Slováci v pasci financií: Pulzný prieskum odhalil nebezpečný fenomén


			Slováci v pasci financií: Pulzný prieskum odhalil nebezpečný fenomén
2.5.2024 Spektrum

Nový pulzný prieskum spoločnosti Intrum identifikoval istý pozitívny vývoj od posledných novembrových zistení uverejnených v European Consumer Payment Reporte 2023.

Časť spotrebiteľov má jednoznačne pocit, že sa ich finančné pomery v domácnosti zlepšujú.  Mnohí z nich sa však naďalej veľmi obávajú, ako vyjdú s peniazmi. Nové nákupné správanie predstavuje nebezpečný fenomén.

S cieľom zachytiť aktuálnu finančnú situáciu a postoje spotrebiteľov zrealizovala v januári 2024 spoločnosť Intrum, popredný európsky poskytovateľ služieb správy a vymáhania pohľadávok, pulzný prieskum na vzorke 20 000 Európanov (z toho 1 000 Slovákov).

„Aktuálny pulzný prieskum zdôrazňuje pretrvávajúce finančné ťažkosti, netreba sa nechať oklamať na prvý pohľad optimistickými výsledkami. Väčšina Slovákov tvrdí, že sú schopní pokryť základné životné náklady, avšak na ostatné im zostáva málo. Aby sa udržali nad vodou, značne škrtia výdavky, a to aj na úkor zdravia. Pretrvávajúci tlak na rodinné rozpočty má vážne dôsledky na duševné zdravie a celkovú životnú pohodu,“ informuje Martin Musil, výkonný riaditeľ Intrum Slovakia.

Kľúčové zistenia:

  • 8 z 10 Slovákov zvláda s istotu platiť účty každý mesiac

Napriek tomu, že až 78% Slovákov si je istých, že dokážu každý mesiac zaplatiť všetky svoje účty, len 46% uviedlo, že má taký príjem, ktorí im dáva istotu, že dokážu hospodáriť so svojimi peniazmi bez rizika, že niekedy nezaplatia niektorý účet alebo sa ešte viac nezadlžia. Len 36% Slovákov (EU priemer 48%) si je istých, že si v lete budú môcť dovoliť pohodlnú dovolenku.

Najväčší tlak pociťujú Slováci v strednom veku (44-64 roční). Náklady na život, rodinné záväzky a hypotéky pohlcujú 58% ich mesačných príjmov. Je to mierne menej ako európsky priemer (60%). Pritom zlaté pravidlo štruktúry výdavkov 50-30-20 hovorí, že 50% príjmu by malo ísť na nevyhnutné potreby, 30% na to, čo si želáme a 20% na úspory alebo splatenie dlhu.


Mohlo by vás zaujímať: Aplikácia AutoMobil od INSIA je vynikajúco hodnotená.  Je k dispozícii na stiahnutie zadarmo


Mladší Slováci (18-37 rokov) sú na tom najlepšie, ich nevyhnutné výdavky sú asi 47% a priemerné úspory predstavujú 24% príjmu. Je to lepšie ako celoeurópske výsledky.

  • Spotrebitelia hľadajú rýchle riešenia, aby zvýšili svoj rozpočet. Objavil sa fenomén škrtenia rozpočtu

Spotrebitelia na Slovensku profitujú z posilnenej finančnej disciplíny. V novembrovej vlne prieskumu 60% plánovalo dôslednejšie sledovať, na čo míňajú svoje peniaze. Aktuálne v rámci pulzného prieskumu až 72% respondentov potvrdilo, že tak aj robí. Sledujú svoje každodenné výdavky, ale súčasne menia aj nákupné zvyky.

Obzvlášť na Slovensku sme zaznamenali fenomén škrtenia domáceho rozpočtu. Viac ako polovica Slovákov (57%) sa začala obmedzovať, znižujú dobrovoľné výdavky napr. na tovar, či služby pre potešenie alebo spoločenské akcie. Zároveň v snahe znížiť sumu na nevyhnutné položky začali (55%) uprednostňovať nákupy v diskontných predajniach.

Polovica (50%) Slovákov (európsky priemer je 45%) potvrdila, že ako zdroj ďalších príjmov zvažujú „bokovky“. Ide o najrôznejšie aktivity ako druhá práca, brigády, online aktivity, či predaj na stránkach z druhej ruky.

  • Dlhodobý finančný stres prispieva k epidémii duševnej nepohody

Až 38 % spotrebiteľov sa vyjadrilo, že finančné starosti negatívne ovplyvňujú ich duševnú pohodu a vyvolávajú pesimistický pohľad na budúcnosť.

Obzvlášť sú zasiahnuté ženy. Medzi spotrebiteľmi, ktorí tvrdia, že sa ich duševné zdravie zhoršilo kvôli finančnej situácii, je žien o 9 percentuálnych bodov viac ako mužov. Pričom 52% mužov zo Slovenska tvrdí, že zarábajú dostatok na to, aby tento rok žili bez stresu. V takejto pohodovej situácii sa nachádza len 40% Sloveniek.

Keďže existuje úzka väzba medzi fyzickým a duševným zdravím, aktuálne zmeny v nákupnom správaní akcelerujú duševnú nepohodu. Slováci, ktorí sa snažia šetriť, často siahajú po menej kvalitných potravinách a obmedzujú napríklad svoje členstvo v posilňovni (74 %). Tým pádom prichádzajú o pravidelný pohyb a sociálnu interakciu, ktoré sú kľúčové pre udržanie fyzickej a psychickej pohody.


Mohlo by vás zaujímať: Darovacia zmluva na byt: Čo by mala obsahovať?  Radí Colonnade


Takmer polovica Slovákov vníma budúcnosť pesimisticky. Až 45 % Slovákov verí, že ich finančná situácia bude horšia než situácia ich rodičov. 4 z 10 tvrdia, že ich problémy začali mať negatívny vplyv na ich blízke vzťahy. Mnohí sa tiež cítia zaseknutí a neschopní uskutočniť potrebné zmeny. Len 38% Slovákov si myslí, že si dokáže nájsť lepšie platenú prácu. Celoeurópsky priemer je ešte horší (32%).

„Viac ako polovica Slovákov tvrdí, že podniky vo všeobecnosti nie sú také ústretové, ako by sa od nich očakávalo, pokiaľ ide o finančné problémy, ktorým ako ich zákazníci v súčasnosti čelia. Spoločnostiam odporúčame flexibilnejší prístup pri hľadaní platobných riešení.

Vo väčšine prípadov totiž spotrebitelia neplatia účty, lebo toho nie sú neschopní, a nie preto, že nechcú. Za daných okolností je len málo pravdepodobné, že by programy agresívneho vymáhania dlhu boli účinné. Okrem toho môžu zvýšiť stres spotrebiteľov a zhoršiť ich už aj tak ťažkú situáciu,“ odporúča na záver Martin Musil.

Zdroj: Intrum Slovakia

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články