Poznáme globálne investičné výhľady na rok 2023. Vraj svitá na lepšie časy


			Poznáme globálne investičné výhľady na rok 2023. Vraj svitá na lepšie časy
21.12.2022 Poistný trh

Po rozkolísanom roku 2022 investori nervózne sledujú geopolitické napätie, európsku energetickú krízu a infláciu. Výhľad sa však môže vyjasniť s blížiacim sa obratom Fedu a s atraktívnym ocenením.

Investičná spoločnosť Amundi očakáva, že globálny rast sa v budúcom roku spomalí na 2,2 % z 3,4 % v roku 2022, pričom viaceré rozvinuté a rozvíjajúce sa krajiny budú trpieť stagnáciou.

V Európe zostáva hlavným tlmiacim faktorom rastu energetický šok, ku ktorému sa pridávajú inflačné tlaky súvisiace s následkami Covid krízy. Následná kríza životných nákladov vtiahne Európu túto zimu do recesie, po ktorej bude nasledovať pomalé oživenie. To však neznamená, že inflácia sa zníži.

V Spojených štátoch agresívne sprísňovanie Fedu zvýšilo riziko recesie v druhom polroku, pričom sa opäť nepodarilo znížiť infláciu.

Toto prostredie nízkeho rastu a vysokej inflácie sa rozšíri aj na rozvíjajúce sa trhy, pričom bude výnimkou len Čína. Prognózu HDP Číny sme znížili z 5,2 % na 4,5 %. To je oveľa lepšie ako anemická úroveň rastu Číny v roku 2022 (3,2 %) a vychádza to z nádejí na stabilizáciu trhu s nehnuteľnosťami a postupné oživenie hospodárstva.


Mohlo by vás zaujímať: Tržby TOP 30 maklérov vlani rástli najrýchlejšie od roku 2014. Dôvodov je viac


Inflácia zostane vysoká počas väčšiny roka 2023. Centrálne banky budú pokračovať v politike „čokoľvek bude potrebné", aby sa vyhli kríze v štýle z roku 1970. Uťahovanie má pokračovať ďalej, ale pomalším tempom ako v roku 2022.

Európska centrálna banka a Bank of England vo svojich posledných oznámeniach naznačili, že nás čaká menej agresívne sprísňovanie. V Japonsku vidíme, že rast dolára nakoniec prinúti centrálnu banku začať sprísňovať. Rozhodujúca bude úroveň koncovej sadzby Fedu, ktorá zvýši pravdepodobnosť recesie v USA, ak dosiahne takmer 6 %.

Investičné dôsledky

Vzhľadom na spomaľujúci sa globálny rast a recesiu ziskov v prvej polovici roka 2023 by investori mali zostať defenzívni a preferovanými triedami aktív by mali byť zlato a investičné úvery. Mali by však byť pripravení prispôsobiť sa v priebehu roka a využiť trhové príležitosti, ktoré sa objavia, keď sa ocenenie stane atraktívnejším.

Protivetry by mali v druhej polovici roka 2023 ustúpiť, čo bude priaznivo vplývať na zlepšenie hospodárskeho cyklu a postupné pridávanie väčšieho množstva rizikových aktív do portfólií.

  • „Dlhopisy sú späť" so zameraním na vysokokvalitné úvery, pričom sa venuje pozornosť devízovému trhu vo svete rozdielnych politík, ako aj rizikám likvidity a finančnej páke podnikov.
  • Keďže dlhopisy po prudkom náraste výnosov v roku 2022 a hroziacich rizikách recesie v budúcom roku opäť získavajú diverzifikačné vlastnosti, obnovenie alokácie portfólia v pomere 60:40 je na dohľad.
  • Akcie by mali ponúknuť vstupné body, s preferenciou USA a príklonom ku kvalite/hodnote/vysokým dividendám. Investori by mali postupne zvyšovať expozíciu voči európskym a čínskym, cyklickým a hlboko hodnotovým akciám.
  • Pretrvávajúca inflácia znamená vyššiu alokáciu do reálnych aktív, ktoré sú odolné voči inflácii, ako napríklad infraštruktúra. Súkromný dlh sa síce začal preceňovať, ale z väčšej časti sa teší silným fundamentom a nehnuteľnosti môžu byť dobrým diverzifikačným nástrojom.
  • Rozdiely sa medzi rozvíjajúcimi sa trhmi v roku 2023 prehĺbia. Atraktívne sú krajiny s priaznivejším inflačným a menovým výhľadom, napríklad v Latinskej Amerike a v regióne EMEA. Obrat Fedu by mal neskôr v tomto roku zvýšiť príťažlivosť akcií EM vo všeobecnosti.
  • Dlhodobé témy ESG budú naďalej profitovať z následkov krízy Covid 19 a vojny na Ukrajine. Investori by mali získať expozíciu voči energetickej transformácii a potravinovej bezpečnosti, ako aj trendom re-shoringu vyvolaným geopolitikou. Sociálne témy budú opäť v centre pozornosti, keďže zhoršujúci sa trh práce a inflácia si vyžadujú väčšiu pozornosť sociálnym faktorom. 

Mohlo by vás zaujímať: TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2021 na Slovensku podľa oPoisteni.sk


Vincent Mortier, CIO skupiny Amundi, uviedol:  Rok 2023 bude dvojrýchlostný, s množstvom rizík, na ktoré si treba dávať pozor. Dlhopisy sú späť, trhové ocenenia sú atraktívnejšie a obrat Fedu v prvej polovici roka by mal vyvolať zaujímavé vstupné body."

Monica Defend, vedúca inštitútu Amundi, dodala: Investori budú v budúcom roku čeliť veľkým výzvam, spomaleniu globálneho rastu, energetickému šoku v Európe, pretrvávajúcej inflácii a rizikám recesie v USA a Európe.

Investori by mali byť do roku 2023 defenzívni, ale mali by byť pripravení využiť príležitosti v dlhopisoch a akciách, keď protivetry v druhej polovici roka ustúpia. Popri inflácii zostáva kľúčovým faktorom pri formovaní makroekonomického vývoja v nasledujúcich štvrťrokoch geopolitika."

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články