Klimatická kríza ohrozuje naše zdravie a práceschopnosť


			Klimatická kríza ohrozuje naše zdravie a práceschopnosť
13.9.2022 Tlačové správy

Klimatická kríza je súčasne krízou zdravia. Upozorňuje na to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Odhaduje pritom, že environmentálne príčiny ročne pripravia o život celosvetovo až 13 miliónov ľudí. Naplnenie cieľov Parížskej klimatickej dohody by tak mohlo do roku 2050 zachrániť okolo 1,25 milióna ľudských životov ročne. 

V dôsledku globálneho otepľovania sa očakávajú čoraz častejšie vlny horúčav s väčšou silou a dlhším trvaním. Potvrdzuje to aj SHMÚ, podľa ktorého sa tohtoročné leto zaradilo na Slovensku medzi najteplejšie v histórii meteorologických meraní.

Negatívnych faktorov je v praxi viac

Na viacerých miestach východného Slovenska boli namerané rekordné teploty, ktoré majú nepriaznivý vplyv na ľudské zdravie a produktivitu.


Mohlo by vás zaujímať: Ako sú slovenské domácnosti pripravené na zlé finančné časy? Prieskum ukázal toto


Môžu poškodiť orgány vrátane srdca či pľúc, zhoršiť celý rad ochorení a zvýšiť riziko úmrtia. Podľa vedcov môžu extréme horúčavy, v dôsledku vyššej viskozity krvi, spôsobovať napríklad zvýšený výskyt infarktov a mŕtvic. Podľa Americkej pľúcnej asociácie môžu byť horúce a vlhké dni tiež spúšťačom astmy.

Ďalším vedľajším vplyvom klimatických zmien je ich vplyv na znečistenie ovzdušia, ktoré je najväčším environmentálnym zabijakom v Európe. Z hľadiska akútnych zdravotných účinkov sa znečistené ovzdušie môže prejavovať dráždením očí, hrdla, dýchacích ciest, vyvolaním astmatického záchvatu, zvýšenou spotrebou liekov alebo vyššou mierou hospitalizácií.

Ohrozené sú najmä citlivé populačné skupiny - deti, seniori a ľudia chorí na respiračné a srdcovo-cievne ochorenia. Pri otepľovaní sa úrovne znečistenia ovzdušia, najmä povrchového ozónového plynu a jemných častíc, zvyšujú. To prehlbuje riziko kardiovaskulárnych a respiračných chorôb. Tie stoja Európsku úniu každoročne približne 600 miliárd eur.


Mohlo by vás zaujímať: Swiss Re Institute: Aký bude vývoj svetového poisťovníctva v období 2022 – 2023?


Hoci kvalitné životné poistenie nezníži riziko ochorení, môže pomôcť preklenúť náročné životné obdobia finančne.Rizikové životné poistenie NN Partner umožňuje poistiť v rámci jednej zmluvy až 7 osôb a vybrať si k nemu preferované doplnkové poistenia v súlade s potrebami klienta a jeho rodiny, vrátane poistenia kritických chorôb, medzi ktoré patria spomínané srdcovo-cievne ochorenia, hospitalizácia či práceneschopnosť,“ hovorí tlačová hovorkyňa NN Životnej poisťovne Daniela Tomášková.

Klimatické zmeny ohrozujú aj výkonnosť

„Rastúce teploty a častejšie vlny horúčav vplývajú aj na náš fyzický a kognitívny výkon,“ potvrdzuje Lars Nybo, profesor integratívnej fyziológie z univerzity v Kodani. Napríklad, podľa neho európski pracovníci v poľnohospodárstve a stavebníctve strácajú pri teplotách nad 30 °C takmer 15 % efektívneho pracovného času. V súčte to predstavuje takmer jeden pracovný deň týždenne.

Počas pracovného dňa je optimálne hydratovaných približne iba 30 % pracovníkov. Je potrebné dbať na pravidelný pitný režim, nahrádzanie elektrolytov a znížiť fyzickú aktivitu,“ odporúča L. Nybo. Okrem univerzálnych odporúčaní je podľa neho potrebné aplikovať do praxe aj špecifické rady pre konkrétne odvetvia či krajiny.

„Pracovníci pracujúci v exteriéri by mali zohľadňovať poveternostnú situáciu, a počas extrémne teplých dní si naplánovať prácu na skoré ráno. Okrem toho by si mali každú hodinu urobiť krátku prestávku a zaistiť si jednoduchý prístup k vode,“ vysvetľuje.

Zdroj: NN Slovensko

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články