Brazília - krajina futbalu a čulých dôchodkov. Ako to tam funguje?


			Brazília - krajina futbalu a čulých dôchodkov. Ako to tam funguje?

Priemerný Brazílčan dostáva dôchodok vo výške 70 % z konečnej mzdy, a to už vo veku 54 rokov. Brazília je na predposlednom mieste v udržateľnosti dôchodkového systému. Na Slovensku je dôchodkový vek nižší, než je európsky priemer.

 

 

 

Všetky futbalové oči sveta sú v súčasnosti orientované na Brazíliu. Najúspešnejší futbalový národ čaká 12. júna na vlastnej pôde zápas Svetového pohára FIFA 2014 s Chorvátskom. Brazília získala päť titulov a vypestovala najväčšie hviezdy svetového futbalu, akými sú Pelé, Ronaldo alebo Kaká.

Priemerný dôchodkový vek 54 rokov

Latinskoamerický štát si však môže uplatniť aj úplne iný nárok na titul majstra sveta, a to krajina s predčasným odchodom do dôchodku. Ak by bol Pelé priemerný Brazílčan, odišiel by do dôchodku už vo veku 55 rokov, čo je desať rokov pred dosiahnutím zákonného dôchodkového veku 65 rokov. A špecifický je aj zákon na podporu vdov a vdovcov. Kým vo väčšine krajín dostávajú pozostalí partneri len zlomok partnerovho dôchodku, v Brazílii majú vdovy a vdovci nárok na vyplácanie takmer plnej sumy po zvyšok ich života. Nedávno bola Brazília prvýkrát zahrnutá v analýze dlhodobej udržateľnosti dôchodkových systémov poisťovne Allianz. Ukazovateľ vyhodnotil udržateľnosť dôchodkov v 50 krajinách a Brazília sa umiestnila na žalostnom 49. mieste.

Existuje mnoho dôvodov na túto znepokojujúcu vyhliadku, vysvetľuje Renate Finke, ekonómka skupiny Allianz. „Brazília má rovnaký právne stanovený dôchodkový vek ako mnoho iných krajín, ale osobitné výnimky ľuďom dovoľujú obchádzať tento zákon a získať plnú penziu už po 35 rokoch platenia príspevkov, u žien dokonca už po 30 rokoch.“ V skutočnosti je však vek odchodu do dôchodku ešte oveľa nižší, muži môžu získať plný dôchodok už vo veku 55 a ženy vo veku 50 rokov.

13 dôchodkov ročne vo výške 70 % z konečnej mzdy

Výška príspevkov je daná medzinárodnými normami. Čo sa týka vdovských príspevkov v OECD –  v klube bohatých krajín, obyvatelia na ne minú v priemere menej ako 1% HDP. Brazília na ne míňa až trojnásobok. Okrem toho 65-roční muži a 60-ročné ženy môžu odísť do dôchodku s plným príspevkom aj v prípade, že do štátneho fondu prispievali iba 15 rokov. A to z „dôchodcovských bonusov“ nie je všetko, väčšina brazílskych seniorov dostáva nielen 12, ale až 13 platieb ročne. Niekoľko skupín získava špeciálne výhody. Takmer všetci štátni úradníci dostávajú po odchode do dôchodku plnú výšku platu. Učitelia môžu prestať pracovať o päť rokov skôr ako ostatní zamestnaní, a to za rovnakých podmienok. V dôsledku všetkých týchto veľkorysých zákonov priemerný Brazílčan dostáva dôchodok vo výške 70 % z konečnej mzdy, a to už vo veku 54 rokov.

Federálny rozpočet je tak stále viac používaný na vyplácanie dôchodkov. Vláda sa spolieha na priaznivú demografickú situáciu, tá sa však rýchlo mení. V súčasnosti je brazílska populácia veľmi mladá. Podľa vekového rozloženia populácie je v Brazílii stredný vek 31 rokov, čo je o 8 rokov menej ako v Spojených štátoch a o 16 rokov menej než v Nemecku. Je to spôsobené tým, že v roku 1970 mala brazílska žena v priemere 5,8 detí. Dnes majú ženy priemerne len 1,8 dieťaťa, čo je trojnásobný pokles len za 40 rokov. Krajina starne rýchlo, podľa štatistík OSN je v Brazílii 10 % ľudí vo veku 65 a viac rokov. Do roku 2050 ich má byť až 36 % a pomer závislosti starobného dôchodku sa viac ako trojnásobne zvýši.

Slovenskí dôchodcovia

Na Slovensku poberá starobný dôchodok takmer milión ľudí. U mužov, ktorí sa narodili po roku 1946, a u žien, ktoré sa narodili po roku 1962, je dôchodkový vek 62 rokov. Skôr narodení muži mali odísť do penzie ako šesťdesiatnici a ženy, ktoré sa narodili pred rokom 1962, poberajú dôchodok od veku 53 až 57 rokov. Do výpočtu im vstupuje aj počet detí, ktoré vychovali. V rámci európskych krajín patrí Slovenská republika medzi krajiny s najnižším dôchodkovým vekom. Nižší vek odchodu do penzie majú napríklad Francúzi –  60 rokov pre ženy aj mužov, a Malťania – muži vo veku 61 a ženy 60 rokov. V šesťdesiatke môžu ísť do dôchodku aj rakúske, poľské, estónske, litovské, bulharské a talianske ženy. U Švédov je to rozmedzie od 61 do 67 rokov a rekord stále držia Rumunky, ktoré odchádzajú do dôchodku ako 59-ročné.

Čo sa týka Brazílie, vláda by mala zvážiť osobitné výhody pre dôchodcov a vdovcov. A ľudia v produktívnom veku by sa mali viac zamerať na súkromné úspory. Krajina by mohla opäť získať futbalový svetový pohár, titul majstra sveta v odchode do predčasného dôchodku však nemusí mať lákavé vyhliadky.

 

Allianz - Slovenská poisťovňa

Zdroj: Alianz - Slovenská poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články