Firmy, ak péenka trvá do 10 dní, neposielajte o nej doklady do Sociálnej poisťovne


			Firmy, ak péenka trvá do 10 dní, neposielajte o nej doklady do Sociálnej poisťovne

Najmä u menších zamestnávateľov sa možno stretnúť s prípadmi, keď zbytočne zasielajú Sociánej poisťovni doklady o práceneschopnosti zamestnancov.

Stáva sa tak najmä v období zvýšeného počtu chrípkových a iných respiračných ochorení, počas ktorých ošetrujúci lekári uznajú zamestnancov práceneschopnými iba na pár dní.

Preto Sociálna poisťovňa zamestnávateľov opätovne upozorňuje, aby jej II. diel Potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, ak jeho péenka trvá menej ako 10 kalendárnych dní, vôbec nezasielali.

Nie je to potrebné, pretože za prvých desať dní trvania dočasnej pracovnej neschopnosti vypláca zamestnancovi náhradu príjmu práve zamestnávateľ (podľa zákona č. 462/2003 o náhrade príjmu), a nie Sociálna poisťovňa.

Sociálna poisťovňa poskytuje zamestnancovi, ak splní zákonné podmienky, dávku nemocenské až neskôr – najskôr od 11. dňa trvania péenky. Preto nie je žiaduce, aby zamestnávateľ zasielal do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne doklady k dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá trvá maximálne 10 dní.

Výnimku tvoria iba prípady, ak zamestnanec ukončí zamestnanie, a teda aj sociálne poistenie, počas prvých 10 dní dočasnej pracovnej neschopnosti. V takom prípade zamestnancovi vzniká nárok na nemocenské od nasledujúceho dňa po skončení zamestnania a toto nemocenské mu potom priznáva a vypláca Sociálna poisťovňa. 

Zdroj: Sociálna poisťovňa, oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články