Seriál: Pripravte sa! Životné poistenie pre ženy zdražie od marca - 8. časť


			Seriál: Pripravte sa! Životné poistenie pre ženy zdražie od marca - 8. časť
7.12.2012 Rozhovory

Životné poistenie bude čoskoro unisex. Zákaz diskriminácie podľa pohlavia v poisťovníctve mal začať podľa rozhodnutia Súdneho dvora EÚ platiť od 21. decembra tohto roka. Vláda však schválila návrh novely, ktorým sa zákaz zavádza až od 1. marca. Viac prezrádza v rozhovore Petra Fidesová, Senior Consultantka Partners Group SK.

 

Od 21. decembra tohto roka mala vstúpiť do platnosti "gender smernica" Európskej únie, ktorá  zakazuje používať parameter pohlavie pri cenotvorbe v oblasti poistenia. Vláda však posunula termín až na marec 2013. Ako sa to prejaví v praxi, konkrétne pri životnom poistení?

V praxi to znamená, že v niektorých prípadoch budú ženy platiť rovnako ako muži napriek tomu, že sú menej rizikové. V ostatných prípadoch budú podobne diskriminovaní muži oproti ženám. Paradoxne sa teda v záujme odstránenia rozdielov medzi mužmi a ženami zavádza reálna diskriminácia, a to pre obe pohlavia.

O koľko percent mali doteraz lacnejšiu životné poistky, či aj ďalšie poistky? Ponúkali všetky pois ťovne lacnejšie poistky pre ne, alebo to boli skôr výnimky?

Doteraz ženy platili menej za pripoistenia, pretože predstavujú zo štatistík nižšie riziko pre poisťovňu. Napríklad, v poistení úmrtia boli ženy v niektorých poisťovniach až 3-krát lacnejšie ako v prípade mužov.

Dotknú sa tieto zmeny všetkých žien, aj tých, ktoré majú životnú poistku, alebo to platí len pre nové poistné zmluvy? Na čo treba myslieť v takýchto prípadoch - poraďte pre poistené i ešte nepoistené ženy a dajte im pár rád.

Táto zmena sa týka len nových poistných zmlúv, preto odporúčam ženám uzavrieť životné poistenie ešte pred nadobudnutím platnosti tohto zákona. Takto budú mať garantované pôvodné nižšie sadzby. V prípade existujúceho poistenia odporúčam doplniť aj nové pripoistenie práceneschopnosti a hospitalizácie, ktoré kryje aj riziká spojené s tehotenstvom.

Začali už poisťovne približovať ceny životných poistiek pre ženy k cenám poistiek pre mužov?

Niektoré poisťovne už zverejnili nové sadzby, niektoré ešte len čakajú, pretože slovenská vláda odložila platnosť tohto zákona do 31. marca 2013.

S čím by sa mali ženy poponáhľať a čo treba využiť čím skôr?

Odporúčam ženám poradiť sa s profesionálnym finančným poradcom a nechať si prehodnotiť zmluvu, či spĺňa jej aktuálne potreby a využiť ešte možnosť doplniť životné poistenie s pôvodnými nižšími sadzbami.

Poisťovne tvrdia, že im gender smernica zvýšila náklady, musia robiť databázy, poistné či marketingové zabezpečenie produktov? Nemôžu v týchto prípadoch premietnuť svoje náklady do vyšších cien poistenia?

Áno, nová smernica zvýšila náklady poisťovniam, čo niektoré poisťovne mohli premietnuť do zvýšených cien pripoistení, preto sa ešte snažia na poslednú chvíľu získať klientov tým, že im ponúknu nižšie pôvodne sadzby, ale masívnu kampaň zo strany poisťovní sme nezaznamenali.

Najväčší rozdiel v cene rizika pre ženy sa očakáva pri poistení pre prípad smrti, kde sa nárast očakáva až do 30 percent. Ako je to s ďalšími pripoisteniami pre ženy v rámci životného poistenia, sledujete v tomto prípade nejaký posun cien?

V prípade poistenia úmrtia sa očakáva v priemere navýšenie aj o 100 percent. Ďalšie pripoistenia kde dôjde k zmene ceny sú hlavne pripoistenia závažných ochorení – 18 percent, oslobodenie od platenia poistného – 4 percentá, pripoistenie prevzatia platenia poistného v prípade invalidity – 4 percentá a pripoistenie invalidity – 13 percent.

Aké poistné zvyklosti pozorujete v praxi pri životnom poistení žien na rozdiel od mužov?

Osobne nepozorujem žiadne zvyklosti u žien v prípade poistenia, väčšinou sa spoľahnú na náš návrh životného poistenia, kde hlavné zložky sú úmrtie, závažne ochorenia, trvale následky a práceneschopnosť.

oPoisteni.sk

 

Príklad z praxe:

35-ročná žena a 35-ročný muž sa poistia pre prípad smrti na 30 rokov. Koľko v priemere zaplatí v jednotlivých poisťovniach po starom a po novom?

V priemere 35 ročná žena zaplatí po novom o 68 percent viac pri pripoistení úmrtia a 35 ročný muž o 15 percent menej. Napríklad poistenie úmrtia na 10 000 € po starom ženu stojí 4,86 € po novom 8,17 €, u 35 ročného muža je to naopak.

Partners Group Sk

 

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS