Technológie ROSS od IBM už radia právnikom. Nahradia niekedy finančných poradcov?

26.7.2016 Technológie

V dnešnej dobe začínajú byť digitálni asistenti celkom bežní. Keď niekto nadvihne svoj iPhone k ústam a požiada „Siri" o rezerváciu stola pre dvoch v najbližšej talianskej reštaurácii, nepadne vám sánka od prekvapenia. Umelé technológie  dokážu oveľa viac a v budúcnosti možno nahradia aj vašu prácu. 

Apple (Siri), Samsung (S-voice), Microsoft (Cortana) a mnoho ďalších. To sú spoločnosti, ktoré spôsobili masové rozšírenie digitálnych asistentov do našich vreciek. Asistentov, ktorí splnia príkazy na základe ich práv.

Ak porovnáme ale súčasného „mobilného" poradcu do vrecka s tým, čo vyvíja IBM, teda kognitívny softvér schopný učenia a predpovedania ďalších krokov, je úplne na mieste citovať z filmu Pulp Fiction „Toto nie je hra na rovnakom ihrisku. Toto je úplne iný šport."

ROSS - program umelej inteligencie

Nachádzame sa v českej centrále IBM na Chodove a prichádzame do Creative Studia IBM. Steny s umývateľným povrchom sú pretkané poznámkami všetkých farieb, myšlienkovými mapami a doplnené stovkami lepiacich papierikov s ďalšími poznámkami. Onedlho prichádza Jan Čarný, riaditeľ IBM pre finančný sektor, ktorý vzápätí odpovie na otázku, či budú finanční poradcovia jedného dňa nahradení ich softvérom Watson.

Dôvodom nášho stretnutia je ROSS. Program, schopný samostatného učenia, reagovania na prichádzajúce podnety a rozhodujúceho sa na základe naučených predchádzajúcich postupov. Táto platforma bola nedávno v médiách prezentovaná ako špecializovaný digitálny poradca pre právnu kanceláriu.

ROSS je špecifická aplikácia niečoho, čomu sa všeobecne hovorí umelá inteligencia (UI). Je súčasťou kognitívnej platformy, ktorej v terminológii IBM hovoríme Watson. ROSS je zameraný na právnu problematiku, konkrétne na bankroty. Dá sa však použiť na celý rad iných oblastí a odvetví, vrátane finančného sektora, ako je napríklad bankovníctvo či poisťovníctvo," vysvetľuje Jan Čarný.

Táto umelá inteligencia je schopná sa vďaka senzorom, vstupom a prístupom k celému radu informačných zdrojov, učiť. To je základom UI. Preto je schopná reagovať na nové podnety, plánovať a predvídať," dopĺňa Čarný.

IBM vyvíja pokročilé štádium prototypu

Ak teraz predpokladáte, že ide o ďalekú budúcnosť, nie je to celkom tak. „ROSS je vo veľmi pokročilom štádiu prototypu a je zatiaľ využívaný v uzavretom okruhu spotrebiteľov. Jeho služby však budú verejnosti dostupné na prelome tohto roka." 

V súčasnej dobe je program schopný komunikovať a analyzovať dáta v angličtine, nemčine, francúzštine, španielčine, japončine a v jednom z čínskych dialektov. Čeština sa stále testuje a IBM českého asistenta využíva pre interných zamestnancov v prípade technických porúch.

Čo sa týka oboru nasadenia kognitívnych systémov, je Jan Čarný optimistický. „Tento asistent sa dá využiť vo všetkých smeroch ľudského konania. Vždy mu však musíme dať čas pochopiť problematiku. Watson je také dieťa, ktoré sa učí. Prirodzene, neporovnateľne rýchlejšie ako normálne dieťa. Učí sa tým, že sa zoznamuje so všetkými informáciami k téme. S historickými údajmi i súčasnými. Pochopenie určitej komplikovanejšej problematiky zvládne teraz približne za mesiac."

