Cebia: Pozor na autá dovezené z USA a zaplavené hurikánom Sandy


			Cebia: Pozor na autá dovezené z USA a zaplavené hurikánom Sandy
4.4.2013 Zahraničie

Spoločnosť Cebia, líder v oblasti preverovanie pôvodu a histórie vozidiel, upozorňuje na riziká obstarania individuálne dovážaných vozidiel z USA. Podľa údajov amerických poisťovní bolo vlani hurikánom Sandy zaplavených viac ako 230-tisíc áut. Cebia preto odporúča preverenie pôvodu takého vozidla pred jeho zakúpením.


"Veľké množstvo týchto vozidiel je ďalej ponúkaných na predaj v USA a niektoré z nich boli alebo budú vyvezené do Európy a môžu byť predané aj na Slovensko či Česko," komentoval situáciu Ing. Martin Pajer, riaditeľ spoločnosti Cebia. "Štúdie dokazujú, že zaplavené vozidlá, obzvlášť tie zaplavené morskou vodou, môžu vážne ohrozovať bezpečnosť ich užívateľov, ale aj okolitých vozidiel. Určite každý chápe, že zaplavené vozidlá nepatria na cesty, ale dôležité je, aby sa o tejto skutočnosti záujemca o vozidlo včas dozvedel, "konkretizoval riziká Martin Pajer.

Cebia ponúka službu preverenie pôvodu vozidla v zahraničí. V rámci tejto služby prebieha aj preverenie, či vozidlo nie je v USA registrované ako zaplavené. Záujemca tak získa nielen informácie o tom, či vozidlo skutočne pochádza z deklarovanej krajiny, či nie je registrované ako odcudzené a ďalšie skutočnosti, ktoré ho môžu ochrániť pred kúpou nebezpečných áut postihnutých záplavami.

"Akonáhle sa záplavová voda, ktorá obsahuje okrem iného veľmi jemné bahno, dostane dovnútra vozidla, najmä ku konektorom, tlačeným obvodom či riadiacej jednotke, stanú sa nefunkčnými ihneď alebo veľmi skoro. To je koniec akéhokoľvek moderného vozidla, pretože nikdy nebudete vedieť, čo práve náhodne prestane fungovať. Napríklad náhly výpadok ABS či stabilizácia podvozku v kritickej situácii a tým spôsobená havária môže znamenať veľké škody na majetku i zdraví," upozorňuje Ing. Aleš Zich zo spoločnosti Auto AZ Consulting, ktorej činnosťou je preverovanie technického stavu motorových vozidiel pred kúpou.

Hurikán Sandy bol najväčším zaznamenaným atlantickým hurikánom v histórii. Podrobne sme o ňom informovali aj na stránkach oPojištění.cz a oPoisteni.sk. V Spojených štátoch zasiahol v októbri minulého roka vďaka svojej šírke najmenej 24 štátov, od Floridy po Nové Anglicko a Západnú Virgíniu. Zvýšená hladina mora ťažko postihla New York a zaplavila okrem mnohých ulíc aj niektoré tunely a stanice newyorského metra v oblasti Dolného Manhattanu.


Cebia

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS