Pripravia nás moderné inovačné technológie o zamestnanie? 


			Pripravia nás moderné inovačné technológie o zamestnanie? 
25.9.2019 Technológie

Prieskum EOS ukazuje: manažéri pohľadávok sa obávajú straty zamestnania príčinou umelej inteligencie (AI). Pre jednu z troch spoločností je AI trendom, ktorý je nadhodnotený.

Európske spoločnosti sú skeptické voči umelej inteligencii (AI). Toto je jeden z poznatkov z reprezentatívneho prieskumu „European Payment Practices“ 2019, ktorý uskutočnil výskumný ústav Kantar v mene poskytovateľa finančných služieb EOS. Zistilo sa, že takmer polovica opýtaných finančných pracovníkov verí, že AI je hrozbou pre pracovné miesta.

Dôvera v samovzdelávacie inteligentné systémy je nízka: len jedna z piatich spoločností si dokáže predstaviť, že by sa v oblasti manažmentu pohľadávok spoliehala úplne na umelú inteligenciu. Prieskum oslovil 3 400 spoločností v 17 európskych krajinách.

Informovanosť je kľúčom v boji proti skepticizmu v oblasti AI

„Z prieskumu vyplýva, že európske spoločnosti sú všeobecne skeptické voči využívaniu umelej inteligencie. Jediný spôsob, ako tomu zabrániť, je zvyšovanie osvety, pretože tým, ktorí okamžite spájajú umelú inteligenciu s predstavou boja človeka proti strojom, často chýbajú potrebné základné informácie,“ zdôrazňuje Joachim Göller, vedúci analytického centra skupiny EOS. Göller so svojím tímom pracuje na riešeniach AI, ktoré podporujú EOS v riadení pohľadávok. „Moja skúsenosť je, že čím viac sa naši kolegovia zaoberajú touto témou, tým je pravdepodobnejšie, že sa ich predsudky zmenšia. Pretože ak pri svojej každodennej práci používate nástroje AI, je zrejmé, že vám pri práci pomáhajú a nie sú pre ňu hrozbou.“

Západní Európania vidia budúcnosť trochu optimistickejšie

Strach z umelej inteligencie sa odráža aj na skutočnosti, že iba 30 % opýtaných tvorcov finančných rozhodnutí predpokladá, že umelá inteligencia bude v nasledujúcich dvoch rokoch trendom, zatiaľ čo 36 % ju považuje za „úplne nadhodnotenú“.

Ako vyplýva z prieskumu EOS, východoeurópske spoločnosti sú celkovo skeptickejšie ako ich západoeurópski kolegovia. Napríklad len 17 % respondentov vo východnej Európe si dokáže predstaviť, že sa bude úplne spoliehať na AI, v porovnaní s 22 % v západnej Európe. Vo východnej Európe je tiež väčšia obava zo straty pracovných miest, kde si 49 % myslí, že AI predstavuje hrozbu pre pracovné miesta, čo je znepokojenie, ktoré v západnej Európe zdieľa 43 %.

Mimochodom, najväčší optimisti v oblasti umelej inteligencie sú Dáni, kde si takmer tretina spoločností (najvyššia hodnota v Európe) dokáže predstaviť, že sa v budúcnosti bude môcť úplne spoliehať na umelú inteligenciu.

Očakávanie, že sa minimalizuje chybovosť

Aj keď spoločnosti z Európy, ktoré odpovedali na prieskum, sú prevažne skeptické, niektoré vidia potenciál v riešeniach, ktoré ponúka AI. Napríklad štvrtina vidí samovzdelávacie systémy ako nevyhnutnú súčasť riadenia pohľadávok. A 30 % finančných riaditeľov predpokladá, že AI „drasticky zníži“ chybovosť.

V Európe chýba dôvera v umelú inteligenciu

  • „Viem si dobre predstaviť,že sa môžem úplne spoľahnúť na umelú inteligenciu.“ 19 %
  • „Nemôžem sa dočkať, až budem pracovať s umelou inteligenciou pri riadení pohľadávok.“ 18 %
  • „Použitie umelej inteligencie pri riadení pohľadávok ohrozuje pracovné miesta.“ 47 %
  • „Umelá inteligencia bude v nasledujúcich dvoch rokoch trendom v riadení pohľadávok.“ 30 %
    „Umelá inteligencia je iba módny výraz a je úplne nadhodnotená.“ 36 %
Zdroj: EOS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články