Jarná údržba auta. Na toto nezabudnite


			Jarná údržba auta. Na toto nezabudnite
10.4.2014 Tlačové správy

Rozmýšľate, či je už čas vymeniť zimné pneumatiky za letné a či dopriať jarnú „očistu“  vášmu vozidlu v autoumyvárni?   Hoci zima tento rok nebola až taká dlhá a tuhá, autá si zaslúžia i tak väčšiu pozornosť. A to bez ohľadu, či sú osobné alebo  firemné. „Niektoré úkony je nevyhnutné urobiť v rámci servisu, niektoré sa dajú osobne. Určite však, pokiaľ je auto vo vlastníctve firmy, by to nemalo skončiť len pri prezutí pneumatík,“ hovorí technický riaditeľ Business Lease Peter Kundlák.

 

Ponúkame preto niekoľko tipov, na čo pri jarnej údržbe auta nezabudnúť. V prípade operatívneho lízingu, kde sa o auto stará lízingová spoločnosť, jarné prehliadky odpadávajú, keďže vozidlá sú servisované pravidelne.

 

1.     Pneumatiky prezujte, nenechajte ich dojazdiť

Zimné pneumatiky je čas meniť, keď dosiahne priemerná denná teplota sedem stupňov Celzia, čo je na väčšine územia Slovenska už teraz. Ak sa však chystáte ešte do hôr či oblastí, kde je súvislá snehová pokrývka alebo zľadovatený terén, s prezutím radšej počkajte. Podľa zákona je povinné mať zimné pneumatiky v závislosti od poveternostných podmienok, nie ročnej doby. No rovnako, neoplatí sa ani otáľať. Vyššie teploty majú negatívny vplyv na brzdné vlastnosti pneumatík a zhoršuje sa aj ich životnosť. Hoci si mnohí dokážu vymeniť pneumatiky sami, je lepšie sa objednať v pneuservise, kde skontrolujú aj ich tlak a vyvážia ich. „Rovnako uskladňovať sezónne prezutie doma je síce lacnejšie, no v pneuservise vám garantujú správnosť uskladnenia pneumatík a zaistia tak ich maximálnu životnosť,“ konštatuje Peter Kundlák. V prípade áut na operatívny lízing tieto starosti odpadajú. „Potrebné je jedine rezervovať si termín prezutia či už elektronicky alebo telefonicky u servisných a pneuservisných partnerov podľa toho, u koho má firma letné „obutie“ uskladnené,“ dodáva.

Pozor si tiež treba dať aj na opotrebenie, kedy je pneumatiku nutné vymeniť za novú, nehovoriac o jej neopraviteľných poškodeniach. Pri letných sa opotrebenie počíta na 2 milimetre dezénu (zákonný limit je 1,6 milimetrov). U vozidiel v operatívnom lízingu sa pneumatiky vymieňajú skôr, pretože hĺbka dezénu pod 3 mm u letných a 4 mm u zimných pneumatík môže výrazne znížiť ich výkon a bezpečnosť.

2.     Zákony geometrie nepustia, radšej ju skontrolujte

Výtlky na cestách zvyšujú vodičom nielen adrenalín, keď ich nútia do jazdu ako na rally, ale svoje si odžijú aj pneumatiky, disky a celkovo geometria podvozku auta. Neklamným signálom jej poškodenia je práve nerovnomerné opotrebenie pneumatík či „ťahanie“ auta do strany. V zákrutách pri brzdení tak auto doslova pláva. Pri starších vozidlách však môže byť zlá geometria aj otázkou bezpečnosti. Preto si ju nechajte v servise nastaviť, a to aj vtedy, ak ste menili či idete po zime meniť tlmiče. „Pri operatívnom lízingu urobia kontrolu pneumatíkv pneuservise pri sezónnej výmene a na základe spôsobu ich opotrebenia aj navrhnú kontrolu a nastavenie geometrie,“ hovorí Peter Kundlák.

3.     Šliapnite na brzdy

Po zime je čas skontrolovať aj stav brzdovej sústavy. Účinnosť bŕzd hlavne na firemných autách by tak mali v servise nechať prekontrolovať aj firmy, ak spravujú svoj vozidlový park sami. Mnohé vozidlá však dnes už disponujú signalizáciou opotrebenia bŕzd, ktoré vodiča na potrebu návštevy servisu upozornia.

4.     Pod paru či pod vodu? Hlavne čistite!

Jarné upratovanie by určite nemalo obísť ani auto. No nielen vnútorný interiér, ale aj vonkajší. Práve zima a posýpanie ciest soľou znamenalo pre vozidlá doslova soľný kúpeľ. Preto by ste určite mali venovať pozornosť pri vonkajšom umývaní auta aj ručnému umytiu podvozku a veľmi pozorne odtiaľ vymyť všetky zanesené nečistoty. Možností čistiacich techník sa dnes už rozširuje, najnovšie je k dispozícii aj para. „Čistenie parou je komplexné, dôkladné, ekologické a šetrné k vozidlu,“ vypočítava výhody Peter Kundlák. Takúto službu, dokonca mobilnú, najnovšie ponúka aj Business Lease. „Ide o novú možnosť mobilnej autoumyvárne Blue Car Wash. Hlavnou výhodou je, že naši partneri prídu vyčistiť vozidlo do firmy alebo domov sedem dní v týždni od ôsmej do dvadsiatej hodiny,“ hovorí. Venovať starostlivosť treba rovnako aj interiéru a hlavne batožinovému priestoru. Práve tam sa pri prenášaní lyží či korčúľ mohlo vplyvom vlhka vytvoriť ideálne prostredie pre pleseň. Vyčistiť a vytepovať si zaslúžia aj koberčeky pod nohami.

5.     Vodu v ostrekovači stačí doliať

Na rozdiel od prípravy auta na zimu nemusíte pri jarnej údržbe za každú cenu meniť vodu v ostrekovači. „Tá sa vymení postupným dolievaní tej letnej. Čo je však potrebné, skontrolujte si jej stav a prípadne ju dolejte,“ hovorí Peter Kundlák.

6.     Stierače tancujú? Skontrolujte lišty

Mrznutie a časté využívanie stieračov v zimnom období sa podpisuje pod opotrebenie stieracích líšt. Zistíte to aj voľným okom, ak vám pri prvom jarnom daždi či zotieraní nečistôt z predného skla stierače nadskakujú a svoj monotónny pohyb dokončia bez toho, aby niečo zotreli. V takom prípade ich radšej bezodkladne vymeňte, hrať to totiž môže vo váš neprospech bezpečnosti jazdy.

7.     Uľahčite klíme robotu

Klimatizácia si cez zimu dala jemného „šlofíka“, v lete však dostane opäť poriadne zabrať. Aj preto jej nástup do plnej prevádzky uľahčite a ak sa staráte o údržbu auta sami, určite nezabudnite na starostlivosť o ňu. „Pred letom ju treba dať minimálne dezinfikovať,“ radí Peter Kundlák. Pravdou je, že klimatizačné filtre zachytávajú nielen prach a alergény, ale sa tam usádzajú aj baktérie a plesne, ktorých sa inak ako dezinfekciou nezbavíte. Dezinfikovať by ste mali hlavne odparovač a vyčistiť treba aj trubky. V každom prípade je lepšie zveriť to do rúk odborníkov v autoservise.

8.     Využívali ste lekárničku?

Malá odrenina na svahu či zafixovanie kolena. Aj toto ste počas zimnej dovolenky na horách možno riešili tým, že ste siahli po najbližšom „lekárnikovi“. Vo vašom aute. V rámci jarnej údržby a príprav na sezónu tak nezabudnite skontrolovať aj stav vašej autolekárničky a podľa predpisov ju doplniť. Nikdy neviete, kedy budete jej služby opäť potrebovať

Zdroj: Business Lease Slovakia

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články