Rok 2021 bol druhým najnákladnejším rokom v histórii svetových poisťovní


			Rok 2021 bol druhým najnákladnejším rokom v histórii svetových poisťovní
10.1.2022 Zahraničie, Škody

Rok 2021 bol druhým najnákladnejším rokom v histórii svetových poisťovní. Prispeli k tomu ničivé hurikány aj vlny mrazivého počasia v Spojených štátoch. Uviedla to zaisťovňa Munich Re.

Upozornila tiež, že extrémne výkyvy počasia sú v dôsledku zmeny klímy čoraz pravdepodobnejšie. Poistené straty Munich Re spôsobené prírodnými katastrofami dosiahli v minulom roku zhruba 120 miliárd USD (106,21 miliardy eur). To je druhá najvyššia hodnota po škodách vo výške 146 miliárd USD v súvislosti s hurikánmi v roku 2017.

Ročná bilancia Munich Re, najväčšej svetovej zaisťovne, je vyššia ako odhad 105 miliárd USD, ktorý minulý mesiac zverejnil jej konkurent Swiss Re. Spojené štáty pustošili v decembri desiatky tornád. A začiatkom roka hurikán Ida a mrazy v Texase prispeli nezvyčajne veľkou mierou k výške strát, uviedla Munich Re.

„Obrazy prírodných katastrof v roku 2021 sú znepokojujúce. Klimatické výskumy čoraz častejšie potvrdzujú, že extrémne počasie sa stalo oveľa pravdepodobnejšie," povedal Torsten Jeworrek, člen predstavenstva Munich Re.

Takmer 10.000 ľudí zomrelo vlani v dôsledku prírodných katastrof, čo sa veľmi nelíši od predchádzajúcich rokov. Celkové straty vrátane tých, ktoré nie sú kryté poistením, dosiahli 280 miliárd USD a boli štvrté najvyššie v histórii.

Hurikán Ida, ktorý spôsobil škody na rozsiahlom území, od New Orleansu po New York, viedol k poistným stratám vo výške 36 miliárd USD. Zimná búrka, ktorá zasiahla predovšetkým Texas, mala za následok straty približne 15 miliárd USD. Aj záplavy v Nemecku stoja miliardy eur.

„Štatistiky katastrof za rok 2021 sú pozoruhodné, pretože niektoré extrémne poveternostné javy boli takého druhu, že je pravdepodobné, že sa budú vyskytovať častejšie alebo budú závažnejšie v dôsledku klimatickej zmeny,“ povedal Ernst Rauch, hlavný odborník na klímu a geografiu z Munich Re.

Mnohí vedci sa zhodli, že vlaňajšie katastrofy sú dôsledkami zmeny klímy. A bude ešte horšie, keďže sa zemská atmosféra bude v nasledujúcom desaťročí aj po ňom ďalej otepľovať. Najnákladnejším rokom v histórii poisťovní bol rok 2017 s hurikánmi Harvey, Irma a Maria. Ďalšími ťažkými rokmi boli rok 2011, keď veľké zemetrasenia zasiahli Japonsko a Nový Zéland, a rok 2005, keď hurikán Katrina spustošil New Orleans.

Poisťovne niekde zvýšili sadzby, ktoré účtujú v dôsledku zvyšujúcej sa pravdepodobnosti katastrof, a na niektorých miestach prestali poskytovať poistné krytie. Keďže poisťovne upozorňujú na klimatickú zmenu a náklady s ňou spojené, samy sú pod tlakom aktivistov, aby prestali poisťovať tzv. špinavé odvetvia.

Zdroj: Muich Re, TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS