Prečo rástli ceny nehnuteľností na začiatku roka 2022? Odborník to vidí takto


			Prečo rástli ceny nehnuteľností na začiatku roka 2022? Odborník to vidí takto
26.5.2022 Spektrum, Poistný trh

Najnovšie zverejnené štatistiky NBS nie sú prekvapivé, keďže rast cien realít bol kvôli kontinuálne oklieštenej ponuke v kombinácii s vysokou infláciou v tomto období očakávaný. 

Na trhu nebolo veľa dôvodov, ktoré by tento trend obrátili a postupné zdražovanie hypoték počas prvých troch mesiacov sa nepremietlo do zníženého dopytu po bývaní, práve naopak. AKo situáciu vníma Viktor Obtulič, odborník na reality FinGO.sk? 

Rast cien nehnuteľností už tradične spôsobila hlavne nedostatočná ponuka voľných realít na trhu a kvôli rastúcim úrokovým sadzbám sa možno “rozhýbali” aj klienti, ktorí s kúpou nehnuteľnosti vyčkávali. Aktuálne rekordne vysoké cenovky bytov a domov sa nebudú tak skoro prepisovať smerom nadol, ale je vysoký predpoklad, že v ďalšom období porastú miernejším tempom a začnú sa stabilizovať.

K prasknutiu realitnej bubliny tak skoro nedôjde

Ceny nehnuteľností nemôžu kontinuálne stúpať závratným dvojciferným tempom donekonečna. Zdražovanie hypotekárnych úverov u niektorých skupín klientov zníži kúpyschopnosť a v horizonte pár mesiacov môže viesť k zastabilizovaniu cien realít najmä v hlavnom meste, ale aj v iných atraktívnych krajských mestách. 

Pokles cien nehnuteľností však v blízkej dobe nepredpokladáme. Na realitnom trhu platí stále tá istá rovnica - dopyt neutícha a niekoľkonásobne prevyšuje ponuku. Predávajúci stále majú navrch a aj oni udávajú tempo rastu, keďže si môžu vyberať z množstva záujemcov o kúpu. Preto k prasknutiu realitnej bubliny a zníženiu cenoviek bytov a domov v tomto roku nedôjde.

Výstavba nestíha pokryť dopyt a možno sa ešte spomalí

Na realitnom trhu stále prevláda vysoký dopyt po kúpe, či už zo strany investorov, ktorí nehnuteľnostiam dôverujú ako bezpečnému uchovávateľovi hodnoty peňazí, ale najmä ľudí, ktorí si byty a domy kupujú pre vlastnú potrebu. Dobre vieme, aká je realita na Slovensku. Stavia sa málo a ak sa stavať bude, tak drahšie, keďže ceny stavebných materiálov a prác vzrástli a do karát im nehrá ani vysoká inflácia. 

Navyše, mnohé stavebné spoločnosti hlásia problémy s garantovaním termínov dokončovania stavieb vzhľadom na výrazný nedostatok stavebných materiálov. V praxi to môže znamenať spomalenie výstavby, a tým pádom aj nižší počet nových nehnuteľností na trhu. Developeri si dobre prepočítajú, či sa im momentálne oplatí stavať alebo svoje plánované projekty odložia “do šuflíka” a vytiahnu ich o pár rokov, kedy ceny stavebných materiálov budú priaznivejšie.

Kto prv príde s peniazmi, ten prv berie

Ceny realít rastú doslova v priamom prenose a stále sme na trhu predávajúceho. To znamená, že pri lepších nehnuteľnostiach, najmä pri novostavbách v dobrej lokalite o kúpu bytu často súperia viacerí záujemcovia, nehnuteľnosť sa napokon licituje, a tým pádom sa predá drahšie. Pri kúpe nehnuteľnosti teda platí “kto prv príde, ten prv berie”. O to viac sa treba na tento krok vopred finančne pripraviť.

Predávajúci si veľakrát môžu vybrať, komu svoju nehnuteľnosť predajú a často uprednostnia práve kupujúceho, ktorý má finančné prostriedky pripravené v hotovosti, prípadne už má v bankách preverené svoje finančné možnosti.

Preto klientom určite odporúčam stretnúť sa najskôr s finančným sprostredkovateľom, ktorý preverí ich finančné limity. Ušetrí to nielen čas zmluvných strán, ale často aj peniaze a nervy. 

Zdroj: oPoisteni.sk, foto: pexels

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články