieto faktory podľa mojej skúsenosti vplývajú na to, že ľudia sú pri šetrení na finančných produktoch opatrnejší“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Nie je šetrenie ako šetrenie

Prieskum zároveň potvrdil, že ľudia majú správne nastavené priority pri šetrení. Luxusný tovar a služby sú v časoch šetrenia položkou, ktorú je potrebné „useknúť“ ako prvé.

„To však neznamená, že ľudia majú rezignovať na kvalitu. Dôležité je neplatiť zbytočne za značku, ale sústrediť sa napríklad pri potravinách na zloženie,“ radí Marián Búlik. Účinným spôsobom zníženia výdavkov je využívanie sezónnych výpredajov a privátnych značiek s podobnou kvalitou.

Slováci sa stále viac spoliehajú na finančných sprostredkovateľov

Prieskum potvrdil, že záujem o služby finančných sprostredkovateľov má 26 percent ľudí. Ide o rovnaký podiel obyvateľstva ako v minulom roku.

Problémom zostáva, že pri hľadaní informácií ohľadom financií sa rovnaký podiel 25 percent opýtaných spolieha na internet aj na svojho finančného sprostredkovateľa, avšak až 54 percent sa spolieha na rady členov rodiny.


Mohlo by vás zaujímať: Igor Rusinowski, UNILINK: INSIA nám pomôže byť #1 medzi európskymi distribútormi


Pozitívny je aspoň trend, ktorý ukazuje stúpajúci záujem o rady finančných odborníkov. Zároveň ľudia, ktorí spolupracujú s finančným sprostredkovateľom, si uvedomujú hodnotu jeho poradenstva. Až 80 percent z nich totiž očakáva, že im ich finančný sprostredkovateľ dokáže pomôcť v aktuálnej ekonomickej situácii.

„Na Slovensku sa ľudia tradične spoliehali najviac na rady členov rodiny, ku ktorým majú dôveru. Avšak postupne si stále viac ľudí chodí po informácie pre finančné rozhodnutia k finančným sprostredkovateľom a čoraz menej sa spoliehajú na internet a rodinu. To ukazuje, že Slováci si viac uvedomujú pridanú hodnotu odborníkov na financie,“ interpretuje výsledky prieskumu Marián Búlik.

Kde sa oplatí šetriť pri finančných produktoch a kde nie

Finančný analytik hovorí, že pri finančných produktoch existujú možnosti na úsporu, avšak treba k nim pristupovať premyslene. Pri finančných produktoch má zmysel pozrieť sa v prvom kroku na úvery.

Konsolidácia úverov, čiže spojenie drahých úverov do jedného s najnižšou úrokovou sadzbou, má najväčší potenciál na úspory. Podobný potenciál má aj refinancovanie hypotéky. Aj keď sú úrokové sadzby na výrazne vyššej úrovni ako pred rokom, stále má zmysel refinancovať úver, keďže úroky ešte majú potenciál rásť.

Príležitosťou na úsporu sú aj poplatky za bežné účty. Dnes nie je problém využívať účet aj s balíkom služieb bezplatne, a to nielen v internetovej banke, ale aj vo veľkých bankových domoch pri splnení nenáročných podmienok. Kto z účtu platí inkasom poplatky za energie a bývanie, účty za školu a krúžky a platí kartou v obchodoch, nemá problém mať účet za nula eur.


Mohlo by vás zaujímať: INSIA je súčasťou skupiny UNILINK, Ivan Špirakus zostáva generálnym riaditeľom


Ďalšou príležitosťou na úspory sú duplicitné poistné zmluvy a zle nastavená poistná ochrana, prípadne úprava zmlúv na výhodnejšie podmienky. Keďže podmienky životných poistných zmlúv sa vyvíjajú, novšie zmluvy poskytujú v mnohých prípadoch vyššie poistné krytie za rovnaké poistné či prípadne bonusové pripoistenie.

Avšak pri životných poistných zmluvách je podstatné odborne posúdiť, či dáva zmysel zrušenie zmluvy alebo je lepšia úprava podmienok. „V každom prípade je dôležité, aby životné poistenie posúdil odborník na financie,“ odporúča Marián Búlik.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články