Zbesilému rastu cien nehnuteľností odzvonilo. Realitnému trhu hrozí niečo iné


			Zbesilému rastu cien nehnuteľností odzvonilo. Realitnému trhu hrozí niečo iné
2.11.2022 Poistný trh

Medzikvartálny rast ponukových cien nehnuteľností na bývanie v 3. štvrťroku 2022 výrazne spomalil na 1,6 %. 

Spomalenie bolo očakávané a predpokladám, že v najbližšom období šiestich mesiacov tomu nebude inak. Posledný kvartál sa už môže niesť v znamení poklesu cien nehnuteľností na celom území Slovenska, upozorňuje v komentári  Viktor Obtulovič, odborník na reality FinGO.sk.

Už v polovici roka som upozorňoval, že zbesilému tempu rastu cien realít bude čoskoro koniec. Nie je reálne, aby ceny nehnuteľností rástli medzikvartálne o viac ako 8 až 10 %, takýto nárast určite nie je zdravý.


Mohlo by vás zaujímať: INSIA je súčasťou skupiny UNILINK, Ivan Špirakus zostáva generálnym riaditeľom


Najsilnejším faktorom spomalenia rastu cien realít je ich cenová nedostupnosť pre drvivú väčšinu obyvateľstva, nárast úrokových sadzieb na hypotékach a neisté vyhliadky do budúcnosti spojené s vysokou mierou inflácie a energetickou krízou, čo spôsobuje obavy obyvateľstva, a tým pádom odklad kúpy nehnuteľnosti.

Ceny sa prepadnú na celom Slovensku

Podľa NBS rástli ceny nehnuteľností medzištvrťročne najmä v Prešovskom (7,4 %) a Trenčianskom (5 %) kraji. Jedným z dôvodov je zotrvačnosť, keďže transakcia od rezervácie po vybavenie si financovania a zavkladovanie zmlúv trvá aj niekoľko mesiacov. Rezervácia nehnuteľnosti sa tak mohla urobiť ešte v starom kvartáli za „staré“ ceny, ale transakcia prebehla až v tomto kvartáli. 


Mohlo by vás zaujímať: TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2021 na Slovensku podľa oPoisteni.sk


Myslím si, že aj v týchto krajoch dôjde v najbližšom období k stabilizácii, prípadne k miernemu prepadu cien. Očakávam zastabilizovanie cien na celom území Slovenska a pri niektorých ponukách ich zreálnenie, čo znamená pokles cien smerom nadol.

Realitný trh začne priať kupujúcim

Najbližších šesť mesiacov nám ukáže, v akej kondícii sa realitný trh na Slovensku naozaj nachádza. Vo štvrtom kvartáli už na trhu môže dôjsť k poklesu cien a ten sa môže prejaviť v negatívnych hodnotách. Všetko záleží od toho, či ECB pristúpi k ďalšiemu sprísneniu úrokových sadzieb s cieľom, aby sa vyhla inflačnej špirále alebo zachová základnú úrokovú sadzbu na súčasných hodnotách. 


Mohlo by vás zaujímať: Tržby TOP 30 maklérov vlani rástli najrýchlejšie od roku 2014. Dôvodov je viac


Predávajúci, ktorí budú potrebovať finančné prostriedky rýchlejšie, budú musieť zreálniť svoje očakávania z predaja svojej nehnuteľnosti. Ak sa bude na trhu objavovať väčšie množstvo takýchto nehnuteľností naraz, slabší dopyt po kúpe môže spôsobiť aj výraznejšie zľavovanie cien realít.

V Česku ceny poklesli o 10 až 15 %

Aktuálne dianie na slovenskom realitnom trhu viacmenej kopíruje situáciu na českom realitnom trhu, kde sa podobný scenár odohrával pred polrokom. Rastúce úrokové sadzby na hypotékach u našich susedov spôsobili výrazne ochladenie na realitnom trhu už v prvých mesiacoch roku 2022. 

Naše partnerské realitné kancelárie pôsobiace v Česku hlásia, že likvidné nehnuteľnosti v Prahe, ktoré si kedysi vedeli nájsť kupujúcich do štyroch týždňov od zverejnenia inzercie, sa ohrievajú na realitných portáloch dodnes. Transakčný čas sa teda výrazne spomalil z niekoľkých týždňov až na niekoľko mesiacov a ak predávajúci potrebuje likviditu, musí svoje očakávania o cene výrazne zreálniť. 

Momentálne v Česku už sledujeme pokles cien realít na úrovni 10 až 15 %. Pre zaujímavosť, v Prahe sa od začiatku tohto roka predalo v novostavbách len okolo 500 bytov, čo je najnižšie číslo za posledných 15 rokov. Ešte počas roku 2021 dokázali developeri takýto počet bytov predať za jediný kvartál.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články