Brexit: Napriek šokom je Británia zatiaľ pre firmy atraktívna


			Brexit: Napriek šokom je Británia zatiaľ pre firmy atraktívna

Firmy zostávajú aj po referende odolné, no znižuje sa už počet investícií. Predpokladá sa, že pokles prisťahovalcov z EÚ bude mať negatívny vplyv na rast Spojeného kráľovstva.

Rok od celonárodného hlasovania Britov o Brexite prejavujú firmy v Spojenom kráľovstve aj naďalej odolnosť. Posilňuje ju aj spotreba domácností (zvýšenie o 2,6 % v roku 2016), priaznivé úverové podmienky a silný celosvetový dopyt.

„V poslednom štvrťroku 2016 dosiahli zisky spoločností viac ako 105 miliárd libier šterlingov, čo je najvyššia hodnota. Dôvera tak aj po počiatočnom miernom poklese významne vzrástla, najmä medzi malými a strednými firmami. Prudký pokles libry, ktorý sa stal najviditeľnejším znakom Brexitu, síce vysvetľuje dôvody sily vývozu, no výhody cenovej konkurencieschopnosti zostávajú mierne,“ konštatuje to v súvislosti s prvým výročím referenda v Británii o Brexite nadnárodná spoločnosť Coface vo svojej najnovšej analýze. Coface je globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Vyčkávací prístup

Napriek priaznivým ekonomickým podmienkam a vysokým ziskom firiem, však neistota v súvislosti s výsledkami rokovaní medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ spôsobuje podľa Coface ochabnutie investícií (8,8 % HDP v roku 2016, čo je najnižšia úroveň od hospodárskej krízy). Očakáva sa, že sa pokles ešte prehĺbi do apríla 2019. „Najpostihnutejšie budú odvetvia, kde sú investície najdrahšie, ako napríklad kovoobrábací, automobilový a stavebný priemysel,“ zdôrazňuje Coface.

Táto fáza rokovaní tak otestuje aktuálnu silu firiem. „Oslabenie spotreby domácností od začiatku tohto roka , čo bolo v dôsledku rastúcich inflačných tlakov, začína mať negatívny vplyv na maloobchodný sektor. Aj preto Coface znížila v marci 2017 riziko sektora zo „stredného“ na „vysoké“. Tlak síce zosilnie aj na automobilový priemysel, no vďaka zahraničnému dopytu v menšom rozsahu,“ vysvetľuje Coface.

Okrem toho sa očakáva postupný pokles zisku firiem vzhľadom na nárast nákladov spôsobený znehodnotením výmenného kurzu. Aj preto vzhľadom na tieto súvislosti spoločnosť Coface odhaduje, že počet úpadkov firiem v Británii by mohol tento rok vzrásť o 8,7 % a v roku 2018 o 8 %1. Dôvodom bude najmä pokles rastu, ktorý Coface tento rok odhaduje na 1,4 % a v roku 2018 na 1,2 %.

Adaptovanie sa na nové pravidlá hry

Firmy v Británii sa tak v dôsledku klesajúcej atraktivity a prísnejších obchodných a migračných pravidiel budú musieť podľa Coface prispôsobiť novým podmienkam.

Keď Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu na jar roku 2019, šok protekcionizu bude mať značný vplyv na obchodnú politiku. Stane sa tak najmä v prípade „tvrdého Brexitu“, teda pri návrate k pravidlám WTO, a to kvôli zvýšeniu colných a ďalších prekážok. Podľa OECD by strata na HDP mohla do roku 2030 predstavovať 7,5 %, kým pri „mäkkom Brexite“ 5 %.

Ďalší šok v podnikaní by mohol vzhľadom na obmedzenie prisťahovaleckej politiky priniesť nedostatok pracovných síl v niektorých odvetviach. V prípade „mäkkého Brexitu“ by tretina poklesu prílevu migrácie z EÚ mohla v roku 2019 viesť k potenciálnej strate rastu o 0,3 percentuálneho bodu HDP.

„Táto strata by sa mohla v extrémnom scenári - pri poklese prílivu migrácie o dve tretiny - zvýšiť na 0,6 bodu. Najviac to zasiahne odvetvia, ktoré zamestnávajú veľké množstvo kvalifikovaných prisťahovalcov z Európskej únie. Teda výroba, veľkoobchod a maloobchod, doprava, komunikačné a finančné služby,“ spresňuje Coface.

Dopady na ekonomiku firiem

Bez ohľadu na „mäkkosť“ či „tvrdosť“ Brexitu však treba počítať s dopadom na atraktivitu krajiny pre investorov, kde sa odhaduje, že priame zahraničné investície (PZI) klesnú až o 22 %. Spojené kráľovstvo je v súčasnosti hlavnou európskou destináciou pre priame zahraničné investície, predovšetkým do finančného, informačného a komunikačného sektora, po ktorom nasleduje doprava a logistika.

Brexit tak predstavuje negatívny vplyv na firemné investície a akumuláciu základného imania s následným znížením investícií do inovácií a výskumu a vývoja,“ upozorňuje Coface.

Tamojšie firmy, ktoré majú na prípravu opustenia Európskej únie dva roky, budú musieť prispôsobiť svoju stratégiu. „Niektoré krehké a malé firmy dokonca môžu zaniknúť, prípadne budú musieť zmeniť svoj obchodný model, aby sa stali odolnejšie. Iné budú musieť prispôsobiť odvetvovú a geografickú stratégiu, napríklad aj tým, že sa presťahujú do Nemecka, Francúzska, Írska alebo do Holandska,“ konštatuje Coface.

Napriek tomu Brexit úplne nezruší štrukturálnu príťažlivosť Spojeného kráľovstva, ktoré si zachová väčšinu svojich výhod. „Medzi tieto obchodné výhody patrí transparentnosť, dobrá správa vecí verejných, ekosystém vhodný pre podnikanie a diverzifikovaný a flexibilný trh práce. Brexit nebude negovať ani atraktívny daňový systém Spojeného kráľovstva a v skutočnosti by sa mal stať ešte atraktívnejším, keď sa sadzba dane zníži z terajších 20 % na 17 % v roku 2020,“ uzatvára Coface.

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články