Riziko platobnej neschopnosti rastie. Čo bude ďalej


			Riziko platobnej neschopnosti rastie. Čo bude ďalej
7.6.2017 Poistný trh

Prieskum Atradius Payment Practices Barometer pre východnú Európu, ktorý vychádza z odpovedí viac ako 1000 spoločností z Česka, Maďarska, Poľska, Slovenska a Turecka, pri dodávkach s odloženou splatnosťou B2B odberateľom v tuzemsku i zahraničí ukázal, že 86 % firiem v regióne sa počas posledného roka stretlo s neskorou úhradou pohľadávok.

V prípade 58 % respondentov bola neskorá úhrada spôsobená nedostatočnou likviditou (v západnej Európe to bolo u 52 %). V Maďarsku to bolo dokonca ešte viac spoločností (78%), ktoré sa stretli s problémami likvidity u vlastných odberateľov a s tým spojenými neskorými platbami.

Podľa odpovedí naprieč zúčastnenými krajinami nie je 45 % z celkovej priemernej hodnoty tuzemských B2B faktúr uhradených do dátumu splatnosti. To je viac ako v západnej Európe, kde tento ukazovateľ dosiahol len 42 %. V priemere 10 % B2B faktúr v regióne zostáva neuhradených viac ako 90 dní po dátume splatnosti a 1% spadá do kategórie úplne nedobytných a nakoniec aj odpísaných.
 
V Turecku sú v priemere všetky tieto hodnoty ešte vyššie, konkrétne 61 % po splatnosti, pričom 20 % o viac ako 90 dní a 2 % pohľadávok zostanú nedobytnými. To sa odráža aj v dobe obratu pohľadávok (DSO), ktorá je v Turecku 73 dní, výrazne nad priemerom regiónu východnej Európy, kde podľa výsledkov prieskumu dosiahla len 61 dní.
 
Rovnako ako účastníci prieskumu v západnej Európe, aj tí východoeurópski očakávajú väčšinou skôr zhoršenie platobnej morálky svojich B2B odberateľov počas nasledujúcich 12 mesiacov. Konkrétne 26 % respondentov predpovedá zhoršenie, 16 % zlepšenie a 58 % neočakáva žiadne výrazné zmeny, čo sa týka platobnej morálky. Za účelom ochrany portfólia B2B pohľadávok pred rizikom platobnej neschopnosti plánuje 53 % spoločností vo východnej Európe (60 % v západnej) využívať iba existujúce nástroje pre riadenie kreditného rizika, a to aj napriek hrozbu negatívnych dopadov v dôsledku Brexitu, očakávaného rastúceho protekcionizmu USA a spomalenie ekonomického rastu v Číne.

Výhľad strednodobého rastu regiónu východnej Európy negatívne ovplyvňuje politická neistota a nestabilita v eurozóne. Rovnako tak vlna úspechov populistických strán alebo aféry súvisiace s previazaním politiky a biznisu ohrozujú finančnú podporu zo strany krajín eurozóny alebo priebeh nutných ekonomických reforiem. Na druhej strane napríklad Bulharsko patrí vďaka svojmu poľnohospodárstvu, chemickému alebo strojárenskému priemyslu k najperspektívnejším trhom tohto roka," hovorí Markéta Stržínková, riaditeľka Atradius pre Českú republiku.  
 
Andreas Tesch, Chief Market Officer spoločnosti Atradius k tomu uvádza: Predpoklady pre ekonomický rast sa v niektorých krajinách a regiónoch zdajú byť lepšie, ale riziko sa nijako významne neznižuje. Na východoeurópsky región potom negatívne dopadá situácia v Rusku, ktoré sa stretáva so štrukturálnymi problémami a dopadmi sankcií.
 
V Ázii zase Čína aj napriek stále vysokému rastu dosahujúcemu 6,5 % (v minulom roku to bolo 6,7 %), neustále spomaľuje a jej rastový potenciál sa naďalej znižuje. Úzke prepojenie svetových obchodných trhov potom spôsobuje, že problémy v jednom regióne alebo štátu môžu negatívne ovplyvniť aj mnohé ďalšie, vrátane vplyvu na celkovú globálnu štatistiku konkurzov spoločností. Je teda veľmi dôležité kreditné riziko nepodceňovať a zvoliť vhodnú a účinnú stratégiu pre jeho riadenie, aby bola zaistená finančná stabilita podnikania.
Zdroj: Atradius

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články