Investície v Rakúsku: Záujem o nehnuteľnosti opadol


			Investície v Rakúsku: Záujem o nehnuteľnosti opadol
9.9.2019 Zahraničie

Prvýkrát za dlhú dobu poklesol záujem Rakúšanov o investovanie do realít. Je otázkou, či ide len o dočasný pokles, alebo obrat trendu.

Za prvý polrok 2019 sa prvýkrát ukázala stagnácia fenoménu investovania do nehnuteľností. Hlási to aktuálne barometer nastavenia spotrebiteľských nálad agentúry GfK Austria. V rámci tejto štúdie je dopytovaných každoročne na 2000 Rakúšanov ohľadom ich záujmu o najrôznejšie formy sporenia a investovania bez ohľadu na ich skutočné bežné využitie.

Ukladanie peňazí do bytov alebo domov v súkromnom vlastníctve predstavovalo v uplynulých 3 rokoch najzaujímavejšiu formu investícií v Rakúsku (uvádzalo ju 40 % respondentov). Veľmi tesne na druhom mieste nasledovali vklady do súkromných pozemkov (38 %). Pre porovnanie: ešte pred desiatimi rokmi uvádzalo také cesty ukladanie peňažných prostriedkov do nehnuteľností ako najatraktívnejšiu možnosť o polovicu menej oslovených. 

Nehnuteľnosti dnes síce stále kraľujú rebríčku záujmu o investície, museli však „prehltnúť" úbytok preferencií: na 35 % pri bytoch v osobnom vlastníctve a na 34 % pri súkromných pozemkoch. „Nie je úplne zrejmé, či ide o bod obratu priorít v investovaní Rakúšanov, alebo len prechodný pokles," komentovala výsledky Ursula Swoboda, Commercial Director v GfK Rakúsko. „Stabilný vývoj európskej centrálnej úrokovej miery, ktorý má stále silný vplyv na atraktivitu rôznych sporiacich a investičných príležitostí, však pripúšťa skôr domnienku, že ide len o prechodný výkyv."

Súčasne štúdia ukazuje, že končí odklon od klasických sporiacich produktov. Stavebné sporenie, až do roku 2015 uvádzané ako najzaujímavejšie forma ukladania prostriedkov, bolo v roku 2016 odsunuté až na 3. miesto. Za poklesom v roku 2015 (na 43 %) a v roku 2017 (31 %) nasledoval mierny vzostup vlani (33 %). V prvom polroku 2019 sa podiel sympatizantov stavebného sporenia stabilizoval (32 %). Klasická vkladná knižka so svojimi 22 % záujemcov sa pohybuje dlhšiu dobu niekde v strede najatraktívnejších sporiacich forem.V dobe veľmi nízkych úrokov získalo na obľube domáce" sporenie. Držanie finančných rezerv doma ale ako vzostupný trend posledných rokov teraz podľa štúdie nepokračuje.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články