Coface: Čaká Čínu ďalšie spomalenie?


			Coface: Čaká Čínu ďalšie spomalenie?
28.10.2015 Zahraničie

Čína v treťom štvrťroku 2015 rástla tempom 6,9 %. Cieľ čínskej vlády na tento rok je pritom tempo „okolo 7 %“. Národný štatistický úrad pritom zmenil spôsob výpočtu štvrťročného HDP. Čo to reálne znamená?

 

Potrebné spomalenie?

Mesačné údaje ukazujú pokračovanie spomaľovania rastu v Číne. Spomalenie je však vnímané ako potrebné, aby sa vyrovnal rast smerom k spotrebe domácností. Po rokoch masívnych investícií a pôsobivej úrovne rastu tak čínske úrady oznámili, že Čína vstúpila do éry „nového normálu“. Čínska ekonomika však čelí rastúcim výzvam, ako je vysoký pákový efekt, vysoké náklady na financovanie a hrozba deflácie,“ konštatuje ekonómka Coface pre Áziu Charlie Carre.

  • Celková aktivita sa spomaľuje. V auguste sa spomalil medziročný nárast obchodu (10,8 %), priemyselnej výroby (6,1 %) a investícií do fixných aktív (10,9 %). Pritom v auguste 2013 ešte stále rástli tempom 13,8 %, 10,4 %, respektíve 20,2 %. Spotreba domácností je stále robustná, no už i tu badať spomaľovanie, spôsobené pomalším rastom disponibilného príjmu a poklesom spotrebiteľskej dôvery. Pokles vidieť aj pri predajoch automobilov.
  • Vývoz medziročne klesá už tri mesiace v rade a prudko sa už niekoľko mesiacov znižoval i import. Ide o prejav spomaľujúceho sa domáceho dopytu a nízkych cien komodít.
  • Spotrebiteľské a výrobné ceny majú stále klesajúci trend, čo je odrazom nadvýroby. Index spotrebiteľských cien rástol v auguste 2015 medziročne len 1,6 % a index výrobných cien klesá už 43 mesiacov po sebe.
  • Po mesiacoch poklesu cien nehnuteľností sú ceny nových domov vo veľkých mestách znova na vzostupe ( auguste 2015 ceny medziročne rástli 5,6 % v Šanghaji a 3 % v Pekingu).
  • Opatrenia monetárneho uvoľňovania sú zatiaľ bez účinku, čiastočne z dôvodu, že čínske korporácie sú už vysoko zadlžené. Čínska ľudová banka pravdepodobne bude svoju monetárnu politiku uvoľňovať aj v najbližších mesiacoch. Korporácie napriek tomu zaznamenávajú nárast finančných nákladov, keďže inflácia zaostáva za cieľom centrálnej banky (3 %).

Tri najväčšie riziká

Prvé riziko:

V posledných mesiacoch sa objavili rastúce pochybnosti o spoľahlivosti údajov o HDP, pričom veľa analytikov zdôrazňovalo, že rast HDP je hlboko pod úrovňou 7 %. Vláda by preto mohla využiť zavedenie novej metodológie výpočtu HDP ako ospravedlnenie za výrazné zníženie HDP. „Toto riziko nemožno úplne vylúčiť, no myslíme si, že nejde o najpravdepodobnejší scenár. Masívne prehodnotenie by mohlo spustiť pád akciového trhu,“ ekonómka Coface pre Áziu CharlieCarré.

Druhé riziko:

Pomalší rast je potrebný na vyrovnanie ekonomiky smerom k spotrebe a službám, ako aj na zníženie zraniteľností. „Môže však mať krátkodobé negatívne následky. Hlbší pokles rastu HDP by mohol zhoršiť riziká, ktorým čelia korporácie už i tak oslabené vysokým pákovým efektom, vysokými nákladmi na financovanie a nadvýrobou,“ upozorňuje Carré.

Tretie riziko

Napriek reformnej rétorike sa Peking vracia k starým nástrojom. Na povzbudenie rastu HDP a zabránenie tvrdému pristátiu využíva fiškálny stimul. „Úrady zvažujú v najbližších troch rokoch napumpovať viac ako bilión jüanov (160 miliárd USD) do čínskej ekonomiky a 62 miliárd devízových rezerv do kapitálu štátnych bánk,“ spresňuje ekonómka Coface. Vysoko zadlžené miestne vlády tak budú môcť opäť míňať.  „Úrady využívajú aj priame investície a tak očakávame zhoršenie rozpočtového schodku, a to z 1,1 % HDP v roku 2014 na 1,9 % HDP v roku 2015,“ dodáva

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články