Slovenský poistný trh je solventný, ukázali to záťažové testy poisťovní


			Slovenský poistný trh je solventný, ukázali to záťažové testy poisťovní

Slovenský poistný trh je solventný. Ukázali to výsledky stresového testovania poisťovní, ktoré zverejnil Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA).

Ako informovala Národná banka Slovenska (NBS), zo Slovenska bolo do testovania zapojených šesť poisťovní, ktoré pokryli 84,3 % trhu.

„Vzhľadom k tomu, že na finančných trhoch dlhodobo pretrvávajú nízke výnosy, EIOPA sledovala vplyv najmä na životné produkty, ktoré majú dlhšie trvanie a mnohé z nich sú často aj s istými garanciami," priblížila NBS.

Agregovaná marža kapitálovej požiadavky na solventnosť pred stresovými scenármi bola za slovenský trh vo výške 247 % a po jednotlivých stresových scenároch klesla na 194 % pri scenári tzv. dvojitého šoku a na 237 % pri scenári dlhodobo nízkych výnosov. „Slovenský poistný trh zostáva solventný aj pri zohľadnení stresových scenárov," uviedla NBS.

Do stresového testovania sa zapojilo celkovo 236 poisťovní z 30 európskych krajín. Testy načrtávajú obraz o trhu v oblasti životného poistenia v Európe na účely dohľadu s cieľom posúdiť zraniteľnosť a odolnosť voči nepriaznivému vývoju na trhu.

Výsledky tohtoročného záťažového testu EIOPA potvrdili existenciu významných výziev pre európsky sektor poisťovníctva, ktoré vyvolalo súčasné makroekonomické prostredie," skonštatoval v správe pre médiá predseda EIOPA Gabriel Bernardino.

Záťažový test za rok 2016, ktorý sa uskutočnil prvýkrát od zavedenia regulačného rámca Solventnosť II, poskytol podľa jeho slov skutočný obraz o slabých miestach v tomto sektore a vyžaduje si osobitnú pozornosť dohľadu.

EIOPA bude pozorne sledovať, ako budú vnútroštátne orgány dohľadu realizovať tieto odporúčania, aby sa zabezpečila koordinovaná reakcia na situácie, ktoré môžu ohroziť životaschopnosť dohliadaného subjektu a kolektívne aj celého systému," dodal Bernardino.

Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články