Veľkolepá Veľká noc. Koľko vás vyjde vo vašej domácnosti?


			Veľkolepá Veľká noc. Koľko vás vyjde vo vašej domácnosti?

Všetky sviatky prinášajú zvýšené nároky na domácu kasu. Výdavky na Veľkú noc síce nedosahujú takú výšku ako Vianoce a koniec roka, ale aj tak bude treba siahnuť hlbšie do vrecka.

Odborníčka na financie PARTNERS GROUP SK Monika Dudášová radí, že je lepšie sa finančne pripraviť, ako ísť do mínusu a zadlžiť sa. Viac financií si musia pripraviť hlavne rodiny, ktoré plánujú pravú slovenskú šibačku.

Na veľkonočných výdavkoch sa podieľa výzdoba a výslužka šibačom, zvýšené náklady tvorí najmä pečenie a príprava jedla a nápojov na veľkonočný stôl, ďalšie výdavky budú mať gazdiné aj pri generálnom veľkonočnom upratovaní, a v prípade, že cestujete za rodinou, tak aj náklady na dopravu.

„Dostupné štatistiky hovoria, že 73 % Slovákov minie na veľkonočné sviatky 50 až 100 eur a 27 % nad 200 eur,“ zhodnotila odborníčka na financie PARTNERS GROUP SK Monika Dudášová. Takže počas týchto sviatkov minieme zhruba aj o tretinu viac ako v bežný mesiac.

Naopak, príjem môžu znížiť dovolenky, pracovné voľná a menej nadčasov. Znižovať výplatu môžu aj jarné ochorenia charakteristické po skončení zimy a s nimi spojená práceneschopnosť. Odborníčka na financie odporúča, aby to ľudia s nákupmi nepreháňali a mysleli aj na zadné dvierka. Osobitne tento rok, kedy Veľká noc prichádza po období výplat. „Slováci potvrdzujú, že plytvajú potravinami a vyhodia až tretinu z nich. To znamená, že ľudia vyhodia jednu tretinu peňazí,“ upozorňuje Monika Dudášová.

Finančnú rezervu priebežne dopĺňajte 

Odborníci na financie odporúčajú vytvoriť si návyk každý mesiac odložiť 10 % z výplaty a vytvoriť si tak postupne finančnú rezervu vo výške šiestich mesačných príjmov. „Rezerva slúži na neočakávané alebo očakávané udalosti. Preto je dôležité, aby míňanie peňazí, aj tých rezervných v prípade takýchto sviatkov, nešlo na doraz a s rezervou sa rátalo aj po sviatkoch,“ radí Monika Dudášová. Minuté peniaze z rezervy preto treba čo najskôr vrátiť do „rezervného fondu“.

Odborníčka Monika Dudášová radí ako ušetriť:

  • naplánujte si, akú sumu môžete minúť (všetky výdavky spolu) a neprekročte ju
  • spíšte si zoznam potravín a ďalších tovarov, ktoré chcete kúpiť
  • kupujte len toľko, koľko miniete – nevyhadzujte potraviny
  • porovnávajte ceny v obchodoch a nenakupuje na poslednú chvíľu
  • pri platbe kartou na dlh (kreditná, povolené prečerpanie) si zistite bezúročné obdobie a snažte sa dlžnej sumy zbaviť v bezúročnom termíne
  • ako pri všetkých finančných výdavkoch je potrebné včasné plánovanie aj na veľkonočné sviatky
Zdroj: Partners Group

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články