Úvery podľa rakúskej Acredie najhoršie splácajú Čile a Turecko


			Úvery podľa rakúskej Acredie najhoršie splácajú Čile a Turecko
13.4.2018 Zahraničie

Rakúska poisťovňa exportu Acredia publikovala v piatok bonitu krajín podľa dodržiavania lehoty splatnosti úverov v poslednom štvrťroku 2017.

Rakúska poisťovňa exportu Acredia publikovala v piatok bonitu krajín podľa dodržiavania lehoty splatnosti úverov v poslednom štvrťroku 2017. Na posledné miesto sa dostalo Čile, pred ním sa nachádza Turecko. Na tretej priečke od konca je Bulharsko.

Acredia porovná vždy štatistiku medzi dvoma po sebe nasledujúcimi štvrťrokmi. V treťom kvartáli bolo na poslednom mieste Nemecko v dôsledku krachu nemeckého výrobcu kuchýň.
Desiatku najnespoľahlivejších importných krajín tvoria ešte Poľsko, Argentína, Nemecko, Česko, Rumunsko, Nemecko a Chorvátsko.

Rakúske firmy vyvážajú takmer 80 % svojej produkcie do členských krajín EÚ. Vlani si v poslednom štvrťroku znížili úverovú dôveryhodnosť Česko a Chorvátsko. Balkánsku krajinu oslabil najmä bankrot spoločnosti Agrokor.

Pomaly splácajú úvery aj krajiny Latinskej Ameriky. Acredia to pripisuje pomalému vzostupu ich hospodárstiev, politickej nestabilite a strachu z amerického protekcionizmu.

V 75 % prípadov nedodržiavania termínov splátok ide o signál, že sa peniaze nevymôžu. „Ak krajina začína čoraz horšie dodržiavať termíny splácania svojich dlhov, je to indikátor budúceho vývoja jej ekonomiky“, uviedla predsedníčka správnej rady Acredie Karolina Offterdingerová.

Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS