Polovodičov je zrazu prebytok. Môžu zlacnieť autá a elektronika


			Polovodičov je zrazu prebytok. Môžu zlacnieť autá a elektronika
20.7.2022 Spektrum

Po nedostatku polovodičov tu máme riziko ich prebytku. Je to zlá správa pre polovodičový priemysel.

Zároveň však dobrá pre infláciu, lebo by to mal byť ďalší faktor, ktorý bude infláciu v krátkodobom horizonte tlačiť dole. Nadbytok polovodičov tak bude v najbližších mesiacoch podľa Saxo Bank tlačiť na stabilizáciu cien áut a elektroniky.

Od vypuknutia pandémie nahradilo výrobu just-in-time hromadenie zásob. „Firmy po celom svete odvtedy hromadia mikročipy tak, ako spotrebitelia hromadili toaletný papier na jar 2020, pretože sa obávali nedostatku. Toto sa čoskoro zmení,” očakáva Christopher Dembik, makroanalytik Saxo Bank. 

Inflácia, ktorá sa v mnohých rozvinutých krajinách vymkla spod kontroly, spolu s Covidovými obmedzeniami v Číne a obavami z recesie totiž utlmia dopyt v krátkodobom a strednodobom horizonte.

„Polovodiče sú v podstate cyklickým odvetvím. Dopyt je vysoký, keď HDP silne rastie a je naopak nízky, keď sa rast spomaľuje,” vysvetlil. Pokles však môže byť podľa neho tentoraz výraznejší ako pri predchádzajúcich ekonomických otrasoch. 


Mohlo by vás zaujímať: Poisťovňa Colonnade prináša novinky v oblasti poistenia bývania


Nedá sa presne povedať, koľko nadbytočných mikročipov je v skladoch po celom svete. „Vieme však, že zásoby sú rekordne vysoké. Podľa najnovších údajov sa zásoby polovodičov v Južnej Kórei v máji medziročne zvýšili o 53 %,” dodáva.

Ako ďalej? Dá sa predpokladať, že výrobcovia sa rozhodnú spotrebovať mikročipy, ktoré majú v skladoch namiesto nákupu nových a že budú rušiť nové objednávky, čo sa už deje. Niekoľko firiem už oznámilo, že znížia ponuku kvôli nižšiemu dopytu (napríklad Micron Technology, Nvidia).

„Objednávky od kľúčových klientov ako Apple či Advanced Micro Devices už klesli, v niektorých prípadoch priam drastickým spôsobom. No v septembri to bude ešte horšie, keď veľa firiem prehodnotí svoj podnikateľský plán a zníži očakávania dopytu a investície,” očakáva Saxo Bank. 

Podľa Ch. Dembika je veľmi pravdepodobné, že nadmerná kapacita zostane do roku 2023 hlavným problémom polovodičového priemyslu, najmä ak bude ekonomické spomalenie výraznejšie. Saxo Bank však vidí aj výnimku.

„Dopyt po vysokokvalitných smartfónoch (najmä po zariadeniach Apple) je stále vysoký. To pravdepodobne pomôže firme Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), hlavnému dodávateľovi spoločnosti Apple, dosiahnuť lepšie výsledky v porovnaní s väčšinou jeho konkurentov.” 


Mohlo by vás zaujímať: Poisťovňa Colonnade prináša novinky v oblasti poistenia bývania


TSMC tvorí polovicu všetkých svojich globálnych príjmov práve z výroby čipov. Cieľ Spojených štátov podporiť miestnu výrobu polovodičov je ďalším faktorom, ktorý zvýši prebytok ponuky.

Americkí zákonodarcovia momentálne pracujú na zákone, ktorý by umožnil zafinancovať 52 miliardové dotácie na výrobu čipov a podporil vedecké a technologické inovácie v USA, aby tak mohli konkurovať Číne.

Podľa Saxo Bank má však toto odvetvie z dlhodobého hľadiska dobré vyhliadky. „Trend internetu vecí bude poháňať vysoký rast. Čoraz viac fyzických objektov na svete bude obsahovať mikroprocesory a senzory a bude komunikovať cez internet. Globálne zavedenie 5G sietí zvýši dopyt v ďalšom desaťročí,” očakáva banka.

Zdroj: Saxo Bank

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články