Pandémia sprísnila podmienky úverov a rast poplatkov


			Pandémia sprísnila podmienky úverov a rast poplatkov

Slováci sa po vypuknutí krízy do zadlžovania nehrnú. Finančné inštitúcie reagovali zmenou pravidiel a získať dnes úver na bývanie je komplikovanejšie ako začiatkom roka.

Čoraz vyššie sumy platia klienti na poplatkoch. Banky zaznamenali veľký záujem o odklad splátok úverov. Každá domácnosť či firma si dnes uvedomila, aká dôležitá je tvorba rezervy na preklenutie horších časov. Ako vidia súčasnú situáciu na bankovom trhu odborníci na financie zo spoločnosti PARTNERS GROUP SK a čo očakávajú?

Ekonomika u nás i vo svete sa dostala do krízy. „Je veľmi predbežné hovoriť o dosahoch, pretože napr. nezamestnanosť môže mať svoj vývoj. Keď firmy v najbližšom kvartáli nebudú mať objednávky, tak dosah na nezamestnanosť bude viditeľný až o štyri a viac mesiacov,“ upozorňuje Ján Müller, spoluzakladateľ spoločnosti PARTNERS GROUP SK.

Už prvé relevantné štatistiky ukazujú rýchly rast počtu ľudí bez práce. Miera evidovanej nezamestnanosti sa v apríli zvýšila o 1,4 % na 6,6 %. O prácu tak v priebehu mesiaca prišlo skoro 40-tisíc ľudí. Plná sila krízy sa však môže prejaviť až s oneskorením.

„Dosahy krízy môžeme pokojne zbadať až na konci roka, dokonca v budúcom roku,“ upozorňuje Ján Müller. Ako vysvetlil, sme jedna z najotvorenejších ekonomík spolu so Singapurom a Hongkongom a veľmi bude záležať na tom, ako sa s pandémiou ekonomicky vyrovnajú krajiny, na ktoré sme najviac naviazaní.

Najdôležitejšie je, aby situáciu čo najrýchlejšie zvládlo Nemecko. Podľa odborníka na financie kríza zastihla slovenské domácnosti nepripravené a bez dostatočnej finančnej rezervy. Podľa štatistík z minulého roka o finančných rezervách Slovákov vyplýva, že len jedna pätina bola pripravená na negatívnu udalosť v horizonte viac  ako 6 mesiacov.

Až jedna pätina nebola pripravená vôbec, teda bez príjmu by nezvládli ani mesiac. Aktuálna situácia len potvrdzuje dôležitosť správneho rozdelenia svojho príjmu. Ľudia by sa mali poučiť a nebrať rady odborníkov na financie na ľahkú váhu.

ČO SA ZMENILO V BANKÁCH

Koronakríza výrazne zmenila naše životy a zasiahla aj bankový sektor. Štát schválil legislatívnu normu, ktorá umožňuje firmám, ale aj bežným klientom odklad splátok. Túto možnosť síce banky umožňovali aj doteraz, ale dnes funguje presný legislatívny rámec na odklad až na obdobie 9 mesiacov. Túto možnosť už využilo okolo 150-tisíc bežných klientov a niekoľko tisíc firiem.

Podmienky na získanie úverov na bývanie sa sprísňujú už dlhodobo. Postupne sa zavádzali opatrenia Národnej banky Slovenska. Na súčasný stav reagujú banky s ešte väčšou opatrnosťou. „Aktuálna situácia vytvorila ešte väčšie rozdiely v prístupe a posudzovaní klienta jednotlivými bankami,“ uviedol Peter Gurecka, odborník na financie z PARTNERS GROUP SK.

Banky sú opatrnejšie hlavne pri nových klientoch, ktorých nepoznajú. Ďalšou reakciou bánk, nielen na koronavírus, ale hlavne na nižšie úroky a bankový odvod, je postupné navyšovanie poplatkov. „Zmena, ktorú môžeme dlhodobo sledovať na finančnom trhu, je navyšovanie poplatkov za hotovostné operácie v pobočkách bánk a za výbery z bankomatov. Pokračuje tak dlhodobá snaha bánk priviesť  klientov k väčšiemu využívaniu internetbankingu a bezhotovostných platieb,“ zhodnotil  Peter Gurecka.

Rovnako tak je dlhodobým trendom posledných rokov pokles úrokov pri vkladoch. Tie sú už v podstate na nulovej úrovni. Riešením na zhodnocovanie financií sú tak investičné produkty. Pozitívnym trendom z pohľadu klienta bolo znižovanie úrokov pri úveroch. V tejto oblasti však nastala zmena a niektoré banky pristúpili k zvýšeniu úrokových sadzieb, aj keď zatiaľ len pri vybraných fixáciách.

TAKTO DNES REAGUJÚ NA KRÍZU BANKY

1. Zvyšovanie poplatkov
Banky dlhodobo navyšujú poplatky za hotovostné operácie vo svojich pobočkách a za výbery z bankomatov. Vo viacerých rástli poplatky za administratívne úkony, ktoré súvisia s účtami klientov a úvermi.
Kde rástli najčastejšie poplatky:
• vklad a výber hotovosti v pobočke banky
• výber hotovosti platobnou kartou
• pokladničné a zmenárenské služby
• poplatok za zmenu zmluvných podmienok
• administratívne poplatky súvisiace s bankovými produktmi

2. Sťaženie prístupu k úverom
Banky sprísnili všeobecné pravidlá na získanie hypoték a spotrebných úverov po zásahoch Európskej centrálnej banky. Hlavnou zmenou je, že výška splátky úveru môže dosiahnuť maximálne 60 % čistého príjmu žiadateľa už po odrátaní životného minima (predtým to bolo 80 %). 

