Klimatizáciu v aute používajte s rozumom


			Klimatizáciu v aute používajte s rozumom
19.7.2013 Tlačové správy

Pri horúčavách, aké so sebou leto prináša, je používanie klimatizácie azda nevyhnutné. Predovšetkým pri dlhšej jazde autom či ceste na dovolenku, kedy pobyt v aute môže trvať aj viac ako desať hodín.


Prinášame vám malé zhrnutie faktov o klimatizácii, jej pozitíva a negatíva, vplyv na ľudské zdravie a v neposlednom rade zopár užitočných rád, ako klimatizáciu čo najlepšie používať a ako sa o ňu starať tak, aby neškodila nášmu zdraviu.

Pozitíva a negatíva používania klimatizácie v aute
Používanie klimatizácie v aute má svojich zástancov aj odporcov. Ako napokon množstvo iných technických vymožeností. Medzi základné pozitívne vlastnosti klimatizácie bez pochyby patrí lepšia koncentrácia vodiča počas jazdy za optimálnej teploty, pretože vysoké teploty a dusno vodiča veľmi ľahko vyčerpajú. Ďalším pozitívom je vyššia kvalita vzduchu, keďže filtre klimatizácie zachytia prach, alergény a iné znečistenie z prostredia.


Používanie klimatizácie má však aj svoje negatíva. Hovorí sa, že má negatívny dopad na ľudské zdravie a zvyšuje aj spotrebu paliva. Nemecký autoklub ADAC pravidelne testuje vplyv klimatizácie na spotrebu paliva a hoci sú testy len orientačné, potvrdili zvýšenú spotrebu v priemere o päť až šesť percent. Pri jazde v meste však spotreba môže stúpnuť až o 20%. Rozdiel je však aj v tom, akú klimatizáciu má auto nainštalovanú. Automatická zvýšila spotrebu v priemere o 0,36 l/100 km, poloautomatická o 0,49 l a manuálna klimatizácia o 0,43 litra na sto kilometrov.

Vplyv klimatizácie na ľudské zdravie
Počuli ste už, že klimatizácia môže mať škodlivé účinky na ľudské zdravie? Je známe, že klimatizácia dehydruje, keďže odvlhčuje vzduch v kabíne auta a tým odvádza vlhkosť aj z povrchu kože. To môže mať za následok aj takú nepríjemnosť, akou je bolesť hlavy. Vo vychladenom aute sa častokrát stráca aj pocit smädu a teda nepijeme toľko, koľko by sme mali. Klimatizácia môže okrem iného spôsobiť suchosť pokožky, svrbenie očí, sucho v nose a ochorenie dýchacích ciest. V neposlednom rade možno v neprimerane vychladenom aute prechladnúť.

Ak máte v aute zapnutú klimatizáciu, je rozumné, aby ste pili čo najviac, aj keď nepociťujete smäd. „Pokiaľ ste sa vydali na dlhšiu cestu, robte prestávky každé 2-3 hodiny a poprechádzajte sa na čerstvom vzduchu“, radí Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel.

Rozumné použitie klimatizácie
Nezapínajte klimatizáciu ihneď, ako nastúpite do vyhriateho auta. Najprv sa odporúča otvoriť všetky dvere a okná a auto poriadne vyvetrať. Predovšetkým vtedy, ak ste užívateľom manuálnej klimatizácie. Okná nechajte spustené aj prvých pár minút jazdy, až potom zapnite klimatizáciu. Vzduch z prieduchov by nemal prúdiť priamo na telo alebo jeho časti. Neprežeňte to však s chladením a teplotu nastavte maximálne o 5-7 stupňov menej, ako je vonkajšia teplota. Pri vystupovaní z auta tak organizmus neutrpí teplotný šok. Klimatizáciu zapínajte a vypínajte podľa potreby, znížite tým spotrebu.

Ako udržiavať klimatizáciu v dobrom stave?
Prinášame Vám zopár užitočných rád, ako udržať klimatizáciu v aute v dobrom a zdraviu-prospešnom stave:
1. Zverte sa do rúk odborníkom. Približne raz za dva roky je dobré nechať si klimatizáciu skontrolovať v autoservise. Jej porucha počas cesty na dovolenku by nepotešila asi žiadneho cestujúceho.
2. Pravidelne čistite. Klimatizačné filtre zachytávajú prach a alergény, preto sa odporúča ich vyčistenie pred každou dovolenkovou sezónou.
3. Dezinfikujte. Baktérie a plesne zvyčajne spôsobujú nepríjemný zápach, preto sa odporúča každoročná dezinfekcia odparovača a vyčistenie trubiek. Platí to aj v prípade, že žiadny zápach necítite. Baktérie a plesne si tam cestu vždy nájdu.
4. Klimatizáciu používajte s rozumom. „Vodič sa v optimálne vychladenom aute môže lepšie sústrediť na vedenie motorového vozidla a malé zvýšenie spotreby paliva je preto zanedbateľné. Používanie klimatizácie a nastavenie primeranej teploty v konečnom dôsledku zvyšuje bezpečnosť na cestách“, dodáva Chovan.

Genertel poisťovňa 

Zdroj: Genertel poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články