Nízka miera úspor núti siahať na hypotéku a tá zase vyžaduje okrem vlastných úspor aj pravidelné splátky. Snaha o čo najnižšiu splátku preto motivuje zamerať sa na čo najnižšiu úrokovú sadzbu. „Kto však chce najvyššiu hypotéku, nemal by sa pozerať na výšku úrokov, ale na dĺžku ich fixácie,“ upozorňuje Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select Slovensko.
Mohlo by vás zaujímať: Ivan Špirakus: Automatizácia je kľúčová téma
Opatrenia Národnej banky Slovenska chránia dlžníka pred prílišným zadlžením sa. LTV, DTI či DSTI sú skratky opatrení, ktoré znižujú maximálnu výšku dostupnej hypotéky. S akou najvyššiu hypotékou môže počítať pár s príjmami na úrovni priemernej mzdy a jedným dieťaťom?
„Pri najžiadanejších fixáciách môže ilustračná rodinka získať najviac 155 270 eur, ktoré by splácala tridsať rokov. Pri banke, ktorá ponúka vôbec najnižšiu úrokovú sadzbu hypotekárneho úveru, by to bolo takmer 159-tisíc eur. No ak by boli ochotní zafixovať úrok na desať rokov a viac, maximálny limit by sa zvýšil až na 166 tisíc eur. V prípade, že by mali možnosť zafixovať si sadzbu až do konca splatnosti, bol by hypotekárny limit necelých 180-tisíc eur,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.
Mohlo by vás zaujímať: Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Tajomstvá týkajúce sa dôsledkov opatrení Národnej banky Slovenska pri výbere správnej hypotéky vám objasní nezávislý hypotekárny špecialista s licenciou pre sektor úverov od Národnej banky Slovenska.
Správne nastavená hypotéka a predovšetkým v kombinácii s investičnými a poisťovacími produktami umožní človeku žiť život podľa vlastných predstáv. „Voľba fixácie tak nemusí byť iba o výške mesačnej splátky, ale aj o možnosti zadovážiť si vysnívané bývanie,“ uzatvára Pavel Škriniar.
Komentáre
Pridať komentár