Pri hasení lesných požiarov v Austrálii pomáhajú silné lejaky a povodne


			Pri hasení lesných požiarov v Austrálii pomáhajú silné lejaky a povodne
11.2.2020 Zahraničie, Škody

Niekoľkomesačnú krízu v Austrálii v súvislosti s ničivými lesnými požiarmi pravdepodobne v nasledujúcich dňoch ukončia prudké lejaky.

Agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady v pondelok uviedla, že niekoľkodňové dažde už uhasili viacero veľkých požiarov.

Výdatné dažde zasiahli časti východnej Austrálie koncom uplynulého týždňa a spôsobili záplavy v Sydney. Tie priniesli úľavu hasičom, ktorí stále hasia desiatky požiarov buša v štáte Nový Južný Wales (NSW). V nasledujúcich dňoch sa očakávajú zrážky aj v južnejšie položených častiach Austrálie.

Počas niekoľkodňových prívalových lejakov zaznamenali bleskové záplavy v austrálskych štátoch NSW a Queensland. Voda zastavila šírenie požiarov, s ktorými hasiči márne mesiace bojovali.

Obyvatelia Sydney sú aktuálne svedkami najvlhkejšieho leta za posledných 20 rokov. Lejaky spôsobili chaos v meste a narušenia v doprave. 

Povodne uhasili viacero veľkých požiarov vrátane tzv. "megapožiaru", ktorý spálil 500.000 hektárov zeme severne od Sydney, a požiaru podobného rozsahu, ktorý vyčíňal južne od mesta.

Podľa hasičského oddelenia v štáte NSW na území tohto štátu horelo v pondelok stále približne 30 požiarov. Meteorológia však predpovedali lejaky a očakáva sa, že dážď pomôže pri hasení týchto požiarov.

V dôsledku nepriaznivého počasia nastalo v Austrálii niekoľko dní chaosu a povodní. Niekoľko riek sa vylialo zo svojich brehov, na viacerých miestach došlo k drobnej evakuácii obyvateľstva. V pondelok ostalo bez dodávok elektriny takmer 90.000 domácností.

Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články