Požiar obytného vežiaku v Londýne je konečne uhasený


			Požiar obytného vežiaku v Londýne je konečne uhasený
15.6.2017 Škody, Zahraničie

Na 17 mŕtvych stúpol počet obetí požiaru, ktorý v stredu v noci zničil výškový obytný dom v londýnskej štvrti Kensington. Viacero ľudí je naďalej nezvestných, škody ešte nie sú vyčíslené.

Informovala o tom na tlačovej konferencii komisárka londýnskeho hasičského zboru Dany Cottonová s tým, že konečný počet obetí bude s najväčšou pravdepodobnosťou ešte vyšší.

Prehľadávanie vyhorenej budovy bude podľa Cottonovej zdĺhavý proces a budú pri ňom asistovať špeciálne vycvičené psy. Rozsiahly požiar 24-poschodovej Grenfell Tower vypukol v stredu približne o 01.00 h miestneho času pravdepodobne na štvrtom poschodí a veľmi rýchlo sa rozšíril na celú budovu, ktorú úplne zničil. Okrem obetí na životoch si vyžiadal aj desiatky zranených.

Podľa britských médií v bytoch žilo približne 500 predovšetkým sociálne slabších občanov. Problémom bolo, že hasiči dokázali striekať vodu za pomoci diaľkovo ovládané plošiny len do 10. poschodia, výška sa plamene vymkli kontrole.

Skupina nájomníkov združených pod názvom The Greenfell Action Group podľa Guardianu v minulosti opakovane varovala pred hrozbou požiaru v budove a tvrdila, že sa podobnému incidentu podarilo len tesne vyhnúť po problémoch s elektrickými rozvodmi v roku 2013.

Grenfell Tower bol postavený v roku 1974, nachádzalo sa v ňom 120 bytov. Len minulý rok prešiel rekonštrukciou za desať miliónov libier. Dom dostal okrem iného nové vonkajšie izolačné obloženie, nové okná s dvojitými sklami a nový vykurovací systém. Rekonštrukcia bola súčasťou väčšej investície v tejto oblasti Londýna vo výške 67 miliónov libier.

TIP redakcie: Takto sa zúčastňujú výcviku hasiči na Slovensku

Slovenskí hasiči sa pravidelne zúčastňujú výcviku a vzdelávania v oblasti likvidácie požiarov vo výškových budovách. Disponujú technikou s pracovnou výškou do 44 metrov, uviedla hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) SR Silvia Jančovičová pre tlačovú agentúru TASR.

Hasenie požiarov a odstraňovanie následkov mimoriadnych udalostí je problematické najmä v starších výškových budovách, ktoré nedisponujú modernými požiarno-technickými zariadeniami a stavebnými požiadavkami na úseku ochrany pred požiarmi,“ povedala Jančovičová.

Pri novších stavbách je podľa nej situácia už iná. „Moderné výškové budovy sú vybavené elektrickou požiarnou signalizáciou, stabilnými hasiacimi zariadeniami, pričom ich konštrukčné prevedenie zabraňuje rýchlemu šíreniu požiaru do ostatných požiarnych úsekov a vytvára bezpečné podmienky na evakuáciu osôb,“ uviedla.

Zároveň sú vybavené požiarnymi a evakuačnými výťahmi, ktoré značne skvalitnia a urýchlia zásah hasičov a evakuáciu osôb. „Požiarne výťahy primárne slúžia pre potreby zasahujúcich hasičov, ako je napríklad doprava na miesto udalosti, presun vecných prostriedkov a podobne,“ vysvetlila.

Z taktického a bezpečnostného hľadiska sa hasiči musia dopraviť dve podlažia pod podlažie s požiarom a na hasenie využívajú vnútorné hydranty a vecné prostriedky. „Súčasne je potrebné zabezpečiť riadenú evakuáciu po jednotlivých úsekoch, aby sa zabránilo panike,“ dodala.

Zdroj: TASR, ČTK (foto), oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS