Covid a futbal: Britské kluby chcú od poisťovní odškodnenie


			Covid a futbal: Britské kluby chcú od poisťovní odškodnenie
14.7.2022 Zahraničie

Kluby z Premier League nahlásili za sezónu 2019/2020 postihnutú koronavírovou krízou kumulovanú hrubú stratu vo výške jednej miliardy libier (1,4 miliardy USD). 

Niektoré z nich hodlajú žiadať náhradu od svojich poisťovateľov súdne.

Žaloby sa majú týkať spoločností Allianz, Aviva, CNA Insurance, Liberty, MS Amlin a Zurich. Všeobecne ide o zmluvy o poistení pre prípad prerušenia prevádzky. Príjmy futbalových klubov poklesli v dôsledku výpadku divákov  na štadiónoch, a tiež v súvislosti s poplatkami za televízne vysielacie práva.

Tým anglická liga utrpela pokles prísunu financií asi o 13 %. Kumulovaná strata Premier League pred zdanením tak činila v sezóne 2019/20 bezmála miliardu libier, čo je rekordná výška za celú jej históriu.

Predchádzajúca sezóna skončila so stratou 200 miliónov libier. Aj keď mínus z koronavírovej sezóny bol astronomický, 20 klubov najvyššej anglickej ligy eviduje za sezónu 2019/20 na strane príjmov stále 4,5 miliardy libier. Ďalšiemu rastu zabránili covidové reštriktívne opatrenia a uzavretie štadiónov pre divákov. Tí sa v obmedzenom režime vrátili späť do hľadísk až ku koncu sezóny 2020/21.  


Mohlo by vás zaujímať: NBS: Finančná stabilita zostáva vysoká, ale pribudli nové riziká


Ukazuje sa, že niektoré kluby mali platné poistenie pre prípad prerušenia prevádzky, a stále sa dohadujú s poisťovňami, či majú nárok na poistné plnenie a v akej výške. A teraz to došlo tak ďaleko, že niektoré podali žalobu.

K tým patrí podľa lokálnych informácií Arsenal (mužský aj ženský), Aston Villa, Brighton & Hove Albion, Crystal Palace, Leicester, Liverpool (mužský aj ženský), Athletic Grounds, Tottenham (tiež mužská aj ženská časť) a West Ham United. Na žalobe sa podieľajú aj prepojené podniky, ako napríklad Arsenal Stadium Management Company alebo Aston Villa Foundation. Celkom žaluje poisťovne 20 subjektov zastupovaných advokátmi z kancelárie Clifford Chance.

„Je jasné, že rozhodnutie Vrchného súdneho dvora v testovacom prípade úradu Financial Conduct Authority minulý rok bol len začiatok a nie koniec tejto histórie. Stále je tu mnoho ďalších otázok, vrátane nedávnych v spojení s neodmietnutím prístupových klausúl a otáznikov okolo zapríčinenia škody. Tie musia byť ešte objasnené, aby mohli ďalšie žaloby postúpiť na súd,“ vyjadrila sa Samantha Holland, vedúca oddelenia poistenia v advokátskej kancelárii Gowling WLG pre miestne médiá.  


Mohlo by vás zaujímať: „Strieborné“ hypotéky sú pre Slovákov problém. NBS sprísni pravidlá pre ľudí vo vyššom veku


Podľa zasvätených budú Allianz, Liberty a MS Amlin obhajované kanceláriou DAC Beachcroft, Aviva si najala právnikov zo spoločnosti Slaugher and May. Stanovisko CNA a Zurich budú hájiť advokáti Clyde & Co.

Prípad je podľa Samanthy Holland považovaný za najnovší v rade žalôb proti poisťovniam, v ktorých sa poistníci pokúšajú uplatniť ako nárok z poistenia svojej straty vzniknutej kvôli covidu-19 a zavedeným obmedzujúcim opatreniam proti šíreniu nákazy. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články