Česi podceňujú online riziká. Takmer dve pätiny ľudí nikdy nemenia svoje heslo


			Česi podceňujú online riziká. Takmer dve pätiny ľudí nikdy nemenia svoje heslo

Česi zaspali rozvoj kybernetickej kriminality. Zatiaľ čo vo svete rastú obavy z online zločinov a v mnohých krajinách sa ich ľudia boja rovnako ako napríklad nehody alebo úrazu, v Česku sa krádeže identity alebo zneužitia osobných údajov obáva len pätina ľudí. 

Vyplýva to z novej štúdie spoločnosti Europ Assistance, ktoré vôbec po prvýkrát priniesla medzinárodná
štúdia o užívateľskom vnímaní bezpečnosti na internete.

Nejohrozenejšie sa online cítia Španieli, takmer polovica z nich (47%) vníma kybernetické útoky
ako niečo, čo ich bezprostredne ohrozuje. Naopak,, najlaxnější sú voči hrozbám na internete
Rakúšania (21 %). Nasledujú s minimálnym odstupom práve Česi. V Európe sa pritom digitálnymi hrozbami cíti priamo ohrozený každý tretí človek.

„Výsledky odrážajú bezprostrednú skúsenosť s kybernetickými hrozbami, ale aj celkové národné zvyklosti a spotrebiteľské správanie. U nás, v Rakúsku a v niektorých otázkach napríklad aj vo Švajčiarsku prevláda digitálny optimizmus. Predpokladáme, že internet je skôr ako bezpečný systém vymyslený tak, aby nám v ňom nehrozilo väčšie nebezpečenstvo," hovorí k výsledkom rozsiahlej medzinárodnej štúdie Vladimír Fuchs, generálny riaditeľ Europ Assistance.

Česko je zvláštne aj tým, že sa miestni užívatelia internetu boja kybernetických útokov výrazne menej než rizík v „analógovom" svete. V ostatných štátoch pritom tak zásadné rozdiely nie sú. „Prieskum ukázal, že pocit bezpečia je vo väčšine krajín rovnomerný. Napríklad Španieli sa všeobecne viac boja rizikových situácií, Rakúšania sú všeobecne viac flegmatickí. U nás sa veľa obávame, čo sa stane, keď nás stretne nehoda alebo úraz. Riziká krádeže identity alebo úniku osobných údajov tak vážne nevnímame, "vysvetľuje Vladimír Fuchs. 

Tomu nasvedčujú aj údaje o tom, aké bezpečnostné opatrenia Česi dodržiavajú. Základný preventívny nástroj – pravidelnú zmenu hesla – používa len 11% českých internetových užívateľov. Alarmujúcich 38 % českých respondentov naopak uviedlo, že svoje heslá dobrovoľne nikdy nemenia. V porovnaní s celoeurópskym priemerom sú tak asi o štvrtinu ľahšími obeťami. Napríklad v Taliansku je tento pomer skoro opačný – 39 % Talianov mení svoje prístupové údaje pravidelne a len asi 19 % z nich uviedlo, že ich necháva stále rovnaké.

Zaujímavé tiež je, že Česi v porovnaní s ostatnými o niečo vážnejšie hodnotia riziká, ktoré sú paradoxne menej pravdepodobné – napríklad, že si niekto prečíta ich maily alebo bude sledovať, čo na internete robia a aké stránky si prezerajú. Útočníkom pritom väčšinou nejde o samotné narušenie súkromia. Najčastejším cieľom krádeže účtov alebo zneužitia osobných údajov je totiž snaha vylákať z obete peniaze alebo ich údaje inak speňažiť.

Na výsledkoch sa prejavuje aj to, že Česi nemajú dostatočné informácie o súčasných digitálnych hrozbách. Útokov si preto často nevšimnú, alebo síce útok alebo jeho následky zaznamenajú, ale podcenia ich význam a nevyhľadajú pomoc ani inak nereagujú. „Spýtali sme sa, koľko ľudí pozná niekoho, kto sa v minulosti stal obeťou kybernetického útoku. Kladne odpovedalo len asi 14 % ľudí, o desať percent menej ako v Rakúsku. Pritom úniky dát podvodné emaily a pokusy o krádeže účtov postihujú českých používateľov rovnako často ako každé iné," uzatvára Vladimír Fuchs. 

Generálny riaditeľ medzinárodnej skupiny Europ Assistance Antoine Parisi pri zverejnení globálnych výsledkov zdôraznil, že bude potrebné rozvíjať nové nástroje kybernetickej ochrany. „Ľudia sú znepokojení tým, čo môže nastať pri zneužití osobných údajov, a ich obavy majú reálny základ. Naším cieľom je, aby sme im dokázali pred takými rizikami poskytnúť dostatočnú ochranu," uviedol Parisi.

Reprezentatívny prieskum realizovala spoločnosť Europ Assistance v spolupráci s agentúrou LEXUS v 9 svetových krajinách. Dáta zbierala v novembri a decembri 2018, z Českej republiky sa zapojilo celkovo 800 respondentov. 

Zdroj: Europ Assistance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články