II. pilier sa stáva výraznou konkurenciou III. pilieru


			II. pilier sa stáva výraznou konkurenciou III. pilieru
30.1.2013 Produkty

Viete o tom, od septembra 2012 odvádzate namiesto deviatich percent len štyri percentá do II. dôchodkového piliera? Takto sa na úkor druhého piliera posilní prvý pilier, z ktorého sa vyplácajú dôchodky súčasným penzistom. Sociálnej poisťovni chýbajú stvoky miliónov eur na výplatu dôchodkov, ktoré si štát musí následne požičiavať. Odborník na druhý pilier Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici potvrdzuje, že pre sporiteľov je to nemalá zmena.

 

                                                             

                                                               

Odvody do druhého piliera sa znížili z 9 % na 4 % od septembra 2012 do konca roka 2016, ale od roku 2017 by mohli opäť rásť. Čo toto zníženie odvodov reálne prináša v praxi a čo to znamená pre sporiteľov?

Tieto zmeny vo výške povinných príspevkov spôsobili, že pre budúcich poberateľov dôchodkov z oboch pilierov sa znížilo riziko vystavenia trhovým rizikám z 50 % na 22 %, pretože len takáto časť ich dôchodku bude plynúť z II. piliera. To bude len časť ich dôchodku, pretože ak tam sporili od vzniku II. piliera, tak pomer na toto obdobie je 1:1 a počas obdobia iného pomeru príspevkov sa im dôchodok bude priznávať v inom pomere z I. piliera. V podstate, táto zmena znamená aj to, že II. pilier sa stal menej rizikovým. Zároveň sa pre sporiteľov výrazne zvýšili riziká, ktoré v sebe obsahuje I. pilier.

Na druhej strane tu vznikla možnosť dobrovoľných príspevkov. Dve percentá sú daňovo uznateľné (do roku 2016) a zvyšok je na „vlastné triko“. Ale pozor. Súčasné nastavenie poplatkovej politiky v II. pilieri je tak zaujímavé, že II. pilier sa stal výraznou konkurenciou III. pilieru, ktorý je poplatkovo pre sporiteľa likvidačný. Ak by som mohol upriamiť pozornosť personálnych manažérov spoločností, ktoré majú podpísané kontrakty s doplnkovými správcovskými spoločnosťami a prispievajú za svojich zamestnancov do III. piliera, na nové možnosti motivácie a podnikovej sociálnej politiky, tak by som určite odporučil pozrieť sa na túto možnosť dobrovoľných príspevkov. Ale tu v prospech III. piliera hrá možnosť odpočítania príspevkov zamestnávateľa do III. piliera z daňového základu spoločnosti, pričom v II. pilieri tak môže urobiť len sporiteľ. Ale určitá forma konkurencie medzi II. a III. pilierom by tam mohla vzniknúť.

Stihli si už sporitelia  uvedomiť situáciu,že im na osobné dôchodkové účty "tečie" menšia časť z odvodov?

Na otázku, či si sporitelia všimli, že im do II. piliera na osobné dôchodkové účty tečie mesačne menej než polovica pôvodných príspevkov odpovedať neviem. Ak beriem do úvahy, že len mizivé percento sporiteľov si kontroluje pravidelne svoje osobné dôchodkové účty, tak by som asi povedal, že ani nie. Možno si to uvedomia, keď dostanú o mesiac výpis z ich účtu. Odvody sú rovnaké, len prerozdelenie medzi I. a II. pilierom je iné. Takže zo mzdy si odvádzajú rovnaké odvody, len na ich osobné dôchodkové účty tečie menšia časť.

Správcovia DSS nie sú súčasnou legislatívou donútení viac si konkurovať v rámci finančných produktov. Ako by ste si v praxi predstavovali danú "konkurenciu"? Vidíte jej reálne zavedenie  v ďalších mesiacoch, či všetko pôjde "po starom"?

II. pilier sa po novele z leta minulého roka jemne priblížil švédskemu modelu prémiovej penzie, pričom celkom pozitívne hodnotím vytvorenie dvoch schém: garantovanej a negarantovanej. Ak má konkurenčný boj medzi správcami fungovať, vytvorenie dvoch schém a neobmedzovanie počtu fondov je správny krok. Mrzí ma však, že v rámci garantovanej aj negarantovanej schémy nie sú správcovia legislatívou donútení k vytvoreniu aspoň jedného pasívne spravovaného fondu. Ešte lepší krok by bol otvorenie negarantovanej schémy pre iné finančné produkty, napríklad dôchodkové fondy v rámci III. piliera, poistné produkty, podielové fondy a sporiace produkty bánk. To už bol naozaj revolučný krok v prospech sporiteľov. Tam by si finančné produkty naozaj začali konkurovať a určite by sa tým znížila najmä nákladovosť týchto produktov.

Konkurenciu môžete podporiť aj iným spôsobom. Ale to zachádzame do technických detailov transparentnosti finančných produktov, viazania sporiteľov v nich a podobne.

oPoisteni.sk

 Ďalšiu časť rozhovoru zverejníme v nasledujúcich dňoch.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS