Šokujúca kauza Wirecard má vplyv aj na poisťovateľov


			Šokujúca kauza Wirecard má vplyv aj na poisťovateľov
5.11.2021 Zahraničie

V júni 2020 vyhlásila nemecká spoločnosť Wirecard, ktorá poskytovala celosvetovo finančné služby (napr. spracovanie platieb, vydávanie kariet, rizikový manažment) a technológie, insolvenciu a požiadala o začatie konkurzného konania.

Úpadky spoločností patria k podnikaniu, ale v tomto prípade spôsobila zverejnená informácia doslova šok na trhu, pretože Wirecard chýbalo zhruba 50 mld. korún českých, ktoré však vykazovala v účtovníctve. 
 
Tento finančný škandál, ktorý je jedným z najväčších v Nemecku v histórii, znamenal, že sa začal ihneď hľadať vinník či vinníci. Najskôr sa pozornosť sústredila na finančný dohľad, ktorý vraj zlyhal, a na medzery v legislatíve, potom aj na audítorov spoločnosti Wirecard, nehovoriac o zodpovednosti jej vedenia. V priebehu minulých mesiacov sa rozoberali aj dopady na mnohých veriteľov či jej partnerov. A nie je prekvapením, že kauza Wirecard má vplyv aj na poisťovateľov.  
 
Kauza Wirecard sa dotkla skutočne mnohých podnikateľských subjektov. Napríklad spoločne s medzitým insolventným podnikom Wirecard, ktorý bol kótovaný na nemeckej burze DAX, a spoločnosťou VISA, vyvíjala poisťovacia skupina Allianz platobnú aplikáciu „Allianz Prime“. Finančný škandál Wirecard ale realizáciu tohto projektu zastavil, a to vraj už v júni 2020.
 
Do tej doby uskutočnila spoločnosť Wirecard platby pre „Allianz Prime“. Spomínaná platobná aplikácia bola vraj prvá svojho druhu v poisťovacom sektore. Zvolené riešenie bolo aplikované najskôr v Taliansku v roku 2018, kde vtedy pôsobil ako výkonný riaditeľ súčasný šéf Allianz Nemecko Klaus-Peter Röhler. Predpokladalo sa, že pokiaľ bude daná aplikácia úspešná, tak bude implementovaná aj v iných krajinách.
 
Portál VWH sa zaujímal o súčasný skutkový stav a obrátil sa priamo na Allianz. Bolo potvrdené, že projekt „Allianz Prime“ bol vlani zastavený. Cez túto aplikáciu sa už nevykonávajú žiadne platby. Pokiaľ ide o dôsledky, teda vzniknuté náklady, nechcela sa vraj mníchovská poisťovacia spoločnosť k nim verejne vyjadriť.
 
Tým pádom vzniká logicky otázka, či na základe škandálu Wirecard budú poskytovatelia platieb v budúcnosti prísnejšie preverovaní, pokiaľ ide o dôveryhodnosť a spoľahlivosť. Allianz k tejto otázke uviedla, že v rámci nákupného procesu sú pre výber poskytovateľov služieb definované jednoznačné smernice a postupy preverovania, ktoré sa pravidelne preskúmavajú a na základe aktuálneho trhového vývoja aktualizujú.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články