Novembrové zemetrasenie v Albánsku zapríčinilo škody skoro miliardy eur


			Novembrové zemetrasenie v Albánsku zapríčinilo škody skoro miliardy eur
6.2.2020 Zahraničie, Škody

Silné zemetrasenie, ktoré vlani v novembri zasiahlo Albánsko, spôsobilo tejto balkánskej krajine škody v hodnote takmer miliardy eur (985 miliónov) a spomalilo hospodársky rast krajiny.

 S odvolaním sa na vyjadrenie tamojších úradov o tom informovala agentúra DPA.
 
Albánsky minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieckych oblastí Bledi Cuci na tlačovej konferencii v Tirane povedal, že údaje vychádzajú zo správy, ktorá bola vypracovaná v súlade s normami EÚ, Svetovej banky i OSN používanými pre prírodné katastrofy vo svete.
 
Albánsko zasiahlo 26. novembra silné zemetrasenie s magnitúdou 6,4 a epicentrom približne 30 kilometrov severozápadne od Tirany. Najsilnejšie otrasy i materiálne škody pocítili obyvatelia miest Drač a Thumanë, ležiacich severne od Tirany, kde sa zrútilo viacero budov, pričom o život prišlo 51 ľudí a stovky ďalších utrpeli zranenia.
 
Cuci uviedol, že dôsledky zemetrasenia pocítilo 202.291 ľudí v dovedna 11 albánskych obciach a mestách, pričom poškodených bolo podľa prieskumu kompetentných úradov približne 50.000 budov.
 
Predstaviteľka pobočky Svetovej banky v Albánsku uviedla, že zemetrasenie spôsobilo škody v celkovej výške 7,5 percent hrubého domáceho produktu Albánska a spomalilo hospodársky rast, ktorý nabral klesajúcu tendenciu, akú by mal mať aj po zvyšok tohto roka a z pôvodne odhadovaných 3,5 percenta tak klesnúť na 3,2.
 
Šéf OSN v Albánsku, Brian Williams, vyzval Albánsko, aby zlepšilo bezpečnosť výstavby. Agentúra DPA v tejto súvislosti pripomína, že albánske úrady obvinili v súvislosti s budovami zrútenými pri zemetrasení už desiatky ľudí z falšovania dokumentov a stavebných povolení.
 
Európska únia plánuje usporiadať 17. februára tzv. darcovskú konferenciu zameranú na pomoc Albánsku, ktoré by mohlo čoskoro začať s prístupovými rokovaniami do EÚ, pri vyrovnávaní sa s následkami zemetrasenia.
 
Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články