Regina Ovesny-Straka:  Sprostredkovateľské provízie sú citlivou témou


			Regina Ovesny-Straka:  Sprostredkovateľské provízie sú citlivou témou
1.8.2015 Rozhovory

Prezidentkou Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) bola na dva roky zvolená Regina Ovesny-Straka, predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka poisťovne Kooperativa. Na tejto pozícii nahradila Mareka Jankoviča z poisťovne Allianz, ktorý sa stal novým predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Českej poisťovne. Pojistný obzor položil rodáčke z Viedne niekoľko otázok týkajúcich sa vývoja nielen slovenského poisťovníctva.

 

pojistny_obzor
Ďakujem vám, pani riaditeľka, že ste si urobili čas pre otázky Pojistného obzoru. Na úvod sa opýtam, aké sú vaše hlavné ciele, s ktorými ste nastúpili na pozíciu prezidentky Slovenskej asociácie poisťovní?
Významnou úlohou stavovských organizácií je osveta a vzdelávanie, preto je najdôležitejším cieľom mojím aj mojich kolegov z asociácie vysvetliť verejnosti, že poistenie je potreb-né pre život. Žijeme v nebezpečnom svete, v ktorom sú poisťovne inštitúcie poskytujúce istotu. V poisťovniach síce pracujeme s rizikom, ale verejnosti musíme myšlienku poistenia vysvetľovať prostredníctvom istoty, pretože riziko si ľudia spájajú s hrozbou.

Ak by sme v rámci osvety hovorili o hrozbách, nepochopili by nás, pretože je prirodzené nemyslieť na možné riziká. Cesta hrozieb, i keď sú reálne a hovoria o situáciách, ktoré môžu nastať, nemá zmysel, pretože tak získate iba opozíciu, nie porozumenie. Preto vysvetľujeme na konkrétnych príkladoch, že ak si niekto vybuduje dom, investuje do neho všetky svoje peniaze, ešte si aj zoberie úver, a potom si dom nepoistí, nie je to veľmi múdre.

Nemá istotu, že jeho hodnoty, ktorým venoval tak veľa, ostatnú zachované. Túto istotu mu poskytne poistenie. Rada by som osvetu a informácie o nevyhnutnosti poistenia pre každodenný život dostala do povedomia ľudí, verejnosti, ale aj politikov.

Aké problémy aktuálne trápia slovenské poisťovníctvo najviac?
Tak ako v okolitých krajinách, aj u nás prináša veľa tém európska legislatíva. Spolu s novými zákonmi, ktoré transformujeme do národného práva, sa otvára otázka miery regulácie poistného trhu. Ďalšou témou diskusií je veľká konkurencia na našom trhu, špeciálne v poistení motorových vozidiel, nízke poistné a nízke úrokové sadzby v životnom poistení.

Aký má vzťah SLASPO so súčasnou politickou reprezentáciou? Mohli by ste popísať, aké témy v tomto kontexte aktuálne najviac  riešite?

Poisťovníctvo nemá v našich politických kruhoch takú vážnosť ako bankovníctvo. Cieľom SLASPO je zvýšenie významu poistnej profesie a zároveň aj pozornosti, ktorú nám politici, médiá, ale celkovo verejnosť, venujú. Iba s väčším priestorom a záujmom o problematiku môžeme lepšie vysvetliť naše témy a dať diskusii profesionálne základy, poskytovať informácie a zdôrazňovať úlohy poisťovníctva.

S poisťovňami vládne inštitúcie nemajú veľké starosti, fungujeme dobre, nespôsobili sme krízu, nie sú s nami problémy. Druhá strana mince je, že závetrie pozornosti prináša negatívum nevedomosti. Musíme nachádzať témy, pri ktorých politici a verejnosť zistia, akú veľkú pridanú hodnotu poisťovníctvo prináša. Je to dlhodobá úloha, ale postupne aj politická reprezentácia vníma významnú investorskú úlohu poisťovní a dôležitosť našej služby pre občanov.

V Českej republike sa v tejto chvíli veľmi živo diskutuje problematika regulácie sprostredkovateľských provízií a novela zákona o poistení cestovných kancelárií a agentúr. Ako tieto oblasti rieši slovenský poistný trh?

