Preto je potrebné všetko si vopred dôkladne naplánovať a premyslieť. Radí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk.
1. Je niekoľko variantov, ako môžete financovať stavbu domu. Postup a potrebné dokumenty k žiadosti o úver sa líšia aj v závislosti od toho, či máte len holý pozemok, na ktorom ste ešte nezačali stavať alebo už máte rozostavaný dom a potrebujete peniaze na jeho dokončenie.
2. Ak výstavba ešte neprebieha, banky väčšinou rozdelia vašu hypotéku na dve časti. Najskôr založíte pozemok a v závislosti od banky dostanete úver vo výške od 50 do 100 % z hodnoty pozemku. Z týchto financií postavíte základovú dosku, obvodové múry a priečky tak, aby geodet dokázal zamerať rozostavanú stavbu, ktorú následne dáte zapísať na kataster. Vtedy už vedia banky poskytnúť úver na budúcu hodnotu.
3. Ak už na vlastnom pozemku staviate a ste aspoň v štádiu, že na stavbe je viditeľné stavebno-technické a funkčné usporiadanie prvého nadzemného podlažia, môžete rovno žiadať o úver na budúcu hodnotu nehnuteľnosti. Peniaze budete čerpať postupne v tzv. tranžiach podľa toho, ako zhodnocujete stavbu.
4. Ak by ste sa chceli k peniazom dostať rýchlejšie, môžete na úvere ručiť inou nehnuteľnosťou, napríklad rodičovskou, a po postavení vášho domu tieto nehnuteľnosti ako ťarchy zameníte. Toto riešenie je o niečo rýchlejšie a menej komplikované. Výhodou je, že vám banka vyplatí peniaze jednorazovo.
5. Ak budete na hypotéke ručiť domom, ktorý plánujete postaviť, peniaze nebudete čerpať jednorazovo ako pri kúpe hotového bytu či domu, ale postupne v tzv. tranžiach. Čerpanie úveru preto trvá výrazne dlhšie, môže to byť aj 18 či 24 mesiacov v závislosti od toho, koľko máte vlastných finančných zdrojov, ako rýchlo bude postupovať výstavba a v ktorom štádiu rozostavanosti domu začnete vybavovať hypotéku.
6. Tak ako pri každej hypotéke, aj pri úvere na stavbu domu platí, že na financovaní bývania by ste sa mali aspoň čiastočne podieľať vlastnými úsporami. Banka vám poskytne maximálne 80 % z budúcej hodnoty nehnuteľnosti (resp. z hodnoty inej nehnuteľnosti, ktorú založíte).
7. Zároveň myslite na to, že pôvodný rozpočet sa nie vždy podarí dodržať, obzvlášť pri takých náročných finančných projektoch ako je výstavba rodinného domu. Preto sa púšťajte do stavby len v prípade, že máte aj dostatok vlastných finančných zdrojov.
8. V prípade potreby môžete v banke žiadať aj o vyšší úver ako je predpokladaná budúca hodnota stavby, a to doplnkovým ručením ďalšou alebo inou hodnotnejšou nehnuteľnosťou.
9. Financovanie stavby domu je časovo náročnejšie a komplikovanejšie ako kúpa hotového domu či bytu. Vo všetkých spomenutých situáciách odporúčam najskôr sa obrátiť na skúseného finančného sprostredkovateľa. Poradí vám ako postupovať, pripraví komplexné porovnanie hypoték a upozorní aj na prípadné háčiky, ktoré by mohli poskytnutie úveru skomplikovať alebo ho zbytočne predražiť.
10. Medzi bankami sú rozdiely v spôsobe schvaľovania hypotéky, ale aj v tom, akú sumu peňazí vám vedia vyplatiť pri prvom čerpaní a aj pri ďalších čerpaniach. Takisto sa treba informovať na dokladovanie výstavby. Niektoré banky majú veľmi jednoduchý a flexibilný prístup, inde sa s financovaním výstavby potrápite viac. S maklérom ušetríte veľa času aj stresov a zvýšite vašu šancu na hypotéku podľa vašich predstáv.
Komentáre
Pridať komentár