Slováci bojujú s chorobami až tretinu života a starostlivosť majú drahšiu ako kdekoľvek inde


			Slováci bojujú s chorobami až tretinu života a starostlivosť majú drahšiu ako kdekoľvek inde

Slováci chorľavejú oveľa skôr ako iné národy. Kým na Malte či vo Švédsku žijú ľudia v plnom zdraví vyše 70 rokov a priemer EÚ je zhruba 62 rokov, Slovensko je na konci rebríčka.

Patríme medzi krajiny s najvyššími výdavkami na zdravotnú starostlivosť. Starostlivosť o priemerného Slováka stojí viac ako 1000 eur ročne. Tri štvrtiny z tejto sumy kryjú verejné zdroje, zvyšok si platíme sami nad rámec zákonných odvodov.

Slovensko patrí medzi hornú tretinu krajín s najvyššími výdavkami na zdravotnú starostlivosť hradenými z vlastného vrecka. Takmer každé štvrté euro si platíme sami. Jedným z dôvodov takýchto vysokých nákladov je aj príliš skorý nástup chorôb.

Zdravotné problémy nás stretávajú veľmi skoro, hlboko v produktívnom veku, čo sa negatívne odráža aj na pracovných schopnostiach, rodinných vzťahoch a na našom účte. Indikátor zdravých rokov života (Healthy Life Years) odhaduje, že naši muži žijú bez zdravotných problémov len 55,5 roka, čo je tretia najnižšia úroveň v celej EÚ.

Ženy sú s 54,6 rokmi dokonca úplne posledné. Pri pohľade na priemernú dĺžku života (73 rokov pri mužoch a 80 rokov pri ženách) to znamená, že sa Slováci so zdravotnými problémami boria štvrtinu a Slovenky až tretinu života.

Neslávne prvenstvo v príčinách úmrtia Slovákov patrí chorobám obehovej sústavy. Tie sú dôvodom viac ako polovice z vyše 51-tisíc úmrtí ročne. Druhým najčastejším ochorením, na ktoré Slováci umierajú, sú podľa analýzy Inštitútu zdravotnej politiky Ministerstva zdravotníctva SR zhubné nádory.

Je to najmä rakovina žalúdka, hrtana či karcinóm prsníka. Ročne podľa údajov Národného onkologického ústavu pribudne na Slovensku 30-tisíc prípadov nádorových ochorení, ktoré sú čoraz častejšie diagnostikované u mladých, produktívnych ľudí.

Z roka na rok pribúda aj Slovákov poberajúcich invalidný dôchodok. Za posledných sedem rokov išlo o nárast o 17 %. Zo zdroja Sociálnej poisťovne vyplýva, že k 31.1.2017 vyplatila celkovo 236 056 invalidných dôchodkov. Až štvrtinu prípadov invalidity vlani predstavovali choroby pohybovej sústavy (26 %).

Nasledovali nádorové ochorenia (16 %) a treťou najčastejšou príčinou boli duševné choroby a poruchy správania (15 %). Kým u mužov boli vysoko zastúpené spomenuté ochorenia obehovej sústavy, u žien bolo viac nádorových chorôb a psychických problémov.

Práve ženy sú z hľadiska pohlavia zodpovednejšie, myslia na zabezpečenie rodiny pre prípad výpadku príjmu zo zdravotných dôvodov. Najväčší záujem majú Slováci o poistenie trvalých následkov úrazu a úmrtie následkom úrazu,“ dodáva Lýdia Žáčková, hovorkyňa skupiny Poštovej banky.

Životné poistenie Mozaika je poistenie pre prípad straty života z akýchkoľvek príčin, s možnosťou poistenia úmrtia následkom úrazu s dvojnásobným plnením pri dopravnej nehode. Kryje aj riziko úrazu, kritických chorôb, trvalý výpadok príjmu pri invalidite, dočasný výpadok príjmu pre práceneschopnosť a pri hospitalizácii.

Štatistika Nadácie pre deti Slovenska hovorí, že ročne zomrie na Slovensku z dôvodu úrazu v priemere 200 detí a mladistvých do 19 rokov. Úraz utrpí vyše 200 000 mladých ľudí. Asi 200 detí a mladistvých sa zraní tak, že majú trvalé následky.

Zdroj: Poštová poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články