Turecko: Počet obetí banského nešťastia stúpol na 282


			Turecko: Počet obetí banského nešťastia stúpol na 282
15.5.2014 Škody

Počet obetí utorkového banského nešťastia v Turecku sa zvýšil na 282. Pod zemou je údajne stále asi 150 baníkov. Záchranné práce stále pokračujú, ale nádej, že sa podarí objaviť ďalších živých, je malá.

 


Nešťastie sa stalo pri meste Soma v západnom Turecku. Porucha elektrického vedenia spôsobila požiar v čase, keď pod zemou v hĺbke 2 km bolo 787 baníkov. Evakuovať sa údajne podarilo niečo vyše 400 ľudí. Turecko drží trojdňový štátny smútok. Čo do počtu obetí ide o vôbec najhoršie banské nešťastie v tureckej histórii.

Opozícia obvinila vládnucu stranu, že nedávno zamietla jej návrh na preverenie množiacich sa banských nešťastí v tejto oblasti. Avšak turecké ministerstvo práce tvrdí, že baňu v Some preverilo od roku 2012 päť misií , tá posledná v marci, a nikto nezistil žiadne pochybenia.


Odbory na dnešok vyhlásili štrajk a v Ankare už sa medzitým zišlo na 3000 ľudí, ktorí pochodujú k ministerstvu práce. V západotureckom Izmire polícia podľa televízie BBC použila proti demonštrantom slzný plyn.

BBC

Zdroj: BBC

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS