SLASPO: Namiesto jedného dvojnásobného odvodu majú poisťovne dva


			SLASPO: Namiesto jedného dvojnásobného odvodu majú poisťovne dva
23.9.2016 Poistný trh

Napriek odbornej argumentácii SLASPO a všetkých zainteresovaných v legislatívnom procese, vláda 21. septembra 2016 schválila zavedenie 8 % odvodu na neživotné poistenie. Aký to bude mať dopad na prax?

 

Nové odvodové povinnosti ohrozia poisťovne a oberú poistených, pričom návrh bol pozmenený tak, že výnos odvodu sa stáva príjmom štátneho rozpočtu a nedefinuje sa jeho účel. Rovnako bolo schválené aj zdvojnásobenie osobitného odvodu z regulovaných odvetví, pričom jeho sadzba sa bude postupne znižovať na súčasnú úroveň až do roku 2020/2021.

Zvýšený odvod zo zisku ─ v prípade osobitného odvodu z regulovaných odvetví od začiatku pripomíname, že poisťovníctvo nepatrí medzi klasické regulované odvetvia, pretože nemá na Slovensku monopol a nemá ani regulované ceny. Poisťovne síce podnikajú na základe licencie, ale podľa osobitného zákona o poisťovníctve č. 39/2015. Tento zákon vyžaduje, aby poisťovňa stanovila cenu tak, aby bola schopná splniť svoje záväzky.

Štát teda v žiadnom prípade nemôže do výšky poistného vstupovať – a na poisťovne sa ani nevzťahuje
ustanovenie zákona o osobitnom odvode z regulovaných odvetví, ktoré zakazuje zvýšenie cien z dôvodu platby odvodu. V čase prípravy pôvodného zákona bolo zákonodarcom deklarované jeho obmedzené trvanie a účelovosť. Odvod sa však stáva trvalým a navyše sa jeho výška zdvojnásobuje.

Nový odvod z tržieb vo výške 8 %, zavádzaný novelou zákona o poisťovníctve, je vlastne daňou z poistného, ktorá zaťaží klientov do budúcnosti. Je aj obrovským momentálnym zásahom do hospodárenia poisťovní, pretože poistné zmluvy sú obvykle dlhodobé, takže odvod z už existujúcich poistení má neprípustne retroaktívny charakter.

Poisťovne totiž majú odviesť tento odvod, ktorý však nemajú zakalkulovaný v poistnom, už od budúceho roku ─ z poistného zo všetkých dobrovoľných neživotných poistení. Doteraz takýto odvod existoval iba z PZP (povinného zmluvného poistenia za škody spôsobené prevádzkou
motorových vozidiel), kde má štát podľa medzinárodných zmlúv povinnosť ochraňovať poškodených
pri dopravných nehodách.

Z tohto titulu štát prikazuje každému motoristovi sa poistiť a de facto ho núti zaplatiť v poistnom tento odvod, ktorého výnos slúži hasičom a záchranným zložkám pri dopravných nehodách. Poisťovne majú tento odvod zakalkulovaný v poistnom. Logické by preto bolo, keby sa odvod (ak už štát trvá na tom, aby poistení takúto „daň“ platili) zavádzal postupne a pre nové zmluvy.

Nespravodlivé však je, že poistenia, z ktorých sa vyrubuje, sú dobrovoľné, a preto je takýto odvod diskriminačný voči poisteným, ktorí cez odvod majú zaplatiť „daň“ v prospech nepoistených.

Navyše, tento vládou odobrený odvod odporuje pravidlám férového zdaňovania, pretože nemá podobu riadnej dane a kamufluje sa ním fakt, že vláda chce jednoducho získať od ľudí peniaze cez nepriame dane (odvody), aby nemusela priznať, že platia oveľa viac daní, ako sa oficiálne vykazuje. Oba odvody znamenajú pre poisťovne mimoriadne veľkú záťaž, ktorú nemôžu v plnom finančnom zdraví prežiť.

Zdôraznila to aj NBS vo svojich pripomienkach v rámci medzirezortného pripomienkového konania.
Je zarážajúce, že Ministerstvo financií SR, ktoré je regulátorom v oblasti poisťovníctva, mohlo vôbec predložiť návrh na takéto dva výnimočne tvrdé odvody súčasne pre jeden sektor a vláda ho schválila.

Povedie to k oslabeniu poisťovní na Slovensku, drsnému znižovaniu nákladov a analogicky aj k zníženiu počtu zamestnancov. Niektoré poisťovne možno aj opustia náš trh a budú naďalej predávať poistenia na Slovensku ako pobočky alebo na základe práva voľného poskytovania služieb ─ zo zahraničia, na základe tzv. európskeho pasu. 

Schválené odvody určite ovplyvnia ceny a poisťovne sa s tým budú musieť vysporiadať čo najrýchlejšie. Tá poisťovňa, ktorá by to neurobila, by sa časom vystavila problémom so solventnosťou.

Zdroj: SLASPO, oPoistení.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články