Intrum, popredný európsky poradca v oblasti správy pohľadávok, realizuje tento prieskum každoročne už od roku 2013.
„Naša analýza odhalila, že Slováci majú k zadlžovaniu rozporuplný vzťah. Na jednej strane sa snažia dlhom vyhýbať, no v roku 2024 ich hospodárska situácia prinútila čoraz častejšie siahať po krátkodobých úveroch. V európskom kontexte vykazujú slovenskí spotrebitelia nadpriemernú mieru zadlženosti, zároveň sa snažia svoje záväzky splácať včas.
Okrem výrazne zvýšeného využívania kreditných kariet na platenie účtov, stúpa aj záujem o moderné formy financovania, ako je ‚kúp teraz, zaplať neskôr,‘“ uviedol Martin Musil, výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia.
1. Splácanie krátkodobých nezabezpečených úverov
38 % respondentov zo Slovenska uviedlo, že nemajú žiadne nezabezpečené úvery, čo je pod priemerom EÚ (46 %). Zvyšní respondenti uviedli rôzne úrovne splácania, pričom najväčšia časť (24 %) spláca 11-20 % svojho dlhu mesačne.
Mohlo by vás zaujímať: Ocenenie FinReport 2024: Allianz získal jedno prvé a tri druhé miesta
Slovensko sa v rebríčku podielu respondentov bez nezabezpečených úverov umiestnilo na 15. mieste z 20 sledovaných krajín. Najvyšší podiel respondentov bez úverov majú Poľsko (62%), Maďarsko (61%) a Taliansko (61%). Naopak, najnižší podiel majú Rakúsko (26%) a Švajčiarsko (26%).
2. Požičiavanie peňazí (kreditka alebo pôžička) na úhradu účtov
Ešte v roku 2023 len 12% Slovákov indikovalo pravdepodobnosť, že si vezmú dodatočný úver na pokrytie bežných výdavkov, čo bolo pod európskym priemerom (18%) a znamenalo to 17. miesto v európskom rebríčku v ochote spotrebiteľov brať si nové úvery.
Spolu s Poľskom (11%), Holandskom (10%) a Maďarskom (8%) sme patrili medzi štyri krajiny s najnižším záujmom spotrebiteľov riešiť bežné výdavky novým úverom. Na vrchole rebríčka je Švajčiarsko (44%) a Grécko (30%).
Mohlo by vás zaujímať: Čo robiť, aby vírusy nemali šancu? ALLIANZ radí
V roku 2024 nastal výrazný zlom. Slováci si začali požičiavať viac a častejšie na úhradu svojich účtov (využívanie kreditných kariet a krátkodobých pôžičiek). Podiel ľudí, ktorí si nikdy nepožičiavajú na platenie účtov, klesol z priemernej úrovne 77 % v rokoch 2019 – 2023 na iba 53 % v roku 2024. Tento pokles o 24 percentuálnych bodov je výrazný, pričom Slovensko sa s týmto výsledkom ocitlo značne pod európskym priemerom (63 %).
V rebríčku dvadsiatich krajín sme na siedmom mieste medzi štátmi, kde si ľudia najčastejšie požičiavajú peniaze na úhradu účtov. Najvyšší podiel zadlžujúcich sa bol zaznamenaný v Rakúsku (36 %) a Švajčiarsku (33 %), naopak, najmenej si požičiavajú v Maďarsku (83 % respondentov uviedlo, že si nepožičiavajú vôbec).
„Slováci balansujú medzi opatrnosťou a ochotou prispôsobiť sa moderným finančným trendom. V porovnaní s ostatnými krajinami V4 sú ochotnejší zadlžovať sa, no stále zostávajú konzervatívnejší než obyvatelia západnej a severnej Európy,“ dodáva na záver Martin Musil.
Komentáre
Pridať komentár