Ukrajinu zasiahol masívny kybernetický útok

Hackeri zaútočili dnes na webové systémy vládnych úradov, ako aj medzinárodných spoločností, pričom najtvrdší dosah tohto útoku pociťuje Ukrajina.

Terčom kybernetického útoku sa stali i veľké priemyselné podniky, ukrajinská pošta či medzinárodné letisko, informovala agentúra AP.

Ukrajina hlási rozsiahle narušenie elektrickej siete, bánk či vládnych úradov. Bezprostredne je iba veľmi málo informácií o tom, kto môže stáť za útokom, technologickí experti však tvrdia, že útok nesie znaky ransomwaru, ktorý po infikovaní počítača zablokuje prístup k niektorým alebo všetkým súborom, dokým nie je zaplatené výkupné.

Ukrajinský vicepremiér Pavlo Rozenko na Facebooku uviedol, že monitor každého počítača v kabinete ministrov je zablokovaný, pričom sa objavuje odkaz v angličtine, ktorý varuje, že ak sa počítače vypnú, príde k zmazaniu všetkých dát. Postihnutá je aj letecká firma Antonov či kyjevské metro.

K incidentu došlo v čase, keď sa svet stále spamätáva z predchádzajúceho ransomwaru WannaCry alebo WannaCrypt, ktorý sa rýchlo šíril, využívajúc digitálne nástroje na vlámanie sa do systémov. Tieto nástroje boli vytvorené americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou (NBA) a iba nedávno prenikli na verejnosť.

Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články