Kybernetická kriminalita, ako je napríklad vnikanie do informačných systémov a ich prípadné narušovanie a zneužívanie, podvodné techniky používané na internete k získavaniu citlivých údajov (heslá, čísla kreditných kariet a podobne), či kybernetické šikanovanie, má v Rakúsku za následok ročne stovky tisíc poškodených spotrebiteľov. Škody idú do miliónov eur. Páchatelia pritom ťažia z vysokej anonymity internetu.
Počet oznámení kriminálnych skutkov v hlavných oblastiach kriminality, ako je vlámanie do bytu / domu či hospodárska kriminalita, ostáva dlhodobo na vysokej úrovni. Iná je však situácia v oblasti kybernetickej kriminality. Tu sa totiž v roku 2016 počet oznámených kriminálnych skutkov zvýšil o 30,9 % na viac ako 13 000 prípadov. Zväz poisťovní Rakúska (VVO) je názoru, že dnes môže byť zasiahnutý každý užívateľ internetu, aj keď mnoho jednotlivcov a podnikov to nechce počuť.
Najslabším miestom je a zostane človek. Vzniknuté finančné škody sú enormné a dosahujú ročne miliónové hodnoty v eurách. Z aktuálneho vyšetrovania vyplýva, že u 24 % opýtaných došlo v posledných rokoch k kybernetickému kriminálnemu skutku a ku škode. Ak by tento záver z daného výskumu bol vztiahnutý na rakúskych obyvateľov aktívnych na webe, ktorých je cca 4, 2 mil., znamenalo by to, že minimálne milión ľudí bol v Rakúsku v posledných rokoch finančne alebo psychicky poškodený najmenej jednou kybernetickou udalosťou.
Najväčšie finančné škody boli podľa informácií poškodených ľudí spôsobené vírusmi a podvodmi pri dodávkach tovaru a služieb. K mimoriadne vysokým finančným škodám došlo u viac ako 2400 osôb v súvislosti s krádežami citlivých údajov. Priemerná výška škody predstavovala u týchto osôb zhruba 1200 eur. Tiež internetové podvody viedli k značným škodám. V tejto oblasti bola priemerná výška škody 480 eur. Internetovú kriminalitu však nemožno obmedziť iba na finančné škody. 72 % poškodených pri škodových udalostiach pociťovalo tiež silnú alebo stredne silnú duševnú a emocionálnu ujmu. Najvyšší stupeň psychickej ujmy vykazovali obete kybernetickej šikany a podvodných techník používaných na internete.
Kybernetická kriminalita sa netýka len súkromných osôb, ale aj podnikov. Podľa príslušnej štúdie KPMG 30 % opýtaných podnikov uviedlo, že boli už aspoň raz poškodené v dôsledku kriminálneho kybernetického skutku. Malé a stredné podniky i veľké koncerny musia preto posilniť prístup ku kybernetickej bezpečnosti a pracovať s ucelenou perspektívou, aby sa mohli účinne postaviť čelom k výzvam kybernetickej kriminality. Požiadavkou dňa je integrovaný a vyvážený prístup, ktorý berie ohľad tak na technológie, tak na ľudí a procesy. Na záver tlačového oznámenia je prezentované podľa VVO najdôležitejšie posolstvo: „Kybernetická bezpečnosť sa musí stať konečne vecou šéfov".
Komentáre
Pridať komentár