Komentár: Druhý pilier prekvapil. Nízkymi ponukami od poisťovní


			Komentár: Druhý pilier prekvapil. Nízkymi ponukami od poisťovní
20.1.2015 Produkty

Švajčiarske dôchodky sa nekonajú. Ak ste sa v roku 2005 spoľahli na to, že získate od štátu sľubované švajčiarske dôchodky, dnes sa ukázala realita v plnej sile. Ten, kto sa spoľahol na druhý pilier, získa nižšiu penziu ako ten, kto do druhého piliera nevstúpil.

 

Ukazuje sa, že súčasná vláda túto situáciu nenechá len tak, a v hre je viac variant. Premiér Robert Fico už pred pár dňami avizoval, že vláda vzhľadom na nízku výšku dôchodkov z druhého piliera ponúkaných životnými poisťovňami prijme voči druhému pilieru kategorické riešenia.

Poisťovne odkryli karty s výškou penzií

V druhom pilieri, kde má približne 1,5 milióna Slovákov uložených 6,4 miliardy eur. Dôchodky z druhého piliera majú po 1. januári tohto roka ľuďom vyplácať Allianz - Slovenská poisťovňa, poisťovňa Union a poisťovňa Generali.

Všetky tri poisťovne už dostali od Národnej banky Slovenska licenciu na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera. Ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku od životných poisťovní dostanete ako sporiteľ cez centrálny elektronický ponukový systém, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa.

Problémom podľa prepočtov Inštitútu finančnej politiky je, že poisťovne si účtujú až 30–percentné marže z vyplácania súkromných penzií. Poisťovne proti týmto tvrdeniam namietajú a tvrdia, že postupujú striktne podľa legislatívy, zákona o poisťovníctve a zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Pracujú tiež s takzvanými úmrtnostnými tabuľkami, ktoré im na základe historických údajov hovoria, v akom veku ľudia zomierajú a vo vlastných výpočtoch zohľadňujú časovú hodnotu peňazí i vlastné náklady. Nízke súkromné penzie však mnohých prekvapili.

Extrémne nízky dôchodky sú problém

„Druhý pilier je nevýhodný a znovu ho prekopeme,“ vyhlásil pred pár dňami premiér. Reagoval tak na veľkú diskusiu v spoločnosti, ktorú vyvolali prvé ponuky súkromných penzií.

Zákonnú reguláciu vysokých ziskov poisťovní plánuje štát predstaviť v najbližších dvoch týždňoch.  Do úvahy preto pripadá viac scenárov, ako môže štát postupovať. Nateraz je nepravdepodobné, že by štát zoštátnil súkromné úspory ľudí. Ďalšou z alternatív je, že vláda hoci čiastočne nastaví poisťovniam mantinely, a zmení vzorec, podľa ktorého poisťovne vypočítavajú výšku penzie.

Inak povedané, spresní, akým minimálnym či maximálnym úrokom si môžu úročiť dôchodkové úspory. Dôvod? Podľa štátu používali príliš konzervatívne výpočty v neprospech sporiteľov a treba to zmeniť. Pravdepodobne poslednou alternatívou je, že by štát už štvrtýkrát otvoril druhý pilier, a umožnil vystúpiť z neho ľuďom, ktorým sa sporenie neoplatilo. Týka sa to hlavne tých, ktorí si v II. pilieri nasporili málo, mali nízky príjem, alebo sporili len krátky čas.

Zatiaľ 91 ľudí požiadalo o druhú penziu

O vyplácanie dôchodku z druhého penzijného piliera už stihlo podľa slov hovorcu Sociálnej poisťovne Petra Višvádera požiadať 91 ľudí. Upozornil na to, že Sociálna poisťovňa je len správcom Centrálneho informačného ponukového systému a výšku dôchodku nerieši.

Inými slovami, garantuje len to, aby ste dostali v jeden čas všetky ponuky a aby ste sa mohli podľa nich rozhodnúť. Žiadosť o vyplácanie penzie z druhého piliera možno podať na pobočke Sociálnej poisťovne alebo v dôchodkových správcovských spoločnostiach.

Ponuka, ktorú dostanete od poisťovní, bude platná 30 dní. Ak ste si ako sporiteľ nasporili v II. pilieri príliš málo a žiadna poisťovňa vám nedala ponuku na vyplatenie doživotného dôchodku, si môžete svoje peniaze vybrať v rámci takzvaného programového výberu, kde vám peniaze dohodnutým spôsobom vyplatí vaša dôchodková správcovská spoločnosť, alebo cez dočasný dôchodok od životnej poisťovne.

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoistení.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS