Druhý pilier čakajú zásadné zmeny. Upraví sa aj investičná stratégia sporiteľov


			Druhý pilier čakajú zásadné zmeny. Upraví sa aj investičná stratégia sporiteľov

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak informoval, aké chystá novinky v druhom dôchodkovom pilieri.

 Najviac  zasiahnu 567-tisíc sporiteľov vo veku do 54 rokov, ktorí majú na svojich dôchodkových účtoch spolu 3,3 miliardy eur. 

Predstavené zmeny sú pre sporenie v 2. pilieri pozitívnou zmenou, konštatuje Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko. Zároveň však tvrdí, že navrhovaným zmenám chýba jedna dôležitá časť – nástroje s reálnym potenciálom zlepšiť celkové výnosy fondov 2. piliera. Pretože najmä niektoré akciové fondy dlhodobo výrazne zaostávajú za benchmarkami a štátnymi dôchodkovými schémami vo vyspelých krajinách sveta.

Najdôležitejšie novinky, ktoré rezort práce navrhuje

Hodnotí finančný analytik Marián Búlik: 

Predvolená investičná stratégie pre nových sporiteľov a najmä presun sporiteľov z garantovaných do rastových fondov je jednoznačne správnym krokom. Kým pri mladých ľuďoch je tento krok viac-menej symbolický, keďže mladí ľudia si aj dnes v drvivej väčšine vyberajú indexový alebo akciový fond, pri existujúcich sporiteľoch vo vyššom veku je to kľúčové rozhodnutie.

Pozitívom je presun úspor do rastových fondov všetkých sporiteľov do 54 rokov. Dôležité je, že proti presunu treba aktívne namietať, čo pravdepodobne urobí len menšina sporiteľov. Vychádzam pritom z toho, že v roku 2013 sa len menšina aktívne zaujímala o svoje úspory a namietala proti presunu do slabo výkonných garantovaných fondov. Tým pádom je dnes šanca, že reálne väčšina sporiteľov prejde z málo výkonných až dlhodobo stratových garantovaných fondov do rastových  fondov. DSS bude mať na prechod 2 alebo 3 roky a predpokladám, že bude presun realizovať v niekoľkých tranžiach.

Ministerstvo práce je však príliš opatrné a konzervatívne v tom, že sprísnilo presun úspor do garantovaných fondov od veku 45 rokov. Od tohto veku má DSS povinne presúvať 12,5 % úspor do garantovaného fondu. Je to zbytočne skorá zmena, keďže do dôchodkového veku 45-ročnému sporiteľovi zostáva vyše 17 rokov pri dnešnom veku odchodu do dôchodku.

Na porovnanie, dnes zákon hovorí o presune úspor do garantovaných fondov od veku 52 rokov. Osobne by som navrhol nastavenie ponechať na súčasnej hodnote (52 rokov veku) a dovtedy presunúť úspory sporiteľov plošne do rastových fondov. Dobrou správou však je, že sporiteľ môže tento presun odmietnuť.

Celej zmene chýba však dôležitá časť, a to sú nástroje vedúce k zvýšeniu výkonnosti fondov v 2. pilieri. Najmä niektoré akciové fondy totiž zaostávajú za trhovými benchmarkami a v porovnaní s indexami sú ich výsledky slabé. Dalo by sa povedať, že pri dnešnom nastavení by bolo lepšie „prehodiť“ všetkých sporiteľov do istého veku na indexové fondy nakupované centrálne na finančnom trhu bez zapojenia správcov. Pretože tie si berú poplatok za správu fondu, za ktorý však sporitelia nič navyše nedostávajú.

Plusom je rozhodne obmedzenie jednorazového výberu nasporenej sumy v 2. pilieri. Sporenie v 2. pilieri z odvodov a bez zdanenia by jednoznačne malo byť viazané výlučne na zvýšenie životného štandardu na dôchodku. Sporitelia budú mať stále na výber kúpu doživotnej anuity alebo programový výber v DSS. Nie je však zrejmé, či ukončenie programového výberu po 10 rokov na dôchodku a prechod na anuitu bude povinné, alebo bude stále možnosť ostať pri programovom výbere. Určite sa prihováram za zachovanie oboch možností bez časového obmedzenia. Zvýši sa tým konkurencia na trhu, čo by sporiteľom malo zachovať výhodnejšie podmienky.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články