Jozefína Žáková, SLASPO: Aktuár nemá diplom z učňovky


			Jozefína Žáková, SLASPO: Aktuár nemá diplom z učňovky
21.12.2015 Rozhovory

Od jari tohto roku až doteraz sme sa výrazne angažovali v projektoch Národná sústava povolaní, ktorý je pod gesciou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Národná sústava kvalifikácií, ktorý je pod gesciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

 

Oba majú prispieť k mobilite pracovnej sily nielen v SR, ale v celej Európe tým, že budú podľa dohodnutých pravidiel popísané povolania, ktoré sa na našom trhu vyskytujú a zamestnávatelia majú o ne záujem. Ku každému povolaniu sa priradí aj informácia o potrebnej kvalifikácii, resp. odbornej spôsobilosti, a spôsob, ako sa dá dosiahnuť

Jednoduché, však? Bohužiaľ, nebolo to jednoduché. Napriek tomu, že oba projekty úzko súvisia, každý z nich realizovala iná spoločnosť (lebo na Slovensku je to tak!). Napriek mnohým výhradám, pochybnostiam a komunikačným ťažkostiam sme sa predsa len rozhodli byť aktívni v Sektorovej rade pre bankovníctvo, finančné služby a poisťovníctvo, dokonca som prijala menovanie za predsedníčku Sektorovej rady.

Pri rozhodovaní o spolupráci pre nás bolo podstatné, že sme to vnímali ako prostriedok na lapidárne preukázanie štátu, že rad povolaní v našom sektore nemá žiadnu oporu v slovenskom vzdelávacom systéme, a že aj tie školy, ktoré majú formálne oprávnenie vychovávať odborníkov na poistenie, produkujú obvykle nepoužiteľných absolventov.

Verili sme, že na základe toho sa naplní ďalší proklamovaný účel projektu – zreformuje sa školstvo na miestach, kde zamestnávatelia preukážu medzery vo vzdelávacom systéme.

Na mieste je otázka, či sa nám to podarilo. Mám zložitú odpoveď – podarilo aj nepodarilo. Nepodarilo sa nám dostať naše vymedzenia kvalifikácie a odbornej spôsobilosti pre povolania v našom sektore do aktuálnej etapy projektu, pretože program bol nastavený tak, že si bolo treba vybrať medzi formálnym, neformálnym alebo informálnym vzdelávaním, ale iba takým, ktoré sa poskytuje v rezorte Ministerstva školstva SR.

Vzhľadom na to, že napr. k aktuárovi alebo risk manažérovi, ale aj sprostredkovateľovi na Slovensku nie je možné priradiť nejakú školu z rezortu Ministerstva školstva SR, ktorá mu vydá príslušný diplom, na základe ktorého môže okamžite vykonávať svoju činnosť (ako je kuchár, cukrár alebo obuvník, ktorý absolvuje príslušnú učňovku), tak v tejto časti sme nemohli uspieť.

Na druhej strane, za úspech našej misie treba považovať pochopenie zúčastnených, že náš sektor je zložitý a najmä nekompatibilný s inými sektormi, napríklad potravinármi, obchodníkmi, poskytovateľmi služieb, alebo automobilovým sektorom, pokiaľ ide požiadavky na kvalifikáciu a odbornú spôsobilosť zamestnancov.

Preto, aj keď koncom roka financovanie aktuálnej etapy oboch projektov končí, verím, že v ďalších etapách bude čas a najmä vôľa na zapojenie aj iných relevantných subjektov, ktoré sú garantmi predpísaného vzdelávania v našom sektore.

Mám na mysli Ministerstvo financií SR , ktoré zákonom predpisuje vzdelávanie distribútorov poistenia, a Národná banka Slovenska, ktorá zodpovedá za skúšanie finančných agentov a finančných poradcov. Ministerstvo školstva SR ako garant Národnej sústavy kvalifikácií totiž doteraz ani netušilo, že existuje nejaký zákonný rámec vzdelávania niektorých povolaní, ktorý je mimo ich pôsobnosti.

Tak si držme palce, aby nám to v ďalšej etape vyšlo!

Plné znenie článku nájdete v najnovšom čísle časopisu Poistné rozhľady, ktorý si môžete objednať na www.slaspo.sk
 

Zdroj: oPoistení.sk, SLASPO

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články