Aj na slovenskom trhu aktuálne diskutujeme o sprostredkovateľských províziách, pretože Európska únia pripravuje celoeurópsku reguláciu. Je to veľmi citlivá téma, pretože zasahuje aj našich veľkých partnerov. Na druhej strane je pravdou, že na trhu platíme príliš vysoké provízie za bežné životné poistenie.

Tento zlozvyk  môže  negatívne  zasiahnuť  obchod v budúcnosti. Čo sa týka zmien v poistení cestovných kancelárií, viem o diskusii, ktorá prebieha v Českej republike, u nás sa táto téma ešte významne nediskutuje. Avšak vzhľadom na to, že ide o iniciatívu EÚ, predpokladám, že v krátkej dobe bude podobná diskusia aj u nás.

Ako vnímate problematiku neustále sa zvyšujúceho počtu európskych regulácií?

Regulácia na trhu sa zvyšuje, čo v konečnom dôsledku sťažuje podmienky na podnikanie. Na druhej strane nás regulácie primäjú v niektorých prípadoch k štruktúrovanosti, čo môže prospieť fungovaniu jednotlivých spoločností. Vlna regulácií je dôsledok krízy a dlhodobej neistoty a politici sú presvedčení, že zvýšením regulácie majú trh viac pod kontrolou. Tlak na zvýšenie regulácie je pochopiteľný, treba však nájsť tú správnu mieru.

V niektorých oblastiach nám regulácia pomáha, aby sme boli obozretnejší, ale v súčasnosti pre poisťovne znamená najmä väčšie náklady. Zvýšenie nákladov vplyvom zmien v legislatíve nám nikto nevráti, ale ani ich nemôžeme preniesť na klientov, preto majú vplyv aj na náš ziskový potenciál.

Ako vnímate problém finančnej gramotnosti obyvateľov a aké kroky sa v tejto súvislosti na Slovensku robia?

Finančná gramotnosť je celosvetovo veľký problém, platí to aj pre slovenský trh. Z pohľadu Slovenskej asociácie poisťovní je najdôležitejšie, aby sa finančné vzdelávanie dostalo do školských osnov, pretože z praxe vieme, že iba tak dokáže dlhodobo a efektívne fungovať.

Napríklad Slovenská banková asociácia podporuje program finančného vzdelávania, kde školí učiteľov, ale ďalšie odovzdávanie informácií už je na dobrovoľnej báze, takže informácie sa od učiteľov k žiakom vôbec nemusia dostať. Ministerstvo školstva si musí uvedomiť, že financie sú súčasťou základného vzdelania, veď bez poistenia a bez bankového účtu sa v dnešnej dobe takmer nedá žiť, pracovať určite nie. Každý človek by mal vedieť urobiť svoj osobný alebo rodinný rozpočet.

Finančné vzdelávanie funguje aj ako prevencia pred rôznymi krízovými situáciami vyplývajúcimi zo zlého hospodárenia v domácnosti. S týmto druhom vzdelávania je neskoro začať na univerzitách, patrí do základných,  najneskôr do stredných škôl tak, aby bolo dostupné celej populácii, preto sa snažíme, aby bolo zaradené do školských osnov. Je zároveň platformou, kde vidím možnosť spolupráce celého finančného sektora a aj našu zodpovednosť.

Vo svojej kariére ste sa pohybovala skôr v oblasti bankovníctva, čo vás presvedčilo zamerať sa na poisťovníctvo…

Poisťovníctvo a bankovníctvo sú príbuzné oblasti, mám ekonomické vzdelanie a dlhoročné skúsenosti  s  riadením  veľkých  finančných spoločností, preto som sa na oblasť poistenia dokázala pomerne rýchlo adaptovať. Po rokoch v bankovníctve ma potešila nová výzva spojená s riadením jednej z najväčších poisťovní na trhu. Som vďačná za šancu, ktorú som dostala. 

… a v čom podľa vás je kúzlo tohto unikát- neho finančného odboru?

Poisťovníctvo je zatiaľ menej regulované, preto je v ňom viac priestoru na robenie obchodu v dobrom zmysle slova. Je to podnikanie a podnikať znamená robiť biznis v tom správnom zmysle jeho podstaty, a to sa v poisťovníctve ešte stále dá.

Páčil sa vám článok? Predplatné magazínu Pojistný obzor si môžete zakúpiť tu.

Zdroj: oPojištění.cz, Pojistný obzor

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články