Výpisy z 3. piliera zasielajú DDS elektronicky, o papierové treba požiadať


			Výpisy z 3. piliera zasielajú DDS elektronicky, o papierové treba požiadať
1.2.2019 Poistný trh

Doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS) posielajú v priebehu januára a februára nové výpisy z účtov sporiteľov. Prvýkrát sa výpisy doručujú iba elektronicky a papierové výpisy zasielajú spoločnosti iba na požiadanie.

Zmenila sa aj forma výpisov. Informovala o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii Jana Kolesárová, generálna riaditeľka sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR.

„Pokiaľ si sporiteľ o výpis nepožiada a spoločnosť nemá jeho elektronickú adresu, výpis nedostane," upozornila Kolesárová. Dôchodkové spoločnosti zmenili aj formu výpisov. Doplnkové dôchodkové spoločnosti prestali uvádzať údaje o dôchodkových jednotkách, v ktorých sa ťažko orientovali. Údaje o nasporenej sume sú už výhradne v eurách. „Myslíme si, že klienta zaujíma iba stav účtu v eurách," povedala Kolesárová.

Pribudli, naopak, prognózy, aký bude vyplácaný dôchodok z tretieho piliera v prípade dovŕšenia dohodnutého veku a koľko by bol vyplácaný dôchodok v prípade, keby klient sporil ďalej až do dovŕšenia dôchodkového veku. Dôchodkové spoločnosti uvádzajú aj predpoklad, aká bude hodnota jeho dôchodku v dnešných cenách.

Zmeny sa dotknú približne 800.000 sporiteľov, ktorí si sporia v štyroch doplnkových dôchodkových spoločnostiach. Sú nimi AXA, d. d. s., Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, NN Tatry-Sympatia, d. d. s., a Stabilita, d. d. s.

DDS môžu robiť aj alternatívne prognózy. To znamená, že sporiteľ dostane informáciu, aký by bol jeho dôchodok, pokiaľ by prestúpil do iného, zväčša rizikovejšieho fondu, prípadne, o koľko by sa jeho predpokladaný dôchodok zvýšil, pokiaľ by začal sporiť vyššiu sumu. Túto možnosť zatiaľ ponúka iba DDS Tatra banky.

Podľa Kolesárovej je záujmom ministerstva pomôcť ľuďom, aby pochopili, aké dôchodkové nároky majú z jednotlivých pilierov. „Týka sa to najmä tretieho piliera, no je veľmi dôležité poznať to, na čo majú nárok z prvého a druhého piliera, aby si mohli nastaviť tretí pilier. V zahraničí je tento koncept známy ako oranžová obálka," dodala Kolesárová.

Ministerstvo podľa nej v súčasnosti pracuje aj na zmenách, ktoré sa týkajú informovanosti ľudí o sporení v druhom pilieri. Zmeny výpisov z druhého piliera však predpokladá vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu až v roku 2021.

Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Žiadosť o výpis DDS Tatrabanka

Anna Hermanová,  6. 3. 2021

Dobrý deň, prosím o zaslanie Výpisu z môjho účtu DDS na novú mailovú adresu. anka.hermanova01@gmail.com, moja stsrá adresa bola anka.hermanova@slovanet.sk

žiadosť o výpis z účtu

Monika Trnková ,  29. 2. 2020

Dobrý deň,poprosím o zaslanie výpisu z môjho účtu DDS Stabilita na  mtrnkovam@gmail.com, ešte som som nič nedostala ani poštou.
ďakujem Trnková

Výpis z 3. pilira

Jana Gajdošová,  28. 2. 2020

Dobrý večer, môžem poprosiť o zaslanie výpisu z môjho účtu na mail jana.gajdosova4gmail.com, nakoľko k dnešnému dňu som nič nedostala ani poštou. Ďakujem. Gajdošova

gitkakovacikova11@gmail.com

Margita Kovacikova,  23. 2. 2020

Poprosim na mailovu adresu posielat vypis z mojho uctu.Dakujem

DDS informácie

Jozef Ruman,  9. 1. 2020

Dobrý deň, chcem aby ste mi poslali výpis z roku 2019 na moju emailovú adresu ktorá je Jozef259@azet.sk DDS 3 PILIER.. Dôchodkového sporenia.   Ruman.

RSS

Súvisiace články