ROSS verzus Siry - rozdiely sú zrejmé

Čím sa ROSS líši od Siri, alebo S-voice? Nuž, ROSS pracuje na inom princípe. „Siri a jej podobní asistenti sú rule-based, čo znamená, že majú vo vnútri kategórie (šuplíky). Vy teda položíte otázku a asistent na základe jej znenia siahne do príslušného „šuplíka" a odpovie. To ale ROSS nerobí. Nie je rule based, ale UI. Aby váš problém pochopil dokonale, bude s vami napríklad aj chvíľu diskutovať a až potom, vám dá najlepšiu odpoveď. Rovnako, ako keď sa bavíte s človekom a máte pocit, že jeho otázka nie je presná, tak sa ho spýtate na podrobnosti. Keď má ROSS dosť informácií, všetko vyhodnotí a na základe historických procesov a vývojov v danej oblasti ponúkne riešenie,"  dodáva riaditeľ IBM pre finančný sektor.

A teraz otázka za milión. Je reálne, že sa finančné poradenstvo presunie k robotom, ktorí sú vždy poctiví, neprepisťujú klientov, neustále strážia stav ich majetku a podobne? Vytlačia takéto služby bankové, právne, či finančné poradenstvo? Budú poradcovia nahradení?

Na to mám odpoveď, ktorá nie je sofistikovaná a nesúvisí s UI. Zažil som v Čechách vlnu, kedy sa hovorilo, že celá komunikácia bude on-line. Cez internet. Že nepotrebujeme pobočky. To nie je dávna história, to je 10 rokov späť. Dnes už sa názor posunul inam. Online komunikácia je dôležitá, ale neznamená, že pobočky úplne nahradí," spresňuje Čarný.

Riaditeľ IBM pre finančný sektor si je istý, že nepôjde o vytesnenie poradcov. Môže ich byť ale menej. Pre spoločnosť IMB, je však prvoradé, že pôjde hlavne o podporu poradcov i ďalších klientov. V mnohých prípadoch môže byť nahradené call centrum. Ale nahradiť fyzicky každého človeka v investíciách, bankách ... To sa určite nestane.

Sociálny aspekt finančného poradenstva je dôležitý

Pre mnoho ľudí, bude stále dôležitý sociálny aspekt poradenstva. O pocite spolupatričnosti a porozumenia. Zveriť sa niekomu so svojimi problémami. Sociálny aspekt je dôležitý a nebál by som sa, že budeme občas komunikovať len s robotmi," vysvetľuje Jan Čarný, ktorý má v tejto oblasti bohaté skúsenosti nielen z rôznych manažérskych pozícií vo finančnom sektore, ale aj z vedenia prvej online poisťovne Direct, ktorá stavila práve na použitie technológií, namiesto poradcov.

Pre poisťovníctvo však bude mať technológia UI obrovské uplatnenie. Môže napríklad predchádzať škodovom udalostiam, objavovať nové riziká, napríklad v oblasti kyberbezpečnosti. „Keď bude jeden systém, ktorý zhromažďuje a zanalyzuje všetky prípady počítačovej kriminality, tak bude lepšie schopný predikovať, kde k tomu môže dôjsť, spočíta, ako by bola nákladná náprava a súčasne povie, ako tomu predísť."

Budúcnosť nie až tak vzdialená

Využitie sa nájde určite aj v likvidácii poistných udalostí. Veľkou časťou práce likvidátorov je kategorizovanie škodových udalostí. „Sledujete, kde sa stala škoda, ako je veľká, za akých okolností, pričom môžete mať X kategórií, do ktorých ich likvidátor značí tak, aby ich systém rozpoznal. To isté robí UI. Ale nie na báze vopred nastavených pravidiel, ale vďaka pochopeniu toho, čo sa deje a vytvorením si vlastných pravidiel,. To isté v underwritingu," vysvetľuje Čarný.

Informácie, že niektoré veľké svetové finančné inštitúcie využili Watsna k odhaleniu slabých miest svojho fungovania a k upraveniu svojich procesov, prebehli médiami už skôr. Takýchto prípadov bude v blízkej dobe rapídne pribúdať.

Keď si súčasne uvedomíme, že všetok pokrok ľudstva bol doteraz závislý na analytických schopnostiach ľudí, ktorí počítače využívali len ako kalkulačky", nie je príliš ťažké si predstaviť, aké pokroky by sme ako ľudstvo mohli dosiahnuť, ak umelá inteligencia spojí všetky naše doterajšie znalosti k nášmu úžitku. Zatiaľ sa však môžeme tešiť na novinky a inovácie, ktoré budeme sledovať v poistnom biznise. A to už čoskoro.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články