Ako dosiahnuť zdravé financie, ak máte dlhy, ktoré vám prerástli cez hlavu


			Ako dosiahnuť zdravé financie, ak máte dlhy, ktoré vám prerástli cez hlavu
29.3.2021 Tlačové správy

O zdravých domácich financiách môžeme v podstate hovoriť vtedy, ak máme príjmy vyššie ako výdavky a máme vytvorenú finančnú rezervu na asi 6 mesiacov.

Pritom do výdavkoch zahŕňame všetky oblasti života: pokrytie základných potrieb akými sú bývanie, strava, oblečenie, výdavky na deti, vzdelanie, platby za energie, zdravotnú starostlivosť a pod. Slováci majú tendenciu dlhodobo žiť na úver, no aktuálna situácia ohľadne Covid-19 ich núti zamýšľať sa nad tým, ako dosiahnuť zdravé financie.

Úplne najideálnejšie je, keď všetko, čo potrebujeme, si zabezpečujeme z vlastných príjmov. Žijeme však v dobe, kedy je doslova moderné nakupovať na úver. Ak nám však chýba dostatočné finančné vzdelanie, môžeme sa ľahko a rýchlo dostať do nepríjemných situácií.

Inštitút inkasných spoločností využívajú veritelia pri extrémnych prípadoch

„Vo fungujúcej zdravej ekonomike  je možnosť nakupovať a predávať na úver resp. s odloženou splatnosťou prirodzené a aj nevyhnutné. V zásade tým máme na mysli financovanie podnikateľov. Tu jednoznačne platí, že požičané peniaze sú lacnejšie ako vlastné. V osobných financiách je to však iné. Tu naopak platí, že všetko, čo si kupujeme na úver, kupujeme drahšie. Problém je, že na Slovensku je ešte stále relatívne nízka úroveň finančnej gramotnosti, preto sa mnohí ľahko dostanú do dlhovej pasce. ASINS má záujem pomôcť a angažuje sa aj v oblasti finančného vzdelávania,” vysvetľuje Martin Musil, prezident Asociácie slovenských inkasných spoločností (ASINS).

Ak ste ako dlžník neuhradili pravidelnú splátku, veriteľ ju začne od vás vymáhať. V extrémnych prípadoch sa veriteľ obracia na odborníkov, ktorí sa správou pohľadávok zaoberajú. Môžu to byť samostatní advokáti alebo inkasné spoločnosti.  Dalo by sa teda povedať, že inkasná spoločnosť je inštitút, ktorý pomáha riešiť krajné prípady, kedy sa veriteľom nepodarilo získať platbu od svojich dlžníkov.

Jednotliví dlžníci majú rôzne dôvody, prečo sa dostali do dlhovej pasce

Každá spoločnosť, ktorá je členom ASINS, má vlastný spôsob, akým člení dlžníkov, o ktorých sa stará. V zásade však existujú tri základné typy dlžníkov (v zátvorke je uvedený odhadovaný podiel na celkovom počte dlžníkov inkasných spoločností):

  1. zámerní neplatiči (30 %)
  2. zábudlivci (30 %) s relatívne dostatočnými príjmami
  3. jedinci s veľmi nezdravými financiami a nízkou finančnou gramotnosťou (40 %)
Zvýšenie finančného vzdelanie môže výrazne pomôcť veľkej skupine dlžníkov

Dnes by sme sa chceli zamerať práve na tretiu skupinu ľudí. Patria sem napríklad rozvedení rodičia, ktorí urobili v minulosti chybné rozhodnutia a teraz sa sami starajú o deti; môžu to byť aj ľudia s relatívne stabilným príjmom, ktorý však nestačí na pokrytie výdavkov, ľudia sú frustrovaní, vyčerpaní; zaraďujeme sem však aj ľudí so všeobecne veľmi nízkou gramotnosťou, nezamestnaných alebo ľudí odkázaných na sociálne dávky a pod. Všetkých spája to, že nedokážu splácať svoje záväzky. Sú preúverovaní a insolventní.

„Je dobré si uvedomiť, že nech sme v akejkoľvek situácii, vždy existuje riešenie, len ho treba nájsť. Skrývať sa a hádzať flintu do žita to naozaj nikomu nepomôže. Aj oblasť správy pohľadávok sa posúva výrazne iným smerom. Dnes aktívne počúvame svojich dlžníkov. Snažíme sa zistiť ich reálnu situáciu a splátky dokážeme nastaviť aj vo veľmi nízkej výške, aby to pre dlžníka bolo prijateľné,“ informuje Pavol Jakubov, viceprezident ASINS.

Zdroj: ASINS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS