Pripoistenie je pri nehode benefitom. Toto sú reálne scenáre


			Pripoistenie je pri nehode benefitom. Toto sú reálne scenáre
16.12.2013 Produkty

Rozbilo sa vám čelné sklo na služobnom aute, ktoré dokonca vaša firma ani nevlastní, ale si ho  v rámci operatívneho lízingu prenajíma? Ukradli vám z auta aj batožinu? Prípadne ste takýmto cudzím autom spôsobili nehodu, prišli o vodičský preukaz a neviete, aké máte práva a povinnosti? Aj pri operatívnom lízingu sa dajú dohodnúť pripoistenia. „Napríklad pri poškodení čelného skla je možné dojednať nižšiu respektíve nulovú spoluúčasť,“ hovorí technický riaditeľ Business Lease Slovakia Peter Kundlák.

Výšku krytia stanovujete vy

Operatívny lízing dnes firmy používajú hlavne v snahe outsourcovať vlastné zdroje na rozvoj podnikania a vozidlový park si tak namiesto nákupu do majetku radšej prenajímajú spolu so servisom. Kým Povinné zmluvné poistenie je v prípade operatívneho lízingu zo zákona povinné, je na firme, či si zvolí havarijné poistenie, prípadne aj pripoistenie k nemu.

„Klient si aj pri využívaní operatívneho lízingu môže pripoistiť napríklad čelné sklo, batožinu, právnu ochranu alebo úraz vo vozidle,“ hovorí Peter Kundlák. Výšku jednotlivých krytí si klient volí podľa dostupnej ponuky jednotlivých poisťovní, s ktorými má lízingová spoločnosť podpísané zmluvy.

Až nulová spoluúčasť

Pripoistenie sa oplatí firme či jednotlivcovi pri prenájme áut hlavne v prípade, keď firma často využíva vozidlá, čím je riziko dopravnej nehody či poistnej udalosti vyššie. „Teoreticky pri zisťovaní možnej miery nehodovosti možno vychádzať zo štatistík škôd, ktoré klientovi vznikli v minulosti,“ podotýka Kundlák.

Pripoistenie sa napríklad oplatí pri rozbití či akomkoľvek inom poškodení čelného skla. A to nielen v prípade vodičovho zavinenia, ale aj nezavinene. Napríklad zrážkou s cudzím predmetom. „Na rozbitie skiel sa štandardne vzťahuje havarijné poistenie, kde klient znáša dohodnutú spoluúčasť,“ vysvetľuje Peter Kundlák. Ako však dodáva, práve v prípade nadstavby vo forme pripoistenia je možné dojednať nižšiu alebo až nulovú spoluúčasť.

Obdobne pripoistenie pomôže v prípade krádeže batožiny v batožinovom priestore vozidla. Tu však treba podotknúť, že poisťovne si stanovujú mnohé výluky z poistenia, napríklad elektroniky v aute, okuliarov alebo aj zimnej výbavy, ako lyží a snowboardu.

Bonus v právnej ochrane

Samozrejme, môže prísť aj k najhoršiemu. Jednak vodičovi môžu ukradnúť celé vozidlo, ktoré využíva v rámci operatívneho lízingu. V takom prípade sa podľa Business Lease podieľa klient dohodnutou spoluúčasťou v havarijnom poistení. „Žiadne ďalšie poplatky však už neplatí,“ podotýka Kundlák. Ako dodáva, následne si tak môže objednať nové vozidlo.

Benefitom je tu aj pripoistenie právnej pomoci. Ak vodič zaviní dopravnú nehodu, kde príde o vodičský či technický preukaz, respektíve je voči nemu vznesené obvinenie z priestupku prípadne z nedbanlivostného trestného činu, práve dané pripoistenie mu poskytne právnu pomoc. Rovnako s právnou pomocou môže počítať aj v prípade problémov so zmluvami týkajúcimi sa vozidla, napríklad pri lízingu, prenájme či servise. V neposlednom rade ho takéto pripoistenie ochraňuje a poskytuje pomoc aj pri náhrade škody na vozidle, zdraví či inej ujme. 

Azda najhorším scenárom je však smrť jazdca či spolujazdca vo vozidle, respektíve trvalé následky z dôvodu nehody. „Na toto riziko ponúka Business Lease napríklad možnosť poistenia úrazu vo vozidle, ktoré kryje smrť a trvalé následky úrazu kohokoľvek z posádky vozidla,“ spresňuje Peter Kundlák. V prípade trvalých následkov sa plnenie stanovuje podľa závažnosti vo vopred dohodnutom rozsahu. Plnenie sa pritom vyhodnocuje po jednom roku na základe lekárskej správy.

oPoisteni.sk, Business Lease  Slovakia

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články