Havarijné poistenie je pri operatívnom lízingu dobrovoľné. No má svoje výhody


			Havarijné poistenie je pri operatívnom lízingu dobrovoľné. No má svoje výhody
9.12.2013 Produkty

Pri operatívnom lízingu áut je rozhodnutie o uzavretí havarijného poistenia na vás. Nie je povinné, napriek tomu sa oplatí. Dokonca v porovnaní s klasickým havarijným poistením, kde poisťujete auto v osobnom vlastníctve, ešte aj ušetríte.

 


 

Vybavovačky sú na lízingovke

Ak ste sa rozhodli neinvestovať vlastné finančné zdroje do nákupu áut a radšej si vozidlá spolu s príslušným servisom prenajať cez operatívny lízing, istým povinnostiam zo zákona sa pri ich užívaní nevyhnete. Napríklad PZP, ktoré je tak automaticky súčasťou aj lízingovej zmluvy. Uzavretie havarijného poistenia je však len na vás a lízingovka by vás doň nemala tlačiť. Iba vám ho odporučiť. Dôvody sú pochopiteľné. Auto, ktoré si u nej prenajmete, obvykle používate nielen v rannej či večernej špičke, ale počas celého dňa. Riziko dopravnej nehody sa tak zvyšuje. Na druhej strane, havarijné poistenie uzavreté cez lízingovú spoločnosť má viacero výhod aj pre vás.

„Hlavnú výhodu vidím v dvoch rovinách. V prvom rade lízingová spoločnosť vybaví komplexne celú poistnú udalosť. Klient iba telefonicky alebo cez web ohlási lízingovej spoločnosti škodu (s výnimkou povinností stanovených platnou legislatívou, keď má privolať políciu), a pristaví vozidlo do zmluvného servisu lízingovej spoločnosti. S poisťovňou či so servisom už komunikuje lízingová spoločnosť,“ hovorí technický riaditeľ Business Lease Slovakia Peter Kundlák. Business Lease tak napríklad nahlási poistnú udalosť do poisťovne, zabezpečí obhliadku poškodeného vozidla, kompletizáciu dokumentov potrebných k vybaveniu poistnej udalosti a podobne.


Nie je cena ako cena

„Havarijné poistenie sa vždy uzatvára na cenníkovú cenu vozidla bez akýchkoľvek zliav. Táto suma je aj hornou hranicou plnenia poisťovne,“ hovorí Kundlák. Ako však upozorňuje, druhým nezanedbateľným faktorom pri poistke cez operatívny lízing, je výška poistného plnenia: „Pri totálnej škode má napríklad Business Lease dohodnuté plnenie v účtovnej hodnote vozidla v čase poistnej udalosti“. Ak by poistenie uzavrel klient individuálne, poisťovňa by plnila do výšky trhovej ceny. Táto trhová cena je zvyčajne nižšia ako účtovná zostatková. „Individuálne poistený klient by tak musel rozdiel doplatiť do Business Lease,“ dodáva. Ako pritom podotýka, pri havarijnom poistení cez operatívny lízing sa tak dá ušetriť až 40 percent.


Nové za staré

Často pritom jednotlivci či firmy prechádzajú na operatívny lízing počas roka, kedy na vozidlo vo svojom vlastníctve majú uzavreté havarijné poistenie. „Nie je problém prevziať podmienky poistenia klienta tak, ako ich mal dojednané individuálne. Zvyčajne mu však Business Lease ponúkne podmienky ešte lepšie ako mal dojednané individuálne,“ spresňuje Peter Kundlák.


Podnikanie vplyv na poistku nemá

Typ podnikania, hlavne riziko nehodovosti vozového parku, ale ani geografické umiestnenie firmy či podnikania, na výšku poistky pri operatívnom lízingu vplyv nemá. To znamená, že ak aj pracujete v oblasti, kde sa kradnú autá, prípadne vykonávate činnosť, kde by k nehodovosti áut mohlo dochádzať častejšie, na výslednej cene sa to zatiaľ neprejaví. „V tomto momente nie. Skôr sa sleduje priebežne škodovosť jednotlivých klientov,“ podotýka Kundlák. Na základe škodovosti sa poistné upravuje tak, aby „dobrí vodiči“ zbytočne nedoplácali na tých „zlých“.

Havarijné poistenie klasicky zahŕňa škody spôsobené na vlastnom vozidle. Ide teda o škodu na aute pri strete s iným účastníkom dopravnej nehody, prípadne s iným predmetom. Patrí sem aj odcudzenie vozidla či jeho časti, vandalizmus, živelná udalosť, ako požiar, výbuch, úder blesku, zrútenie sa nejakého predmetu na auto, ale aj povodeň, záplavy, zosuv pôdy alebo skál a podobne. Poistenie pritom platí klientovi na celom území Európy.


Výluky existujú aj tu

Samozrejme, obdobne ako pri klasickom spôsobe uzavretia havarijného poistenia, aj pri operatívnom lízingu platia isté výluky z poistenia. Tie sa viažu na prípady nesprávnej obsluhy auta, škody spôsobené na elektronických prístrojoch, ktoré nie sú pevne spojené s vozidlom, poškodenia pneumatík v prípade, že k inej škode na aute nedošlo, vedenia vozidla osobou bez vodičského preukazu, škody vzniknuté pri súťažiach a pretekoch či napríklad škody spôsobené nasatím vody do spaľovacieho priestoru motora.


Business Lease Slovakia


Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články