3. Vplyv korony na pôžičky
Banky dnes neakceptujú niektoré druhy príjmu. Klientom často znížia maximálnu výšku úveru. Obmedzenia sa môžu medzi konkrétnymi bankami výrazne odlišovať. Niektoré banky zvýšili úrokové sadzby pri určených fixáciách.

Ktoré príjmy neakceptujú:
• zo segmentov: hotely, reštaurácie, cestovný ruch, maloobchod, finančné služby,
• zo zahraničia, z podnikania, napr. SZČO alebo z vlastnej s. r. o.,
• príjmy zamestnancov v agentúrach dočasného zamestnania.

ODBORNÍK RADÍ: ČO BY STE MALI VEDIEŤ O BANKOVÝCH PRODUKTOCH?

Peter Gurecka, odborník na financie z PARTNERS GROUP SK
Na slovenskom trhu zároveň dlhodobo vidíme nesprávne rozloženie úspor obyvateľstva, kde jednoznačne dominujú vkladové produkty bánk. V časoch nízkych úrokových sadzieb, aké máme dnes, tieto úspory pre infláciu strácajú svoju hodnotu. Iné typy finančných produktov môžu byť pritom výhodnejšie a stále rovnako bezpečné. Skôr ako sa rozhodnete, kam s peniazmi, spoznajte odpovede na pár otázok:

Načo sú vhodné bankové produkty?
• Platobný styk – platby, bežné výdavky rodiny.
• Vkladové produkty bánk (sporiaci účet, bežný účet) – platobná rezerva určená na neočakávané výdavky.
• Úverové produkty (hypotekárny úver, spotrebný úver) – bývanie.
Na čo si dať pozor?
• Pravidelné mesačné poplatky
• Administratívne poplatky pri zmenách produktov
• Úroková sadzba RPMN – ročná percentuálna miera nákladov
Kedy zvoliť produkty iných finančných inštitúcií?
• Uloženie dlhodobých úspor
• Sporenie na dôchodok
• Poistenie príjmu
• Investovanie

Zdroj: Partners Group SK

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

PÔŽICKA DE ALAIN FESTOR

PÔŽICKA DE ALAIN FESTOR,  15. 7. 2020

PÔŽICKA DE ALAIN FESTOR

pozdravy
Volám sa ALENA DOBIASOVA.
Len zdielat tento okamih radosti s vami.
Práve som dostal pôžicku vo výške € 30.000 velkého francúzskeho obchodníka.
Musel som mu úplnej spokojnosti.
V súcasnej dobe som najštastnejšia žena na svete.
A to vdaka jednému mužovi.
Je to Boh, ktorý dal v ceste.
A zdielam toto svedectvo s vami.
Volá sa ALAIN FESTOR.
To je clovek, ktorý vždy rešpektoval svoje záväzky.
Je to muž slova.
Je to jedinecný.
Ak ste v núdzi požicat peniaze,
Žiadam vás, aby ste s nimi spojit.
Jedná sa o velmi úcinný zoznam clovek spolahlivých dokumentov.
Pre viac informácií o tomto cloveku,
Kontaktujte ma e-mailom na adrese:
alenadobiasova132@gmail.com
Alebo sa obrátte veritelmi:
alainfestor1955@gmail.com
dakujem

AKO ZÍSKAJEM MÔJ ÚVER Z TEJTO VEĽKEJ SPOLOČNOSTI

Linda Mark,  14. 7. 2020

AKO ZÍSKAJEM MÔJ ÚVER Z TEJTO VEĽKEJ SPOLOČNOSTI

Ahoj milí ľudia, som Linda McDonald, momentálne žijúca v Austine v Texase, USA. Momentálne som vdovou s tromi deťmi a uviazol som vo finančnej situácii v apríli 2020 a musel som refinancovať a platiť svoje účty. Snažil som sa hľadať pôžičky od rôznych úverových spoločností, súkromných aj korporátnych, ale nikdy s úspechom, a väčšina bánk odmietla môj úver, nie sú úplne koristné voči tým kapucám, ktoré ich nazývajú požičiavateľmi vlastných peňazí, že sú všetky podvodné, všetko, čo chcú, je vaša peniaze a nebudete od nich znova počuť, urobili mi to dvakrát predtým, ako som sa stretol s pánom Davidom Wilsonom. Najzaujímavejšou časťou je, že moja pôžička sa na mňa previedla do 74 hodín, takže vám odporučím kontaktovať pána Davida, ak máte záujem o pôžičku a ste si istí, že mu môžete splácať načas, môžete ho kontaktovať e-mailom ……… (davidwilsonloancompany4@gmail.com)

pôžičku

Susan Benson,  2. 7. 2020

Dobrý deň, potrebujete finančnú podporu? Potrebujete pôžičku?
Som Susan Benson zo spoločnosti Sunshine Financial Group. Som veriteľ a tiež finančný konzultant.

Poskytujeme všetky druhy úverových služieb (osobný úver, podnikateľský úver, hypotekárny úver a mnoho ďalších). Poskytujeme dlhodobé aj krátkodobé pôžičky, zabezpečené aj nezabezpečené pôžičky s dostupnou úrokovou sadzbou 3% ročne. Ak potrebujete ďalšie informácie o našich službách, môžete nám napísať len e-mailom: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com alebo napíšte nám správu priamo na WhatsApp alebo Telegram na čísle: +447903159998 a okamžite dostanete odpoveď.

Sme komplexná spoločnosť poskytujúca finančné služby a zaväzujeme sa vám pomáhať pri zlepšovaní vašich dlhodobých a krátkodobých finančných cieľov, pretože vaša finančná stabilita je naším konečným cieľom.